Zamknij

Wczoraj 72 sportowców i trenerów odebrało nagrody burmistrza Świecia. „Dzień bez sportu to dzień stracony” ZDJĘCIA

08:10, 20.12.2023 . Aktualizacja: 09:00, 20.12.2023
Skomentuj Nagrodzeni karatecy ze Świecia, na zdjęciu z burmistrzem Nagrodzeni karatecy ze Świecia, na zdjęciu z burmistrzem

Co roku, w grudniu, gmina Świecie organizuje galę dla sportowców, którzy mają na koncie szczególne osiągnięcie. W tym roku nagrody burmistrza odebrały, aż 72 osoby. Wśród nagrodzonych byli przedstawiciele kadry narodowej m.in. Katarzyna Wenerska siatkówka i 14-krotny mistrz Polski w boksie Jakub Słomiński.

Dla nich dzień bez sportu to dzień stracony - podkreślała Anna Herman, kierownika Centrum Sportu i Rekreacji w Świeciu.

[FOTORELACJA]3700[/FOTORELACJA]

- Dumni jesteśmy z tego, że mamy środki, żeby nagrodzić Was. Cały czas obserwujemy Wasze dokonania, a dziś mamy okazję uścisnąć dłoń i pogratulować - mówił burmistrz Krzysztof Kułakowski. - W ciągu roku nagrody wręczyliśmy Katarzynie Wenerskiej, która reprezentuje nas na całym świecia, razem z drużyną narodową zdobyła 3. miejsce w Lidze Narodów i uzyskała kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Wcześniej też podziękowaliśmy piłkarzom futsalu, którzy wywalczyli sukces i w 1. lidze zajęli 3. miejsce - dodaje.

Wśród wyróżnionych znaleźli się zawodnicy i zawodniczki uprawiający różne dyscypliny: boks, zapasy, karate, lekkoatletykę, warcaby, szachy, żeglarstwo i siatkówkę.

- Wszystkiego dobrego na nadchodzący rok. Jak najmniej kontuzji i jak najwięcej radości z dyscypliny sportu, którą sobie wybraliście. Zdrowych, wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku - życzył burmistrz.

Lekkoatletyka

Wśród trenerów lekkoatletyki nagrodę otrzymali:

•  Julia Wawrzyniak - podopieczni zdobywali medale na mistrzostwach Polski, województwa oraz międzynarodowych U-20. Podopieczna Aleksandra Piotrowska została powołana do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata Seniorów w Budapeszcie do sztafety 4x100 m.
  • Paweł Wawrzyniak - podopieczni zdobyli IV i V m-ce na Halowych Mistrzostwach Polski U-20 na 60 i 200 m. Wychowanek Igor Sierpniewski został powołany do zaplecza kadry narodowej.

Za sukcesy biegowe nagrody odebrali:

• Igor Sierpniewski
  • Maja Dolińska
  • Natalia Jasińska

Boks na poziomie międzynarodowym

Za szkolenie młodych zawodników i ich sukcesy w boksie (podium w Mistrzostwach Polski) nagrodę otrzymał Leszek Piotrowski. Artur Bojanowski jako trener przyczynił się do zdobycia II m-ca w Młodzieżowych Mistrzostwa Polski. Jego starania również zostały docenione przez burmistrza Świecia.

Wśród zawodników nagrody odebrali:

• Karolina Ampulska - II m-ce Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, II m-ce Mistrzostwa Polski Seniorek
  • Jakub Słomiński - I m-ce w Mistrzostwa Polski Seniorów (14 -krotny zdobywca tytułu mistrz Polski), V m-ce na Igrzyskach Europejskich, reprezentowanie Świecia w kadrze narodowej
  • Oliwia Czerwińska - II m-ce w Młodzieżowych Mistrzostwa Polski
  • Emilia Stasiewicz - III m-ce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Karate

W tej dyscyplinie trenerzy nie tylko doskonale przygotowują uczniów, ale również organizują turnieje. Jakub Kunkel zorganizował Regionalny Turniej Karate, a do tego tak zadbał o przygotowanie podopiecznych, że zdobyli 48 medali, w tym 12 złotych, tylko w ciągu 2023 roku.

Jedną z podopiecznych jest Roxana Szyndler, która wywalczyła I m-ce na Mistrzostwach Polski Kumite PFKK oraz Mistrzostwach Polski Centralnej i została powołana do kadry narodowej juniorów Polskiej Federacji Kyokushine Karate.

Druga podopieczna - Zuzanna Smakulska zdobyła III m-ce w Mistrzostwach Polski Centralnej i również brązowy medal na Mistrzostwach województwa kujawsko-pomorskiego.

W federacji Karate Shorin-Ryu nagrodę dla trenera otrzymał szkoleniowiec Dariusz Draspa, który organizuje zawody „Mistrz Świecia” oraz „Puchar Pomorza”

Zapasy królują

Sukcesy w zapasach zawodnicy ze Świecia osiągają już od wielu lat. Za ich przygotowanie zostali przez burmistrza docenieni szkoleniowcy - Grzegorz i Klaudiusz Sikorscy

W szachach również mamy mistrzów

Za szkolenie dzieci i młodzieży, która osiąga sukcesy w szachach szybkich został doceniony Daniel Kaznowski.

Mistrzem Polski Osób Niepełnosprawnych w szachach szybkich i błyskawicznych jest Fabian Spionkowski, który zdobył również IV m-ce w indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Najmłodszą zawodniczką z nagrodą była Dobrochna Weber - zdobywczyni III m-ca w Mistrzostwach Polski dzieci do lat 7.

Mistrzem Polski w warcabach stupolowych pozostaje Dominik Rubaj.

Gimnastyczka ze Świecia na Pucharze Polski

Doceniona została również gimnastyczka ze Świecia - Roksana Stachnik, która zdobyła IV m-ce w Pucharze Polski Juniorek w gimnastyce sportowej kobiet, IV m-ce w indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorek (równoważnia) oraz VII m-ce podczas konkurencji na poręczy, w tych samych zawodach.

Sztangę najlepiej wyciska... radny

Maciej Chareński bierze udział w zawodach z trójboju siłowego i podczas Mistrzostw Polski WPA zdobył I m-ce w wyciskaniu sztangi leżąc.

Sukcesy w motocrossie odnosi Jan Rompkowski, który na koncie ma II m-ce w Mistrzostwach Polski Mortocross oraz II m-ce w Pucharze Polski.

Sporty wodne też na topie

Dzięki żeglarskim zajęciom w YCM Columbus, żeglarskiego bakcyla połknął Oskar Szpręglewski, którzy dziś rozwija swoje umiejętności i pasję w grudziądzkim klubie i obecnie jest Mistrzem Polski do lat 16.

Za wieloletnią działalność szkoleniową i prowadzenie Klubu Pływackiego „Olimpia” w Świeciu, który kształci pływaków, odnoszących sukcesy, został nagrodzony Tomasz Iwanowski.

Za udział i sukcesy w Mistrzostwach Polski w pływaniu nagrody otrzymali:

• Marcel Hofman
  • Mikołaj Klonowski
  • Alicja Szczepańska

Najwięcej oklasków zebrał Jarosław Czapiewski

Wśród działaczy sportowych, którzy krzewią kulturę fizyczną w młodych ludziach, znalazł się Jarosław Czapiewski. Wyrazem tego, do jak wielu sukcesów się przyczynił, są gromkie brawa, które rozległy się na sali po wyczytaniu tego nazwiska.

Wśród działaczy docenieni zostali także:

• Roman Więckowski,
  • Andrzej Horakowski.

Siatkówka w Świeciu najpopularniejsza wśród sportów dziewczyn

Kornelia Drosdowska dostała nagrodę za zdobycie IV m-ca w Mistrzostwach Polski (juniorki młodsze) i powołanie do reprezentacji Polski kobiet U-19.

Wiktoria Szewczyk również doceniona przez burmistrza za zdobycie I m-ca w Mistrzostwach Europy Wschodniej  i reprezentowanie Polski w U-19 i U-20.

Maja Malinowska nagrodę odebrała za zdobycia z drużyną I m-ca w Mistrzostwach Polski Juniorek.

W dziedzinie siatkówki nagrodę odebrała także cała drużyna MUKS Joker Świecie, która zajęła V m-ce w Mistrzostwach Polski Młodziczek, a trenerami są Żaneta Zaręba i Miłosz Szwaba.