Zamknij
REKLAMA

Pacjenci mogą zabierać książki, a regały znowu się zapełnią

08:52, 15.05.2020 | K.N
Skomentuj
REKLAMA

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr Józefa Bednarza w Świeciu zyskali stały dostęp do literatury. Powstała tam Zaczytana Biblioteka oparta na idei bookcrossingu, co oznacza, że odbiorcy mogą zabierać z niej swoje ulubione pozycje, a Fundacja Zaczytani.org będzie stale uzupełniała jej zasoby. Fundatorem tego niezwykłego księgozbioru jest Alior Bank.

– W naszych działaniach książka jest m.in. narzędziem budowania relacji. I mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też relacji z samym sobą. Pomaga zrozumieć siebie, motywuje do refleksji. Książka odgrywa też ważną rolę terapeutyczną w procesie leczenia, pozytywnie wpływając na dobrostan czytelnika – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Książki trafiające do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek – największej corocznej kampanii społecznej Fundacji Zaczytani.org. W 2019 roku Polacy przekazali w tej akcji 603 000 nowych i używanych książek, które zasiliły 288 Zaczytanych Bibliotek.

– W Wielką Zbiórkę Książek chętnie angażują się nasi pracownicy naszych oddziałów. Podczas zeszłorocznej kampanii utworzyliśmy punkty zbiórki książek w 104 punktach zlokalizowanych na terenie całej Polski.  Jako partner strategiczny Fundacji Zaczytani.org podejmujemy szereg działań społecznych na rzecz promocji czytelnictwa – mówi Marcin Herman, rzecznik prasowy Alior Banku.

Misją Fundacji Zaczytani.org jest promowanie zaangażowanego czytelnictwa oraz edukacja społeczna. Cele te realizowane są poprzez otwieranie bibliotek w szpitalach oraz instytucjach wsparcia społecznego, organizację corocznej Wielkiej Zbiórki Książek w całej Polsce, prowadzenie wolontariackich programów bajkoterapii. Dzięki zaufaniu i wsparciu ambasadorów, firm i instytucji Fundacja Zaczytani.org może dziś prowadzić działania w całej Polsce, budując lokalne społeczności skupione wokół książek i wzmacniając edukację czytelniczą.

          

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA