Zamknij
REKLAMA

Wicepremier spotkał się z mieszkańcami Świecia

13:41, 17.07.2018 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj

„Polityka to działanie na rzecz dobra wspólnego” - takie hasło przyświecało spotkaniu wicepremiera Piotra Glińskiego oraz posłów z regionu PiS Ewy Kozaneckiej i Tomasza Latosa z mieszkańcami Świecia i okolic.

Spotkanie w ramach cyklu „Polska jest jedna” miało miejsce 7 lipca 2018 r. W sali konferencyjnej siedziby lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Wyzwolenia 6, zebrało się kilkadziesiąt osób.

- Nazwa tego cyklu spotkań „Polska jest jedna” odzwierciedla tę prawdę, że wszyscy jesteśmy w tej samej Polsce – mówił we wstępie Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej wicepremier scharakteryzował 4 wymiary polskiego sporu. W drugiej części Piotr Gliński i posłowie odpowiadali na pytania mieszkańców.

Wicepremier zastanawiał się nad tym dlaczego polskie życie polityczne wygląda tak jak wygląda. Z emocjami, z wyrazistym sporem, a nawet kłótnią. Z emocjami, które przenoszą się na lokalne społeczności i na nasze rodziny.

- Wydaje się, że to nasza opozycja zamiast oprzeć się na jakiejś argumentacji i propozycjach, koncentruje się na atakach – mówił wicepremier Piotr Gliński. - Dlatego my się chcemy spotykać, dlatego jeździmy po Polsce, żeby rozmawiać z wszystkimi, nawet z opozycją. Bo bez rozmowy, bez debaty nie ma nic dobrego w sferze publicznej.

Wicepremier uważa, że polityczne awantury obniżają jakość polskiej demokracji. Tego typu sposób uprawiania polityki sprawia, że trudniej rozmawiać na argumenty, bo każdy argument można podważyć, wszystko można przekręcić.

W ostrych słowach wypowiadał się o opozycji.

- Kiedy po wielu latach przegrali zachowują się tak jakby chcieli wywrócić stolik karciany, przy którym siedzą – mówił wicepremier Gliński. - Dla pewnej grupy interesów lepiej jest żeby tę łódkę przedziurawić i żebyśmy wszyscy poszli na dno, niż żeby płynęła sterowana przez kogoś innego – dodaje.

W dalszej części wystąpienia przekonywał o tym, że polityka nie jest niczym złym. Argumentował, że bez polityki nie ma dobra społecznego, nie ma życia publicznego. Piotr Gliński uważa, że partie polityczne są konieczne, ale pod społeczną kontrolą.

Wicepremier wymienił 4 wymiary polskiego sporu.

Pierwszy to suwerenność. Nie chodzi o całkowitą, absolutną suwerenność, bo taka nie istnieje. Tym bardziej, że działamy w ramach struktur Unii Europejskiej. Tu istotna jest kwestia proporcji suwerenności.

- My się opowiadamy za większą suwerenności, niezależnością – deklarował w imieniu PiS. – Dlatego  nie oszczędzamy na obronności, bo każdy kraj powinien mieć sprawną armię, potrafiącą bronić kraju.
Opowiadamy się za większą suwerennością gospodarczą. Dlatego chcemy mieć własne wielkie firmy, a nie tylko zagraniczne koncerny. Tu także chodzi o proporcje. Nie ma niczego złego w zagranicznych firmach, ale żeby nie były siłą dominującą – dodaje.

Jako jeden z przykładów niezdrowej dominacji Piotr Gliński podał media w Polsce, zdominowane przez zagraniczny kapitał.

Innym wymiarem suwerenności jest suwerenność w obszarze energetycznym. Dlatego potrzeba, aby Polska miała zdywersyfikowane źródła energii.

Drugim wymiarem polskiego sporu jest solidarność społeczna. Zdaniem wicepremiera to, co za poprzednich rządów było niemożliwe, dzięki decyzjom PiS stało się faktem. Dzięki prorodzinnym programom udało się zmniejszyć strefę ubóstwa i wyrównać szanse polskich dzieci. Ta solidarność dotyczy również zrównoważonego rozwoju regionów. By nie wspierać wyłącznie miejskich aglomeracji.

- Państwo musi używać do tego swoich narzędzi. Państwo nie może być bezradne. Państwo musi być aktywne. Mamy wolę wyboru i musimy z tego korzystać. Aktywność i obowiązek polityka polega na tym, że musi być sprawczym, żeby używał władzy – dodaje Piotr Gliński.

Trzeci wymiar dotyczy polskiej tożsamości, kultury, aksjologii.

- Żaden naród nie może żyć bez pamięci – mówi Gliński. - Potrzebny jest pewien wspólny kanon symboli. Potrzebny do integracji, do poczucia sensu w życiu, np. wartości duchowe, religijne.
 

Czwarty wymiar to demokracja partycypacyjna - uczestnictwo obywateli w życiu publicznym.

- Chcemy obywateli świadomych, którzy nie dają się manipulować, którzy też wiedzą, że w którymś momencie trzeba się samoograniczyć. Niestety uczestnictwo obywateli w wyborach, w życiu publicznym jest bardzo niskie w skali europejskiej. To jest bardzo duży koszt komunizmu, który też zatruwał nas kłamstwem i obłudą oraz niszczył zaufanie do ludzi – wyjaśnia wicepremier.
 

Sporo emocji wzbudziła kolejna część spotkania, czyli pytania mieszkańców. Dotyczyły bardzo różnorodnej tematyki. Od konieczności ingerencji w rynek mediów, zdominowanych zdaniem mieszkańca przez obcy kapitał, przez pytanie interwencyjne mieszkańca Chełmna o dramatycznie niskie dochody, po kwestię ekshumacji szczątków Polaków pomordowanych na Wołyniu. Zdarzyły się też podziękowania skierowane do Piotra Glińskiego za wykup polskich dzieł sztuki. Inny mieszkaniec Chełmna skarżył się na to, że lokalne władze nie tylko nie troszczą się o obywateli, ale też nie respektują postanowień sądu, że kryją swoich zaprzyjaźnionych urzędników i przedsiębiorców.

- To najlepszy dowód na to, że jesienią trzeba zmienić władze samorządowe – mówi wiceminister Gliński. - Idźmy na wybory, zmieńmy tę władzę.

W odpowiedziach na pytania mieszkańców wicepremiera wspierali posłowie PiS obecni na spotkaniu Ewa Kozanecka i Tomasz Latos.

- Bardzo cieszymy się z dużej frekwencji mieszkańców na tym spotkaniu – mówi Grzegorz Góral, przewodniczący komitetu miejskiego PiS w Świeciu. – O kolejnych spotkaniach będziemy informować.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (32)

JulianJulian

7 11

W końcu coś dobrego przyjechało do Świecia, a nie tylko kodowcy z lewakami i znicze pod sejmem.. 14:25, 17.07.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

yuorikyuorik

8 4

Jakiś ty mądrala? Polska jest jedna, to prawda, a wolska z której przyjechał do Świecia jeden z tych co biorą, właśnie spotkała się budynku stolarza Suchomskiego. Lewacy ci nie pasują? To dlaczego nie przywiózł ze sobą Piotrowicza, który w stanie w stanie wojennym, był przykładnym zasłużonym dla PZPR, komunistycznym prokuratorem? 17:51, 17.07.2018


KnapKnap

4 10

Julian masz rację.lewactwo kończy się w Świeciu. 18:04, 17.07.2018


alaala

7 4

"Coś" - trafiłeś w dzisiątkę! 18:50, 17.07.2018


JolaJola

9 1

Dlaczego nikt nie nagłośnił spotkania z tak zacnym przedstawicielem władzy? Toż to tuz kultury, każden jeden artysta to potwiwerdzi. 16:51, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zawiedzionyzawiedziony

2 1

W spotkaniu uczestniczyli byli pracownicy stolarni. 19:19, 18.07.2018


KubaKuba

7 5

Przyjechał, naobiecywał i pojechał... jak każdy z koryta
17:36, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do tego kubyDo tego kuby

3 8

Co na obiecywał? Nie oglądaj tvn bo ci robią wodę z mózgu. 17:50, 17.07.2018


BoloBolo

5 11

Wreszcie w Świeciu odważono się dobrze napisać o partii PIS. 17:41, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

5 12

Idą zmiany w dobrym kierunku.Brawo PIS!!! ? 17:44, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doktordoktor

8 7

Z jakimi mieszkancami?????????-chyba z pisami. 17:53, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

co jest doktorku?co jest doktorku?

3 5

doktor a ślepy jak kret 17:59, 17.07.2018


OloOlo

4 13

Idzie dobra zmiana ,oby nie ominęła Świecia! 18:10, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alaala

8 3

"Coś" - trafiłeś w dzisiątkę! 18:49, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KociewiaczkaKociewiaczka

16 5

Arcyciekawe spotkanie.
Z przytoczonych cytatów wynika po pierwsze, że Wiceministrowi marzy się państwo narodowe, bo polska jest jedna, pisowska? - na szczęście nasza Konstytuacja gwarantuje w Polsce miejsce także dla obywateli narodowości innej niż Wolska.
Po drugie, chce obywateli którzy wiedzą, że trzeba się samoograniczyć - może posłowie i ministrowie partii rządzącej zaczną od siebie?
Jak wyglądają rozmowy "z wszystkimi"? - na podkarpaciu i zagłębiu staropolskim tak jak w Sejmie, czyli brak debaty i wymiany idei oraz wyrzucanie ze spotkania. Tu na Kociewiu cenimy kulturę i dziedzictwo narodowe, i wiemy kto dziurawi łódkę, pacyfikuje system sądownictwa, uniewinnia partyjnych kolegów, którzy zgodnie z wyrokiem sądu I instancji dopuścili się przestępstwa. Może w tym samym duchu p(rezydent) uprzedzająco uniewinni posłów pis i siebie za jawne łamanie Konstytucji?
Większa suwerenność i niezależność .. mogliśmy obserwować podczas żenującego poprawiania ustawy o IPN.
Państwo nie może być bezradne - i nie jest, aktywnie chroni SWOICH obywateli (tych co torturowali i prawdopodobnie zabili Stachowiaka we Wrocławskim komisariacie, tych co przez kilkanaście miesięcy wyjasniają wypadek z udziałem premier Szydło).
Wspólnota duchowa i religijna - Ojcze nasz Tadeszu?
Zatruwanie kłamstwem i obłudą? - Czyżby wicepremier dostrzegł problem z TVPis?
Rosnące wydatki na obronność, niech Bóg broni przed takimi ministrami jak Macierewicz, który w niespełna dwa lata zniszczył system dowodzenia i program modernizacji polskiej armii. Limuzyny, medal dla Misiewicza, grające ławeczki w stolicy to nie wydatki na obronność.
Teza końcowa: jesienią trzeba zmienić władze samorządowe - rekomenduje Gliński. To rzeczywiście najlepsza rekomendacja by się zmobilizować i bronić przez Kaczyzmem na poziomie lokalnym. 18:59, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do psełdo redaktorkaDo psełdo redaktorka

3 5

Wyprali ci mózg nie tylko tvn ale i wyborcza 19:39, 17.07.2018


wyborcawyborca

8 4

Hm paru seniorów było,ale gdzie ta młodzież,która trzeżwo myśli? Zapewne żałowali i walili głowami w ściane ,że nie mogli się spotkać z dostojnikami władzy i podziekować za dobrą zmiane. Jednym słowem -zaczyna sie kiełbacha wyborcza i szukanie *%#)!& 20:43, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wściekły peowiecwściekły peowiec

1 1

Młodzież poszła pod sąd 13:02, 18.07.2018


były kolegabyły kolega

5 2

Marcin /brak słow/ już moim kolegą nie jesteś! 20:49, 17.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

obatelobatel

3 0

Marcinek w garniturze zamknięty w oknie kikał. 16:45, 18.07.2018


załamanyzałamany

8 3

Ponura rzeczywistość. 21:41, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

11 2

Gliński? Premier z Tableta? Ten sam, co wydał 500 mln zł na zabezpieczone prawem skarby kultury polskiej?
Dziwna transakcja..., szczególnie, że pieniądze wbrew celom Fundacji Radziwiłów i woli pierwotnego Zarządu Fundacji trafiły do Luxemburga. Wielki sukces Wicepremierze Gliński, Sukces Adama Karola Czartoryskiego!
Jaki ma to związek z tym, że odtąd Konstanty Radziwił (były minister zdrowia) może się nie użerać z rezydentami, pielęgniarkami i drożejącymi wbrew ustawie cenami leków, oraz pacjentami, którzy bez żadnego trybu i poza kolejką leczą kolano w renomowanej warszawskiej klinice na Szaserów (i podobno - w szpitalu onkologicznym na Fordonie)? 00:11, 18.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolekKarolek

8 3

Temat miediów z zagranicznym kapitałem? Żeby nie te media, to byśmy nie wiedzieli jak nas okradają, a powiedział, za jakie zasługi jego kierowca dostał tak potężną nagrodę? Pieniądze, o których emeryt może pomarzyć, a niejedno chore ciężko dziecko miałoby na leki. Nie mówiąc o nagrodach danych przez wiedźmę Szydło 08:36, 18.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do karolkado karolka

1 4

Żeby nie te media z zagranicznym kapitałem,to karolek myślałby samodzielnie 10:12, 18.07.2018


Józef SJózef S

6 2

Jestem za pis bo to moja religia. precz z papieżem, precz kodowcami zdrajcami narodu, kradli przez 8 lat a pretensje maja do premii dla członków rządu, za ciężką pracę dostali. Ojcu z Torunia też należą się pieniądze bo w trudnych czasach po psl był jedynym źródłem prawdy. Bardzo dziękuje mojej partii że sprawiedliwie dzieli narodowy majątek 10:05, 18.07.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dianadiana

5 1

Ironia najlepszą bronią. Jednakże wyborcy PIS takich niuansów prawdopodobnie nie rozróżniają 12:25, 18.07.2018


szpilaszpila

1 1

J...... przesadziłeś,ale ładnie. 15:35, 18.07.2018


pracownik stolarnipracownik stolarni

5 1

Przyjechali do stolarni zamówić ławki tysiąc lecia. 22:07, 18.07.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MM

1 2

Już nie pracujesz gościu 20:28, 19.07.2018


drugi pracownik stoldrugi pracownik stol

2 0

"M" nie strasz bo puszczę bąka ze strach :) 15:59, 20.07.2018


ObywatelObywatel

2 0

Najsmutniejsze jest to, że niby jesteśmy jednym Narodem, a mimo wszystko jeden drugiego obraża - wystarczy, że ktoś powie, że jest za PiS, a ktoś za PO... Marzę o czasach, kiedy Polak będzie szanował Polaka, przede wszystkim za wolność wyrażania swoich poglądów. Mam prawo być przeciwko temu, co robi PiS, tak samo, jak mam prawo być za. Czy będąc przeciw muszę być obrażany? Czy będąc za muszę być obrażany? Polacy, nie dajmy się podzielić! Konstruktywna dyskusja jest najlepszym rozwiązaniem. Rozmawiajmy, a przede wszystkim pozwólmy na kompromis - szczególnie na tym najniższym szczeblu: obywatel - obywatel. 18:23, 20.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jakub WisniewskiJakub Wisniewski

2 1

Jedno jest wiadome:o tej wizycie nikt przed nią nie słyszał.Żadnej informacji,plakatu. Powód jest prosty:w Świeciu mieszkają myślący ludzie i nie za bardzo pałaja sympatią do obecnego rząd łamiącego Konstytucję oraz kłamiącego. Sam bym udał się na to spotkanie gdybym tylko o nim wiedział.I nie po to aby je zakłócać czy przerywać.O nie -nie ten poziom.Tak robią tylko ludzie bez argumentów.Zadałbym kilka pytań panu G.Podejrzewam że nie odpowiedzialny na nie i oczernił by moją osobę jako zadymiarza itp.itp.Typowa pisowska mentalność. 19:28, 20.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone