Zamknij
REKLAMA

Wygraj konkurs wiedzy o prawie wyborczym i zgarnij 1300 zł

14:10, 11.10.2017 | E.D
REKLAMA
Skomentuj

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą wystartować w konkursie poświęconym przyszłorocznym wyborom samorządowym. Zgłosić się można do 17 października.

Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. 

- W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe, w których wielu uczniów będzie mogło po raz pierwszy głosować. Dlatego też drugą edycję konkursu poświęcamy właśnie tym wyborom, by uświadomić młodzieży, jak ważne są one dla naszych małych ojczyzn – mówi minister Beata Tokaj, Szef Krajowego Biura Wyborczego.  

Chętni uczniowie mogą zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły.  Zgłoszenia powinny być przekazane do 17 października br. do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu za pośrednictwem poczty e-mail: tor-dyr@poczta.kbw.gov.pl.
9 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań.

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej”
lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018 roku.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania.

Laureaci konkursu na szczeblu ogólnopolskim otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

Informacje na temat Konkursu będą systematycznie publikowane  na stronie www.pkw.gov.pl oraz na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl . Informacje pojawiać się będą także na profilach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach  społecznościowych.

W I edycji Konkursu, która odbyła się wiosną tego roku, wzięło udział ponad 4 600 uczniów z niemal 570 szkół z całego kraju. W finale zwyciężył Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im.  Władysława IV w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika - Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu znajdują się na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl oraz na stronie www.pkw.gov.pl

Regulamin konkursu

(E.D)
REKLAMA

Komentarze (1)

olegoleg

1 1

wow! az 1300 zł za test!! ja chce go! 15:01, 11.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018