Zamknij
REKLAMA

Rozbudowany Szpitalny Oddział Ratunkowy już przyjmuje pacjentów

14:33, 05.09.2018 | Krzysztof Nowicki
Skomentuj
Oddział ratunkowy powiększył się przez dobudowanie budynku z tyłu szpitala. Fot. Krzysztof Nowicki
REKLAMA

Jest dużo przestrzenniej, ale przede wszystkim SOR jest o wiele lepiej dostosowany do ratowania życia ludzkiego. Służą temu nowe sale: obserwacyjna, zabiegowa i wstępnej intensywnej terapii oraz sprzęt medyczny: USG, respiratory, aparaty EKG, kardiomonitory.

Na SOR trafiają pacjenci w najcięższym stanie, często zagrażającym życiu. W takich wypadkach diagnoza musi być postawiona w ciągu kilku minut a pacjenci powinni czuć się bezpiecznie. Oddział ratunkowy w Świeciu przyjmuje rocznie ponad 13,5 tys. pacjentów, a do połowy bieżącego roku zgłosiło się już ponad 7 tys. pacjentów. Po to, aby pomagać im w jak najwyższym standardzie trzeba było zmodernizować oddział. Było to możliwe, m.in. dzięki pozyskaniu przez szpital środków z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

Dobrym przykładem, jak zmienił się świecki SOR jest sala resuscytacyjno-zabiegowa oraz sala obserwacyjna. Obie sale zostały dobudowane do istniejącego SOR. Pomieszczenia są zupełnie nowe, wyposażone w nowoczesne aparaty do znieczulania pacjentów, respiratory. Przy nowych łóżkach dla pacjentów znajdują zakupione przy okazji remontu pompy infuzyjne, kardiomonitory czy aparaty EKG. Szpital w Świeciu dysponuje całodobowym dostępem do diagnostyki obrazowej: RTG, tomografu komputerowego i rezonansu. Na potrzeby SOR, został zakupiony dodatkowy aparat USG. W szczególnych przypadkach pacjent może być przetransportowany śmigłowcem do innej placówki – w niewielkiej odległości od oddziału znajduje się oddane do użytku w 2014 roku lądowisko. Powiększona została również sala, gdzie udzielana jest pomocy pacjentom z urazami kostnymi. Większa jest poczekalnia oraz miejsce do rejestracji i segregacji pacjentów.

- Mam nadzieję, że pacjenci będą zadowoleni ze zmian. Oprócz fachowej opieki medycznej i nowoczesnego sprzętu, pacjenci potrzebują również dobrych relacji z personelem medycznym. Na tym nam zależy i cały czas nad tym pracujemy – mówi dr Andrzej Brymora, prezes Nowego Szpitala w Świeciu. 

Koszt zrealizowanego przez świecki szpital projektu wyniósł 3 mln 381 tys. 002 zł, z czego 2 mln 724 tys. 916 zł pochodziło z dotacji. W ramach projektu wykonano prace budowlane oraz remontowe, instalacje sieci wodno-kanalizacyjnej, gazów medycznych, wentylacji, klimatyzacji. Z części dotacji zakupiono również sprzęt medyczny, m.in.: pompy infuzyjne, kardiomonitory, respiratory stacjonarne, aparaty EKG. Wyposażenie oddziału zostało również uzupełnione w wózki do przewożenia pacjentów, stoły i lampy zabiegowe.

Uroczyste otwarcie SOR-u po modernizacji miało miejsce dziś w południe (5.09.2018). Wzięli w niej udział przedstawiciele Nowego Szpitala w Świeciu – członkowie zarządu, przedstawiciele personelu medycznego i niemedycznego oraz przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

PolciaPolcia

3 0

Na polu relacje personelu z pacjentami to Zarząd ma wiele do zrobienia. Tzw praca od podstaw. Jednak nie dziwi to skoro poziom frustracji personelu jest tak zaskakująco wysoki. Gdzie ta jakość i bezpieczeństwo Panie Prezesie? Zapomniał Pan o niej? 21:06, 05.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Budynek...Budynek...

2 1

Budynek to nie wszystko.... potrzeba wyszkolonych ludzi, którzy przyzwoicie zarabiają- głodna pielęgniarka, której dziecko płacze w domu i która myśli tylko o tym, jak zapłacić czynsz w tym miesiącu nie skupi się na pracy i pacjentach- i to jest temat do dyskusji 14:10, 06.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PersonelPersonel

5 2

Modernizacja budynku to nie jest wszystko co potrzebne, trzeba się przyjrzeć personelowi szczególnie co nie którym pielęgniarkom bardzo ordynarne kobiety , które w piórka obrosły
zero kultury i szacunku do pacjęta 12:27, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA