Zamknij

Park w Laskowicach otrzyma drugie życie. Ile to będzie kosztować? Zobacz co będzie najdroższe

15:17, 29.05.2019 E.D Aktualizacja: 17:34, 13.06.2019
Skomentuj fot. Emilia Drachal fot. Emilia Drachal

Pochodzący z XIX wieku Park w Laskowicach w końcu doczeka się rewitalizacji. Utworzony przez Franciszka Gordona ogród stanowił niegdyś piękne otoczenie pałacu. Dzisiaj jest zaniedbany, a rosnące w nim drzewa wdzierają się w ogrodzenie i kruszą je. Mimo to, nie brakuje sympatyków i pasjonatów tego miejsca. Jeśli się do nich zaliczasz, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: Park otrzyma drugie życie.

Pomysł związany z rewitalizacją Parku znajdującego się we władaniu Lasów Państwowych pojawił się już 4 lata temu. W Nadleśnictwie Dąbrowa powołano zespół, który miał wypracować koncepcję zagospodarowania tego terenu. Kierowała nim Joanna Bock. - Zaprosiliśmy do współpracy Urząd Gminy Jeżewo, Wdecki Park Krajobrazowy, Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego "Sukcesja", a także Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. Wspólnie wypracowaliśmy plan zagospodarowania, biorąc pod uwagę trzy funkcje, jakie miałby pełnić park: przyrodniczą, rekreacyjną i edukacyjno-historyczną. Dzięki tym trzem aspektom moglibyśmy uzyskać dofinansowanie – opowiada Joanna Bock z Nadleśnictwa Dąbrowa.

Park W Laskowicach w nowej odsłonie
Wiadomo już, że będą odtworzone pierwotne aleje i kawałki brukowanej nawierzchni. Uprzątnięte zostaną rzeczy, które nagromadziły się tam przez lata. Powstanie infrastruktura drewniana: ławeczki, mostek i wiata z miejscem na ognisko. Będą polany wypoczynkowe z widokiem na jezioro, a w ich otoczeniu kwietne łąki dla pszczół i motyli. Na podmokłym terenie przy zbiorniku wodnym będzie położona drewniana kładka, przedłużona aż na jezioro. Z tego miejsca będzie można zobaczyć, że istnieją dwa jeziora rozdzielone nasypem kolejowym. Ponadto powstanie fontanna wzorowana na tej pierwotnej, której mechanizm odnaleziono i będzie można odtworzyć. Jeszcze nie wiadomo jaką funkcję będzie pełnił odrestaurowany budynek starej lodowni. Być może będą mieściły się w nim pamiątki historyczne związane z tym miejscem. Będzie również odnowiony kamień pamiątkowy w miejscu, gdzie prawdopodobnie są pochowani członkowie rodziny Gordonów. Nie zabraknie też nowoczesnych rozwiązań. Po ściągnięciu na smartfona specjalnej aplikacji, będzie można zobaczyć jak wyglądał pałac Gordonów oraz dowiedzieć się o licznych pomnikach przyrody w Parku. Do tego teren będzie wyposażony w samoobsługowe toalety. - Planowaliśmy wybudować jeszcze duży plac zabaw, jednak okazało się, że musimy dość mocno trzymać się aspektu historycznego Parku i nie może to być miejsce typowo rekreacyjne. Będzie to jednak idealny teren dla mam spacerujących z dziećmi – mówi Joanna Bock.

Najdroższe będzie...ogrodzenie
Najwięcej trudności jest związanych z płotem odgradzającym Park od ulicy. - Badania wykazały, że każdy kawałek muru pochodzi z innej epoki. Nie zachowały się żadne fotografie ogrodzenia, więc nie wiemy jak ono wyglądało. Naszym zdaniem najlepiej byłoby je zburzyć i postawić nowy płot. Mogłoby to być stylizowane ogrodzenie z kutymi przęsłami. Park sprawiałby wtedy wrażenie otwartego. W kilku miejscach – tłumaczy Joanna Bock. - Z racji, że Park jest wpisany w rejestr zabytków, musieliśmy zgłosić się do konserwatora. Ten jednak uważa, że należy odrestaurować mur i nie chce wydać nam potrzebnej zgody. Z całej inwestycji związanej z Parkiem, to właśnie restaurowanie ogrodzenia będzie najdroższe. Jego koszt to około miliona złotych – tłumaczy pani Joanna.

Obecnie pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa dbają o wygląd alejek. Gdy Park będzie odnowiony i będzie przyciągał większą liczbę odwiedzających, koszty utrzymania w nim czystości pójdą w górę. Jednak ten problem jest już rozwiązany. - Podpisaliśmy z Gminą Jeżewo umowę, że pomoże nam w utrzymaniu Parku – mówi pani Joanna.

Nadleśnictwo Dąbrowa wraz z instytucjami wspomagającymi, złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie projektu budowy, rewitalizacji i rozwoju bazy edukacyjnej w Parku. - Jeśli w drugiej połowie 2019 roku dojdzie do podpisania umowy, to zakładamy, że do końca 2020 roku zrealizujemy projekt. Do tego potrzeba jednak dużo pieniędzy, a to długa droga – wyjaśnia Joanna Bock. - Na odpowiedź z Funduszu czekamy już pół roku – dodaje.

Trzymamy kciuki, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Co sądzicie o tej inwestycji? Jesteście za zburzeniem ogrodzenia i zachowania jego fragmentów, a może wolelibyście by zostało odrestaurowane? Piszcie w komentarzach.

Emilia Drachal

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Gordon Gordon

3 1

Inwestycja bardzo kosztowna ale jeżeli ma to być odzwierciedlenie starego parku to mur powinien zostać odrestaurowany a nie zborzyony, park Gordonów z kutym ogrodzeniem wyglądałby jak prywatna posesja! 10:23, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KatarzynaKatarzyna

0 0

https://www.facebook.com/tokksukcesja/photos/pcb.1920877111550882/1920873714884555/?type=3&theater 18:10, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

1 0

https://www.youtube.com/watch?v=p4a-a1eAK4I&t=197s 21:12, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

0 0

Witam, pytanie do sondy jest dwojakie i moim zdaniem niczego nie wnosi. Przeczytajcie uważnie i sprawdźcie tego wynik. Ja jestem za zachowaniem muru skoro jeszcze kilka lat temu był na liście nid.pl jako zabytek. Ktoś go skreślił aby wyburzyć. To ze się przechyla jest wina Naszego wojewódzkiego konserwatora zabytków który nie zrobił nic aby go utrzymac w sprawności. Najlepiej zburzyć i nie ma problemu - kosztów. Na nowo pobudowanie nigdy nie będzie takie jak kiedyś. Jak sądzicie? 22:48, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkanka mieszkanka

0 0

Park miał kiedyś swoje życie i fajnie jak by je odzyskał. Ma w sobie wiele piękna. Niestety samo odnowienie nic nie da, trzeba go utrzymać w porządku. Z tym na tę chwilę jest katastrofa... wielkie krzaki, trawa niekiedy po pas na placu zabaw, śmieci...Co z tego, że zawieszone worki, teraz stoją kosze skoro nie ma kto tego opróżniać. Mam nadzieje ,że to się zmieni. Wszystko trzeba kontrolować bo z czasem niszczeje, tak jak chodnik z Laskowic do Jeżewa... mnóstwo kasy wydane, udana inwestycja, ale po ok. 1 roku zaczął się rozjeżdżać ... powinna być zgłoszona uwaga do wykonawcy z tytułu gwarancji, ale nikt tego nie kontroluje i rozjeżdża się dalej. 22:22, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%