Zamknij
REKLAMA

Strażacy z Osia uratowali łanię jelenia przed psami. Zobacz FILM

13:40, 04.11.2019 | E.D
Skomentuj
REKLAMA

Wystraszona łania jelenia ukryła się przed grupą wygłodniałych psów w turbinie młyna. Zwierzę padłoby z wycieńczenia, gdyby nie zauważył tego Daniel Siewiert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

W sobotę 2 listopada, Daniel Siewiert udał się na rodzinny spacer w Wierzchach w gminie Osie. Kiedy przechodził wraz z bliskimi w okolicy Zgorzałego Młyna na rzece Ryszka, usłyszał wściekłe ujadanie. Podszedł bliżej i zauważył grupę siedmiu psów oszczekujących wylot z turbiny młyna.

- Wiedziałem, że w środku jest jakieś zwierzę, najprawdopodobniej sarna. Odpędziliśmy psy, ale umiejscowienie wlotu turbiny uniemożliwiało nam wydostanie zwierzęcia – opowiada dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Nie zwlekając, zadzwonił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. Strażacy szybko przybyli a miejsce, gdzie jeden z druhów wszedł do środka turbiny i uwolnił zwierzę. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom okazało się, że to nie sarna, lecz łania jelenia. Filmik z krótkiej akcji ratowniczej nagrał Daniel Siewiert.

- Zwierzę najprawdopodobniej uciekało przed psami i ukryło się w turbinie. W ciągu kilkunastu godzin łania padłaby z wycieńczenia. Była tak zestresowana, że nie wyszłaby sama z ukrycia – tłumaczy Daniel Siewiert.

Niepokojący jest fakt, że to nie wilki, lecz małe psy, kundelki, zbiły się w watahę i próbowały upolować jelenia.

- Z naszych obserwacji wynika, że półdzikie psy stanowią największe zagrożenie dla leśnych zwierząt, boję się powiedzieć, że dla ludzi też. Żyją w pobliżu gospodarstw i polują, ponieważ są głodne – wyjaśnia Siewiert.

Niestety, trudno jest zapobiec napaściom psów na inne zwierzęta. Dawniej prawo wręcz nakazywało myśliwym eliminację wałęsających się po lasach psów. Teraz przepisy te są nieaktualne i jedyne, co można zrobić, to odłowić zwierzęta. Najczęściej jednak takie próby kończą się niepowodzeniem, bo psy uciekają. Leśniczy i pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego pomimo starań nie są w stanie dużo zdziałać w tej kwestii.

 

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

energetykenergetyk

0 0

Zwierzę ukryło się w turbinie. Ręce opadają. Kto to pisał? 16:39, 04.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA