Zamknij
REKLAMA

Ekologia. Świeckie urzędy rezygnują z plastików

09:35, 27.11.2019 | Krzysztof Nowicki
Skomentuj
REKLAMA

W starostwie obowiązuje zarządzenie zakazujące używania jednorazowych naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych. W urzędzie miejskim też stawiają na ekologię.

Świat tonie w śmieciach, a nie wszystkie odpady z tworzyw sztucznych trafiają do recyklingu. Dlatego urzędy w Świeciu wpisują się w ekologiczny trend i odchodzą od stosowania plastiku.

W starostwie od połowy października obowiązuje zarządzenie nakazujące wyeliminowanie z codziennego używania opakowań plastikowych i zastępowanie ich produktami ekologicznymi.

- Chcemy wyeliminować z użytku produkty z tworzyw sztucznych: jednorazowe torby, kubki, talerze, tacki, sztućce – wyjaśnia Iwona Karolewska, sekretarz Powiatu Świeckiego. – I takich rzeczy już u nas w starostwie nie będzie. A jeżeli np. kubki do wody dla klientów to z tektury, a jeśli chodzi o sesje, szkolenia, czy inne spotkania to będziemy stosować naczynia szklane.

Starostwo przestanie też kupować wodę w butelkach PET. Na wydarzeniach organizowanych przez starostwo też nie znajdziemy jednorazowych naczyń z tworzyw sztucznych.

Zarządzenie starosty dotyczy urzędników Starostwa Powiatowego w Świeciu, ale pracownicy jednostek podległych starostwu otrzymali zachętę do wdrożenia podobnych rozwiązań.

- Dążymy też do tego aby materiały promocyjne powiatu świeckiego też były ekologiczne, oczywiście tam gdzie to się da zrobić – dodaje Karolewska. – No i tego nie da się zrobić od razu.

W urzędzie miejskim tego typu działania realizowane są już od kilku miesięcy. Nie kupuje się już napojów w plastikowych butelkach, plastikowych naczyń i sztućców.

- Uczymy się tego, bo chociażby szklane butelki zamykane kapslem wymagają otwieraczy – dodaje ze śmiechem wiceburmistrz Paweł Knapik. – Ograniczamy też zakup materiałów promocyjnych wyprodukowanych z plastiku.

Analizowana jest kwestia wprowadzenia ograniczeń dla organizacji pozarządowych, które startują w organizowanych przez nas konkursach na organizację różnych działań. Trzeba to jednak zbadać od strony prawnej, ale też uzgodnić w rozmowach z organizacjami, aby zbyt restrykcyjnymi przepisami nie zrobić więcej szkody niż pożytku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

PinPin

2 2

Choć to mało znaczącą sprawa z punktu widzenia ochrony środowiska, to jednak bardzo cenna. Brawo. 13:01, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

petpet

2 1

No i zaraz lepsza jakość napojów-smakowo i kwotowo!!! 13:16, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA