Zawód geodety jest wymieniany w gronie najlepiej płatnych zawodów na rynku pracy. Jego wiedza i opinia jest niezbędna, by rozpocząć jakąkolwiek inwestycję budowlaną.
Czym zajmuje się geodeta?
Jest to specjalista od pomiarów ziemi. Określa punkty położenia na wyznaczonym terenie, bada stopień deformacji powierzchni, ponadto aktualizuje mapy i bierze udział przy projektowaniu i budowie obiektów. Według Cogito, jest to zawód z przyszłością, inżynierowie geodezji są coraz bardziej pożądanymi specjalistami na rynku pracy. Geodeta może znaleźć zatrudnienie w urzędach, jednostkach administracyjnych, firmach budowlanych i górniczych. Co do zarobków, kluczową rolę odgrywa staż pracy oraz uprawnienia, specjaliści obecni na rynku kilka lat mogą liczyć nawet na 6-11 tys. miesięcznie. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wysokość płacy jest pora roku. Geodeci mniej zarobią zimną, więcej w okresie maj-czerwiec.
Niwelatory, teodolity?
Zawód geodety wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Urządzeniami do mierzenia różnic wysokości są niwelatory. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, które różnią się między sobą stopniem zaawansowania technologicznego. Niwelator optyczny to podstawowy sprzęt do mierzenia. Najważniejszym czynnikiem wyboru niwelatora jest jego dokładność, co wynika ze średnicy obiektywu i lunety. Ważny jest również rodzaj kompensatora czyli elementu odpowiedzialnego za samopoziomowanie osi. Najpopularniejsze są kompensatory magnetyczne.
Bardziej zaawansowanym technicznie sprzętem jest niwelator kodowy, który pozwala na automatyczne odczytywanie różnic wysokości. Dzięki temu w dużym stopniu eliminowana jest możliwość błędu ludzkiego przy odczycie z niwelatora optycznego. Ponadto praca geodety jest szybsza, wykorzystując sprzęt kodowy można zarejestrować dziennie nawet tysiąc pomiarów, co jest niewykonalne z niwelatorem optycznym.
Kolejnym rodzajem sprzętu wyznaczającego różnicę wysokości jest niwelator laserowy, nowoczesny instrument, który pozwala wykonywać wszystkie pomiary jednoosobowo. Przy wyborze modelu sprzętu należy kierować się jego możliwościami pomiarowymi – zasięgiem, dokładnością czy funkcją elektronicznego pochylania wiązki laserowej.
Niezbędnymi narzędziami w pracy geodety są również teodolity – przeznaczone do wyznaczania pionowości, kątów, spadków i tyczenia linii prostych. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje teodolitów – elektroniczne i optyczne. Te pierwsze pozwalają bardzo szybko dokonać pomiarów, odczyt wyświetla się od razu na ekranie urządzenia. Teodolity optyczne charakteryzują się niezawodnością i można je używać w każdej sytuacji, bo nie potrzebują zasilania.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Na rynku dostępnych jest wielu producentów osprzętu dla geodetów, najważniejsze, by wybrać produkty najwyższej jakości. Niwelatory Topcon czy Nivel System można znaleźć na https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji. Firma oferuje sprzęt z najwyższej półki, ponadto dostępne są również całe zestawy do niwelacji. Proponowany asortyment z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających specjalistów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz