Zamknij
REKLAMA

Burmistrz Świecia podpisał umowę na budowę żłobka

16:41, 08.03.2019 | E.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Emilia Drachal

Dzisiaj, 8 marca Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia podpisał umowę z firmą Solgrud z Grudziądza na budowę nowego żłobka w Świeciu.

W uroczystym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Świeciu wzięli udział m.in. Krzysztof Kułakowski, Marzenna Rzymek, skarbnik gminy, Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu oraz Jacek Kawski i Janusz Marszałkiewicz, przedstawiciele firmy Solgrud.

- Chcieliśmy, aby podpisanie umowy było uroczyste, ponieważ budowa żłobka jest długo oczekiwaną inwestycją w ostatnim czasie – wyjaśnia burmistrz. - Mamy już jeden żłobek w Świeciu. Zawsze była kolejka oczekujących na zapisy. Ostatnio najniższa krajowa zaczęła rosnąć, opiekunki zażądały podwyżek, dlatego kolejka zaczęła się wydłużać, a czas oczekiwania na miejsce w żłobku również się wydłużył. Stąd nasza decyzja, by wybudować nowy – tłumaczy Krzysztof Kułakowski.

Budynek nowego żłobka stanie na terenie Osiedla Marianki 4 przy ulicach Łokietka i Chrobrego na działce o powierzchni 6 tys. m kwadratowych.

- To dobra lokalizacja, na obrzeżach miasta, więc nie trzeba będzie stać w korku, by do niego dojechać – mówi burmistrz.

Projektantem budynku jest Michał Jagła. Projektował on m.in. Miejską Bibliotekę Publiczna w Świeciu. Wykonawca, firma Solgrud po raz pierwszy będzie budowała żłobek. Warto dodać, że również ta sama firma wybudowała Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu. Nowy budynek będzie parterowy i bardzo nowoczesny. W żłobku znajdzie miejsce dla osiemdziesięcioro dzieci. Będą one podzielone na cztery grupy po dwadzieścia osób w jednej. Każda grupa dzieci będzie miała swoją salę rekreacyjną, pokój i łazienkę. Gmina skorzystała z dofinansowania Unii Europejskiej i otrzymała cztery miliony osiemset tysięcy złotych, po sześćdziesiąt tysięcy złotych dofinansowania na jedno miejsce w żłobku. Krzysztof Kułakowski nie ukrywa, że uzyskanie dofinansowania było dużym sukcesem.

Jak informuje Marzenna Rzymek, skarbnik gminy, budowa żłobka jest uwzględniona w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2017-2019. Kwota przewidziana na żłobek wynosi siedem milionów sto siedemdziesiąt tysięcy złotych, z tym że sto dwadzieścia tysięcy złotych kosztował sam projekt. Środki te miały pokryć projekt, budowę i wyposażenie żłobka.

Obecnie Gmina składa wniosek, by pozyskać środki na utrzymanie i wyposażenie żłobka. Ma na to czas do 14 marca. Jeśli wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, to może pozyskać dwa i pół miliona złotych, gdyż na jedno miejsce w żłobku przypadają trzydzieści dwa tysiące złotych.

Nie ma wątpliwości, że nowo powstały budynek nie będzie stał pusty.
- W zeszłym roku w żłobku na Chmielnikach na listach rezerwowych było około trzydzieści osób. Obecnie rekrutacja do tego żłobka rozpoczęła się 1 marca i na dzień dzisiejszy na listach rezerwowych jest czterdzieści osób – mówi Waldemar Fura. - Zakładamy, że działalność nowego żłobka ruszy w styczniu 2020 roku, ponieważ termin zakończenia budowy jest planowany na listopad tego roku. Potrzebny jest jeszcze czas na wyposażenie. Rekrutacje planujemy rozpocząć od września. Obecna ilość dzieci na listach rezerwowych gwarantuje, że zapełnimy wszystkie miejsca w nowym żłobku – wyjaśnia.

Na wyposażenie żłobka będzie ogłaszany inny przetarg. Waldemar Fura zapewnia, że będzie ono w dobrym standardzie. - Zakupimy odpowiednie meble, stoliki, krzesełka, leżaki, specjalne wykładziny na podłogi. Przed żłobkiem będzie mały plac zabaw z bezpiecznym podłożem. Planujemy zakupić zabawki bardzo dobrej jakości. Szacujemy, że koszt ich zakupu będzie w granicach osiemdziesięciu tysięcy zł, natomiast koszt całego wyposażenia to około czterysta pięćdziesiąt tysięcy zł. Wyposażenie samej kuchni to koszt około stu czterdziestu tysięcy zł – wyjawia kierownik Ośrodka Oświaty w Świeciu.

Jak Wam się podoba nowa inwestycja? Piszcie w komentarzach!

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

ff

1 0

Czy bedzie sie podobać okaże sie jak zbudują,.. 18:37, 10.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kilekkilek

1 0

Mrówkę podobno już budują 3 lata--ładnie wygląda. 18:39, 10.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone