Zamknij
REKLAMA

Będzie lodowisko i podwyżka dla pracowników urzędu miejskiego

16.07, 28.12.2017 Krzysztof Nowicki
Skomentuj
REKLAMA

Radny Szamocki zawalczył o pieniądze na wynajem sztucznego lodowiska, a troje radnych o pieniądze na wyższe wynagrodzenia dla urzędników. Mamy budżet Świecia na 2018 rok.

Dzisiejsza sesja budżetowa miała przebiegać w świątecznej atmosferze o co apelował przewodniczący rady Jerzy Wójcik. Jednak radni mieli sporo pytań do poszczególnych punktów przyszłorocznego budżetu gminy Świecie. Mieli też swoje wnioski o zmiany w budżecie zaproponowanym przez burmistrza.

Noworoczny prezent dla urzędników

Pierwsza z nich dotyczy podwyżki wynagrodzeń dla pracowników  Urzędu Miejskiego w Świeciu (dokładnie 104 osoby). Radni Bogdan Tarach, Tomasz Szamocki i Anna Chabowska wsłuchali się w docierające do nich sygnały o niskim uposażeniu, o wieloletnim zamrożeniu pensji i o chęci odejścia niektórych pracowników.

- Nowy burmistrz, choćby był najlepszy, nowi radni bez dobrej kadry nic nie zdziałają – argumentował Bogdan Tarach. – Dla dobra naszej gminy musimy zatroszczyć się o zatrzymanie doświadczonych pracowników w urzędzie. Żeby nie musieli szukać innej pracy ze względu na niskie zarobki.

Burmistrz dementował podane przez radnych informacje, że w urzędzie nie było podwyżek przez 12 lat. Próbował też storpedować pomysł radnych odwołując się do zasady równego traktowania.

- W urzędzie pracują 104 osoby, ale w gminnych jednostkach budżetowych i w dwóch instytucjach kultury pracuje łącznie 600 osób – informował Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia. – Nie wyobrażam sobie tego, żeby tylko jednej grupie dać podwyżki, a dla całości to koszt ponad 4 milionów – dodał.

Na nic się to zdało, bo podczas głosowania nad tą poprawką do budżetu 11 radnych głosowało za przyjęciem wniosku, 8 było przeciw i 1 się wstrzymał.

Wnioskodawcy zobowiązani byli wskazać źródło finansowania zmiany. Mówiąc inaczej – skąd w budżecie zabrać, żeby były pieniądze na podwyżkę. Trójka radnych wskazała zwiększoną pulę na remont mieszkań komunalnych, z której ma być przesunięte 700 tys. zł do działu wynagrodzenia.

No i będzie lodowisko

Druga ważna zmiana to przesunięcie 96 tys. zł z tej same puli remontowej na wypożyczenie sztucznego lodowiska.

- Marzy mi się, żeby mieszkańcy Świecia mogli pojeździć na Dużym Rynku, wokół choinki, przy dźwiękach kolęd albo świątecznych melodii – przekonywał pozostałych radnych Tomasz Szamocki. – Zrewitalizowaliśmy starówkę, a prawie nic tam się nie dzieje. Ożywmy ją – apelował.

Z przedstawionych na sesji informacji, które zebrał Szamocki wynika, że koszt wypożyczenia lodowiska z nawierzchnią syntetyczną o powierzchni 200 m kw., z wypożyczalnią łyżew to koszt 85 tys. zł na miesiąc.

[ZT]5928[/ZT]

- To dobra okazja do tego, żeby przetestować takie rozwiązanie oraz zainteresowanie świecian taką formą ruchu – dodał.

Jego wniosek spotkał się z prawie jednomyślnym poparciem. Za – 17 głosów, przeciw – 2, wstrzymał się od głosu – 1.

Po uchwaleniu tych poprawek radni jednomyślnie przegłosowali projekt budżetu na 2018 rok. O jego szczegółach napiszemy wkrótce.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

olioli

0 2

Gdzie jak gdzie akurat na rynku jest najmniej dzieci.Poparł bym pomysł pośrodku pomiędzy osiedlem Marianki a Kościuszki. 21:56, 28.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

olaola

3 0

Na miejsu pksu 22:31, 28.12.2017


xxxx

0 3

Moze na tak krotki czas by znalazlo sie mniejsce na obiekcie Wdy parking pod nosem oswietlenie 22:37, 28.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tadektadek

2 5

Kampania wyborcza ruszyła :) radny SZ. przykleił sobie pomysł z lodowiskiem - Good Jobs ;) 10:49, 29.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja ja

6 3

swinstwo z tymi podwyzkami tylko dla pracownikow urzedu a pozostali pracownicy ktorzy sa na budzecie gminy jak zamrozic podwyzki to dla kazdego jak podwyzka to tylko dla wybranych skandal 12:49, 29.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StaśStaś

4 1

Te mądrala, a widziałeś jaki pochyły jest Rynek ? puśta wode w fontannie to ślizgawka będzie. Swoją drogą wyobraźnie to chłop ma. Dźwięki kolędy ....mizerna cicha, stajenka licha... i szu, szu na łyżwach. Kanada. 20:41, 29.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Swieciak Swieciak

3 0

Lodowisko z lodu mówi wam to coś.Jedzcie do Radzynia Chelminskigo i zobaczcie jak wygląda lodowisko w 2 tys. miejscowosci.Czego sie można spodziewać,najpierw podwyżki,przasne chłopki
Na szczęście za rok wybory. 21:13, 30.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%