Zamknij
REKLAMA

Nareszcie doczekamy się remontu zamku. Bardzo zmienią się też tereny wokół świeckiej warowni

14:38, 19.05.2019 | K.N
Skomentuj Fot. Krzysztof Nowicki
REKLAMA

Wygląda na to, że świeccy urzędnicy pokonali piętrzące się trudności na drodze do rewitalizacji zamku. Miasto dostało wreszcie pozwolenie na budowę, a burmistrz Kulakowski podpisał wniosek o unijne pieniądze na pierwszy etap prac.

Urzędnicy mówią wprost, że ostatnie dni to prawdziwy przełom w pokonywaniu ciągle pojawiających się trudności, które uniemożliwiały rozpoczęcie tak długo wyczekiwanych prac na zamku.

– Z wielką satysfakcją podpisywałem te dokumenty, bo wiem jak ważna to inwestycja dla mieszkańców naszego miasta – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Jesteśmy gotowi, by niebawem ogłosić przetarg. Chcielibyśmy, by jeszcze w tym roku rozpoczęły się prace.

Według założeń na teren zamku zostanie przeniesiona Izba Regionalna, a sam zamek zostanie dostosowany do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych. Realizacja projektu pozwoli na prezentowanie ekspozycji stałych i czasowych w większej odsłonie i lepszej jakości w powstałych pomieszczeniach, w kaplicy i kapitularzu.

Od przebudowy baszt po piwnice

W ramach prac związanych z projektem przewiduje się między innymi: przebudowę budynku zamku, odbudowę i przebudowę baszt, budowę budynku kasy i toalety ogólnodostępnej, dobudowę krużganku wraz z podnośnikiem przyściennym dla osób niepełnosprawnych, prace na terenie piwnic, utworzenie klatki schodowej, przebudowę parteru niskiego i wysokiego budynku, w tym utworzenie kaplicy i kapitularza oraz pomieszczenia biura Izby Regionalnej. W przebudowanym obiekcie będą prowadzone zajęcia kulturalno-edukacyjne.

Całkiem zmieni się też teren wokół zamku

Dobre wieści związane są również z projektem zagospodarowania terenów zlokalizowanych wokół zamku (powstanie tam olbrzymi teren rekreacyjny z placem zabaw, alejkami, ścieżkami rowerowymi, pomostami i wyposażeniem technicznym niezbędnym do obsługi dużych imprez plenerowych).

- Po długich staraniach gmina uzyskała zwolnienie z zakazów określonych w prawie wodnym, które pozwolą na realizację inwestycji w obrębie wałów przeciwpowodziowych – wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. – Ponadto z sukcesem zakończyliśmy negocjacje dotyczące wykupu ostatniej potrzebnej nam do tego działki - dodaje. Jeszcze tylko ostatnie zmiany w projekcie i będzie można szukać wykonawcy prac.

Tematy związane z zamkiem, na wniosek radnych, zostaną szeroko omówione na sesji zaplanowanej na 30 maja. Relacja live z posiedzenia będzie dostępna na stronie urzędu.

[ZT]5011[/ZT]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

HeheszkiHeheszki

2 1

Jeszcze niech zainwestują w monitoring bo przy blankuszu już zaczyna dziać się sodomia. Najpierw narzekają że nic nie ma a jak coś zrobią to priorytetem jest to rozpie#dolić. 08:02, 20.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pppp

0 0

nawet w kilblu za 1,50 nocuja 21:35, 21.05.2019


0%