Zamknij

Finał wojewódzki Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

07:54, 14.04.2019 | E.D
Skomentuj
Nadesłane
REKLAMA

W poniedziałek 8 kwietnia na Stadionie Miejskim w Świeciu rozpoczął się finał wojewódzki XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. To u nas przez 2 dni rywalizowało ponad 80 drużyn chłopców i dziewczynek z całego województwa.

Ponad 1000 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa kujawsko-pomorskiego zostali chłopcy z SP 8 Toruń (kategoria do lat 8), SP 44 Bydgoszcz (U-10) i SP 64 Bydgoszcz (U-12), a także dziewczynki z UKS-u Tęcza Bydgoszcz, które zwyciężyły we wszystkich kategoriach wiekowych. Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Święto futbolu w Świeciu

Kibice zgromadzeni na stadionie mieli okazję zobaczyć wiele świetnych spotkań, które dostarczyły widzom niezapomnianych emocji.

W końcu – jak powiedział Eugeniusz Nowak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, – w Świeciu oglądaliśmy najlepszych z najlepszych. – Jesteście doskonałymi reprezentantami regionu, z przyjemnością będziemy obserwować waszą przygodę z piłką nożną. Słynny Brazylijczyk Pele powiedział kiedyś, że nie ma dobrego piłkarza, jeżeli głowa służy mu tylko do odbijania piłki. Musicie zwracać uwagę nie tylko na trening, ale też na naukę, abyście wyrośli na wspaniałych piłkarzy, a przede wszystkim wspaniałych ludzi – podkreślił Nowak, który pełni też funkcję wiceprezesa PZPN ds. organizacyjno-finansowych.

Rozgrywki młodych piłkarzy i piłkarek przez dwa dni śledził wyjątkowy gość, sędzia Roman Kostrzewski, będący jednocześnie dobrym duchem zawodów. 72-letni pan Roman nie tylko pokazał zawodnikom, że piłka nożna to sport dla najmłodszych i tych starszych, ale – tak jak przed laty gwizdał w najwyższej klasie rozgrywkowej – tak podczas Turnieju sędziował w najbardziej prestiżowych spotkaniach, czyli meczach finałowych najstarszych kategorii. Starsi kibice mogli oczekiwać sytuacji na wzór tej sprzed lat, kiedy panu Romanowi w trakcie meczu wypadły kartki, które znalazł legendarny Włodzimierz Smolarek. Gdy później arbiter chciał ukarać 60-krotnego reprezentanta Polski za faul, ten wyciągnął zgubę i pokazał kartonik… Kostrzewskiemu. Tym razem nic takiego nie miało jednak miejsca, a sędziowie z uśmiechem na ustach rozdali 4 zielone kartki, przyznawane w Turnieju za godne naśladowania zachowania fair play.

Rywalizacja dziewczynek przysporzyła kibicom wielu wrażeń, natomiast jednemu z trenerów wielu przebiegniętych kilometrów pomiędzy 8 boiskami Stadionu Miejskiego. Marcin Kozłowski przyjechał na zawody z kilkoma zespołami, które jednocześnie rozgrywały spotkania. Dzięki dobrej organizacji pracy, sprawności fizycznej i czujnemu oku, zawsze był na tym boisku, na którym podopieczne potrzebowały go najbardziej. Choć Kozłowski doprowadził do finałów rozgrywek aż 3 drużyny UKS-u Szóstka Inowrocław, to w każdym z decydujących spotkań lepsze okazały się piłkarki z UKS-u Tęcza Bydgoszcz, które w Świeciu ustrzeliły klasycznego „hat-tricka”. W meczach kończących rozgrywki zarówno najmłodszej, jak i najstarszej kategorii wiekowej, młode bydgoszczanki zaaplikowały rywalkom aż po 9 bramek! Pomimo fantastycznej formy strzeleckiej Tęczy, uwagę wszystkich w rywalizacji 12-latek przykuła zawodniczka z drużyny przeciwnej – Oliwia Jendrasiak, która przez wszystkie poniedziałkowe mecze prowadziła grę „Szóstki”, zachwycając niespotykaną zwinnością na boisku. Nieco mniej goli oglądaliśmy w finale kategorii U-10, w którym golkiperka z Inowrocławia wyciągała piłkę z bramki 4 razy.

Ogromne emocje, zacięte spotkania i piękne gole oglądaliśmy także drugiego dnia finałów. Chłopcy ze starszych kategorii wiekowych pokazali, że warto śledzić ich piłkarskie poczynania. W finale kategorii U-12 oraz U-10, podobnie jak u dziewcząt, zwyciężyły drużyny z Bydgoszczy – kolejno Szkoły Podstawowe nr 64 i 44. Fantastycznie zaprezentował się Marcel Michalski z tej pierwszej, który choć nie wyróżniał się na boisku w meczach fazy grupowej, od ćwierćfinałów udowodnił, że zasługuje na miano czołowego zawodnika regionu. Wszechobecny na boisku i dopingowany przez kibiców oraz kolegów z drużyny zachwycił bramką na 2:0 w wielkim finale kategorii U-12, prowadząc swój zespół do zwycięstwa. W decydującym starciu 10-latków, w którym również nie brakowało emocji, oglądaliśmy wysokie zwycięsko SP 44 Bydgoszcz. Jeszcze pierwszego dnia rozgrywek kibice śledzili rywalizację najmłodszych adeptów futbolu, z której po najbardziej zaciętym finale u chłopców zwycięsko wyszli zawodnicy SP 8 Toruń, pokonując 2:1 ekipę UKS-u Gol Brodnica.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Świeciu świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m. in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Świeciu chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa kujawsko-pomorskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz