Zamknij

Blogerzy napisali przewodnik po powiecie świeckim

Krzysztof NowickiKrzysztof Nowicki 09:03, 10.12.2019 Krzysztof Nowicki Aktualizacja: 12:22, 10.12.2019
Skomentuj - Mamy nadzieję, że przewodnik pomoże turystom odnaleźć ciekawe miejsca powiatu świeckiego, ale też podpowie jego mieszkańcom gdzie wybrać się na krótką wycieczkę - Mamy nadzieję, że przewodnik pomoże turystom odnaleźć ciekawe miejsca powiatu świeckiego, ale też podpowie jego mieszkańcom gdzie wybrać się na krótką wycieczkę

Kasia i Maciej Marczewscy – autorzy podróżniczego bloga Ruszaj w Drogę! – napisali przewodnik „Ruszaj w Powiat Świecki!” To zbiór pomysłów na 10 jednodniowych wycieczek po ciekawych miejscach powiatu.

Przewodnik właśnie trafił do internetowego sklepu i do magazynu starostwa. Można go kupić lub liczyć na szczęście i wygrać w jakimś konkursie organizowanym przez Powiat Świecki.

- Po całym roku pracy w tajemnicy, dziś możemy przyznać się, że dzięki współpracy z Kasią i Maćkiem mamy piękne i bardzo przydatne wydawnictwo – zachwala Iwona Karolewska, sekretarz Powiatu Świeckiego. - Ten przewodnik to kopalnia wiedzy i świetnych pomysłów na spędzenie urlopu w powiecie świeckim.

„Ruszaj w Powiat Świecki. Twój przewodnik na 10 udanych dni w powiecie świeckim.” to pięknie wydany, pełen pomysłów na wycieczki, 110-stronicowy przewodnik. W odkrywaniu tej części Kociewia, Borów Tucholskich i Doliny Dolnej Wisły pomogą nam gotowe plany zwiedzania, praktyczne wskazówki, mapy i 260 kolorowych zdjęć z terenu powiatu świeckiego.

W przewodniku Kasia i Maciek wskazali najlepsze kulturalne wydarzenia, koncerty i festiwale odbywające się w Świeciu i podpowiedzieli miejsca, w których przekonasz się, jak smakują regionalne sery, miody, wina, krówki na śmietance i ruchanki z fjutem.

Przewodnik jest dostępny w internetowym sklepie na stronie www.ruszajwdroge.pl, ale 2 tysiące egzemplarzy trafiło też do starostwa powiatowego. Będą służyć jako materiał promocyjny dostępny w różnych wydarzeniach organizowanych przez powiat. Najprawdopodobniej przewodnik będzie można także kupić podczas planowanego na styczeń spotkania autorskiego w Świeciu.

 

WYWIAD: Jak małżeństwo blogerów trafiło w nasze strony?

KRZYSZTOF NOWICKI, Świecie24: Jak to się stało, że zaczęliście interesować się naszym powiatem?

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY: - Nasza przygoda w powiatem  świeckim zaczęła się w 2015 roku, kiedy przyjechaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE, aby pomóc wypromować największe atrakcje turystyczne południowego Kociewia. Wybraliśmy się na spływ Wdą, jeździliśmy rowerami po okolicach Tlenia, zwiedziliśmy Świecie i Nowe nad Wisłą.

Już kojarzę. Chyba wtedy pisaliście o tych wycieczkach na Waszym blogu, a my pisaliśmy o tym w portalu.

- Tak, we wrześniu 2015 roku na naszym blogu www.ruszajwdroge.pl pojawiły się pierwsze turystyczne relacje z terenów powiatu świeckiego. Przez kolejne lata pojawialiśmy się w regionie, opisywaliśmy atrakcje tej części Kociewia, opowiadaliśmy o powiecie w audycjach radiowych i na spotkaniach turystycznych. Prowadziliśmy też szkolenia dla branży turystycznej z terenów powiatu współpracując coraz bliżej ze Starostwem Powiatowym w Świeciu.

Podjęcie pracy nad przewodnikiem stało się jakby naturalną konsekwencją tych działań.

- Można tak powiedzieć, chociaż to nie od nas zależało. Dlatego bardzo ucieszyliśmy się, gdy Starostwo Powiatowe w Świeciu zaprosiło nas do opracowania i napisania turystycznego przewodnika po powiecie.

Piszecie, że to pierwszy taki przewodnik po powiecie w Polsce. Jak to rozumieć?

- Przewodniki, na które trafialiśmy do tej pory skupiały się na wymienianiu wszystkich atrakcji na wybranych terenie, bezmyślnym przepisywaniu wszystkich możliwych dat, informacji o fizjografii, morfologii, geologii, najstarszych dziejach, wielokulturowości i rodzinach, które przed wojnami żyli ze sobą w zgodzie.

Trudno przez takie dane przebrnąć, no i nie bardzo mogą zachęcić do przyjazdu.

- Dokładnie. Turysta takich informacji dziś nie potrzebuje. Z powodzeniem znajdzie je w Wikipedii.

A czego potrzebuje?

- Najważniejsze dla turysty w dzisiejszym zabieganym świecie jest to, żeby mu pomóc zaplanować udany urlop. Trzeba nie tylko wskazać atrakcje, które warto zobaczyć. Ale przede wszystkim ułożyć je w jednodniowe tematyczne wycieczki, którymi może ruszyć w drogę.

Tę metodę wykorzystaliście już w innym przewodniku.

- Zrobiliśmy tak w zbierającym wspaniałe opinie przewodniku "Ruszaj w Bieszczady". Tym samym tropem poszliśmy w przypadku książki "Ruszaj w Powiat Świecki. Twój przewodnik na 10 udanych dni w powiecie świeckim". Zwiedziliśmy najciekawsze atrakcje powiatu, sprawdziliśmy jak efektywnie ułożyć je w 10 jednodniowych wycieczek, dodaliśmy do nich mapy, informacje praktyczne, spisaliśmy historie, dodaliśmy wywiady z mieszkańcami o ich pasjach i sposobach na życie w powiecie.

To może być ciekawa propozycja nie tylko dla turystów z Polski, ale też dla mieszkańców powiatu, którzy chcą wyskoczyć w ciekawe miejsce na niedzielną wycieczkę.

- Właśnie tak. Ten przewodnik to nie jest zwykła książka. Przekonujemy, że to osobisty doradca turysty, który nie dość, że zaplanował dla niego 10-dniowy urlop, to jeszcze każdego dnia zaprowadzi go za rękę do najciekawszych atrakcji, wskaże miejsca, w których spróbuje wyrobów lokalnych producentów i wypocznie z dala od tłumów. A na dodatek wieczorem, przy ognisku opowie najciekawsze anegdoty i historie  o Kociewiu, Borach Tucholskich i Dolinie Dolnej Wisły.

Taki doradca musi wiedzieć o czym mówi, dokąd prowadzi. Byliście we wszystkich opisywanych przez Was miejscach.

- To jest pierwsza zasada naszych wpisów na blogu oraz przy tworzeniu przewodnika. Nie wyobrażamy sobie opowiadać komuś o ciekawych miejscach, zachęcać do odwiedzenia, nie widząc tego na własne oczy. Nie doświadczając trudu lub łatwości drogi, nie smakując regionalnych potraw.

W przewodniku znajdziemy też sporo nazwisk znanych tu lokalnie.

- Tak. Do przewodnika zaprosiliśmy mieszkańców powiatu, którzy współtworzą turystykę w powiecie. W 16 wywiadach opowiadają czytelnikom o regionalnych smakach, produkcji serów, ruchanek z fjutem, słodkich krówek, prowadzeniu winnicy i agroturystyki oraz o miejscach, które jeszcze warto odwiedzić w okolicy.

Jesteście zadowoleni ze swojego dzieła?

- Inaczej byśmy nie puścili go do druku (śmiech). Chcemy jeszcze podkreślić to, iż nie byłoby nas tutaj, i nie napisalibyśmy tego przewodnika, gdyby nie Emila i Piotr z LOT KOCIEWIE oraz Iwona, Marta i Ania ze Starostwa Powiatowego w Świeciu. To dzięki nim było to możliwe. Oni nam zaufali i dali wolność w doborze miejsc, atrakcji, które warto pokazać turystom.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Petarda Petarda

2 1

Super! To jest to! Gratulacje. Z taką ekipą to na pewno najlepszy przewodnik w regionie ;) 11:40, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%