Zamknij
REKLAMA

Moja córka Zofia...

10:00, 16.05.2020 | K.N
Skomentuj
REKLAMA

Imię Zosia w ubiegłym roku znalazło się na trzecim miejscu najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Pamiętajcie - niezależnie od tego, jak dacie na imię swojemu dziecku, jego narodziny możecie zgłosić online.

7737 – tylu dziewczynkom w 2019 r. nadano imię Zofia. 

- Mamom i tatom, którzy niebawem przywitają na świecie swoje Zosie - polecamy naszą e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Tą drogą zgłoszono ponad 40% urodzonych w marcu maluchów – dodaje szef MC.

Obowiązek świeżo upieczonych rodziców

Świeżo upieczonych rodziców czeka sporo nowych obowiązków. Większość z nich jest bezpośrednio związana z opieką nad niemowlęciem. Jeden jest urzędowy. To obowiązek zgłoszenia narodzin dziecka. Rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia.

Obowiązek urzędowy? Większość z Was pomyślało pewnie – to nie brzmi dobrze. Spokojnie, wy dbacie o niemowlę, a urzędnicy zadbali o to, by nie dokładać rodzicom trudności.

Po pierwsze - dają Wam możliwość załatwienia tej sprawy online. Po drugie - tak przygotowali tę e-usługę, by wypełnienie obowiązku zajęło mniej czasu, niż choćby najszybsza wyprawa do urzędu (nie wspominając o drzemce dziecka...).

Co więcej - ta e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty będziecie mogli odebrać drogą elektroniczną.

Profil i imię

Oto niezbędnik rodzica, który narodziny dziecka chce zgłosić online (może to być albo mama, albo tata): profil zaufany (PZ), kilka minut, smartfon lub komputer z dostępem do internetu i... zgoda w rodzinie, co do wyboru imienia.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, to go załóżcie. Najlepiej oboje (ale osobno). Możecie to zrobić w kilka minut, przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, wiele urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać przez internet. Wszystko gotowe? Przechodzimy więc od słów do czynów.

Wejdźcie na portal www.gov.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

  • Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.
  • Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
  • Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).
  • Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
  • Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

- W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż.

Rekordowe (drugie) urodziny

Opisywana e-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. Niebawem więc będziemy świętować jej drugie urodziny. Do tej pory skorzystało z niej ponad 112,5 tysiący osób, z czego tylko od początku tego roku ponad 44 tysiące.

Jak do tej pory rekordowym miesiącem okazał się tegoroczny kwiecień. Online zgłoszono wtedy narodziny 17 231 dzieci. Tylko jednego dnia - 14 kwietnia - z e-usługi skorzystało 1099 rodziców.
W marcu online zgłoszono narodziny 11 171 dzieci. To ponad 40% wszystkich urodzonych w tym miesiącu niemowląt. (Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji)

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

JarekJarek

0 0

https://www.youtube.com/watch?v=SLFOunyoMFs :) 09:02, 19.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA