Zamknij
REKLAMA

Mamy w Świeciu biuro do walki o Czyste Powietrze

13:15, 22.05.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Wszystkie informacje, złożenie wniosku, a nawet podpisanie umowy o dotację na wymianę pieca, stolarki okiennej czy docieplenie domu będzie można załatwić w Świeciu. Już działa biuro terenowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Świecie jest jednym z trzech miast, w których  WFOŚiGW w Toruniu otworzył biura terenowe – jeszcze we Włocławku i Inowrocławiu.

- Powiat świecki jest jednym z powiatów, w którym problem smogu i zanieczyszczenia powietrza jest jednym z większych. Dlatego, kiedy otrzymaliśmy propozycję przystąpienia do tego programu, aktywnie się włączyliśmy. Usytuowanie biura w powicie świeckim w budynku starostwa uważam za konieczne i niezbędne, by jak najwięcej mieszkańców mogło przystąpić do programu Czyste Powietrze i wymienić piece na bardziej ekologiczne – mówiła starosta Barbara Studzińska.

W otwarciu wzięli udział także wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prezes WFOŚiGW w Toruniu Ireneusz Stachowiak.

Na wybór Świecia jako lokalizacji biura, obok przychylności samorządowców, miało wpływ to, że ta część województwa jest znacznie oddalona do głównej siedziby funduszu.

- Biuro zostało tak umiejscowione, by mieszkańcy z tej części województwa nie musieli jeździć do Torunia, by podpisać umowę. Będzie ono otwarte również dla mieszkańców pozostałych powiatów, jak chociażby tucholskiego czy wąbrzeskiego – zapewniał prezes.

Biuro mieści się budynku Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ulicy Hallera 9 – pokój nr 209. Czynne będzie przez trzy dni w tygodniu, w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach od 7.30 do 15.30.

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego, albo osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Maksymalna kwota dotacji

Korzystając z programu zyskujesz zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł., dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formacie pożyczki.

Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Program przewiduje dofinansowania m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

[ZT]7778[/ZT]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (5)

czysteczyste

1 3

Mhm ciekawe a drzewa wycinamy jak pasuje robiąc nikomu nie potrzebne parkingi no może potrzebne grubym dupą i dla biznesu . Np. Ul słowackiego po to było wycięte wszytko żeby i tak auta stały ? Nowa władza za długo nie pociagnie 15:40, 22.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lekarzlekarz

1 0

"czyste" obywatelu - jak będziesz się tak spinał, to Ci żyłka pęknie i też długo nie pociągniesz. 14:51, 23.05.2019


janjan

6 1

Mam pytanie,co tam robił Nafciarz z Kozłowa? 18:14, 22.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UB-ek StaryUB-ek Stary

2 1

Widzę że nasza stara towarzyszka zaczęła pałać miłością wielką do PiS-u. Jak mi doniosły moje wtyczki z gminy Drzycim, nawet zasiada obok innego naszego ulubieńca TW Konduktor na zebraniach PIS-u we wsi G. Przestrzegałem Franciszka, że tak będzie i że go potrzebuje tylko po to, by być starostą, bo boi się że Knapik starszy wyciągnie brudy schowane pod dywan i ją załatwi na cacy. Ech mógłbym Wam dużo opowiadać. Ale czy na pewno byście chcieli. Wielu dziś "świętych" by ze wstydu nie wiedziało gdzie się schować. Polityka do zabawa dla dużych chłopców. 23:12, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone