Wakacje to okres, w którym stali dawcy oddają mniej krwi, a zapotrzebowanie szpitali na ten cenny lek wzrasta. Ważne, by zachować odpowiedni zapas, który gwarantuje bezpieczeństwo. Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, przyjedzie do Nowego i Świekatowa, a w Świeciu można oddać krew w każdy poniedziałek.
- Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Zapas krwi potrzebny jest szczególnie w okresie wakacji. Apeluję do wszystkich, którzy mogą oddać krew, by wzięli udział w naszych akcjach - mówi marszałek Piotr Całbecki.
W związku z epidemią Covid-19, podczas wszystkich akcji zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Prosimy, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w tym miesiącu przyjedzie jeszcze do:
W Świeciu krew można oddać w każdy poniedziałek w stacjonarnym punkcie poboru przy ul. Wojska Polskiego 173 (przy skrzyżowaniu z ul. Laskowicką) w godz. 8-12.
Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy szczególnie latem zachęca do oddawania krwi. W tym celu organizuje turniej Czerwony Szlak Życia, skierowany do wsi i miasteczek Kujaw i Pomorza, które liczą nie więcej niż 15 tysięcy mieszkańców. Zadaniem jest zebranie wśród gminnej społeczności jak największej ilości krwi. Zwycięskie gminy otrzymają okolicznościowy puchar. Turniej trwa do 30 września. Więcej informacji i regulamin na stronie organizatora.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz