Zamknij

Czy ratować pijanego śpiącego na dworcowej ławce?

12:58, 23.01.2019 K.N. Aktualizacja: 07:42, 24.01.2019
Skomentuj

Policjanci apelują o zgłaszanie gdy widzimy bezdomnych koczujących na mrozie. Ale co zrobić ze schludnie ubranym, pijanym śpiącym na dworcowej ławce?

Dworzec, park, przystanek autobusowy... siedzi gość. Bez ruchu. Pierwsza myśl - trzeba mu pomóc, bo zamarznie. Podchodzimy bliżej, widzimy obok pustą butelkę po alkoholu. Sprawdzamy czy przytomny. Gość mamrocze i patrzy nieprzytomnym wzrokiem.
Budzi się wątpliwość. Dzwonić na policję lub straż miejską, czy nie dzwonić. Przyjadą czy będą mieć pretensje do zgłaszającego.

- Zdecydowanie dzwonić - rozwiewa wątpliwości Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Przecież nie można zostawić człowieka na mrozie, a nie mamy pewności, czy za 15 minut on da radę wstać i dotrzeć do domu, czy zostanie. Przyjedzie patrol straży lub policji i sprawdzi jaki jest stan tej osoby. I odwiezie delikwenta do domu, szpitala lub na izbę wytrzeźwień. Trzeba pamiętać, że takie zgłoszenie może uratować komuś życie.

Podobnie ma się sprawa z bezdomnymi. Jeśli zauważymy, że rozgościli się w nieogrzewanym pustostanie lub innym miejscu, warto to zgłosić straży miejskiej lub policji. Patrol pojedzie i sprawdzi, czy niskie temperatury nie zagrażają. 

Szczególnie noce przynoszą znaczne spadki temperatury, dlatego policjanci z powiatu świeckiego prowadzą kontrole miejsc, gdzie najczęściej przebywają bezdomni. Napotkane w nich osoby informują, w jaki sposób i gdzie mogą otrzymać pomoc w postaci noclegu, ciepłego posiłku, czy miejsca, w którym można się ogrzać. Tłumaczą, jak niebezpiecznie jest nocowanie w tak niskich temperaturach.

- Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka -mówi mł. asp. Joanna Tarkowska, rzecznik świeckiej policji. - Zgłoszenia można przekazywać pod numer telefon 112. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Numery telefonów:
112 - numer alarmowy
(dodzwonimy się do wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego)
997 - telefon alarmowy policji (dodzwonimy się na komendę w Świeciu)
52 33 10 950 - telefon interwencyjny straży miejskiej (całodobowo od poniedziałku od godz. 7.00 do niedzieli do godz. 6.00, z wyjątkiem świąt)

(K.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Nie ma to,Nie ma to,

0 0

jak upić się w ciepłym domowym zaciszu.;) 13:49, 24.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%