Zamknij

XVI Festiwal Sztafet - kto wygrał rywalizację szkół powiatu?

23:14, 07.10.2019 Filip Dalaszyński Aktualizacja: 08:15, 08.10.2019
Skomentuj Fot. Filip Dalaszyński Fot. Filip Dalaszyński

Impreza co roku gromadzi dziesiątki zawodników, kibiców i olimpijczyków, którzy patronują zmaganiom.

Festiwal Sztafet jest cykliczną imprezą organizowaną przez Szkołę Podstawową nr  5 w Świeciu. Co roku w zawodach bierze udział kilkanaście szkół z naszego powiatu,  a gośćmi specjalnymi są patroni szkoły czyli Polscy Olimpijczycy. W piątek, 4 października na stadionie Wdy Świecie pojawili się m. in. wioślarze Marian Drażdżewski (IO Monachium ’72) i Jerzy Ulczyński (IO Monachium ’72 i Montreal ’76) oraz kanadyjkarz Jan Żukowski (IO Monachium ’72). Imprezę wspólnie otworzyli Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski oraz wice Starosta Świecki Franciszek Koszowski.

Kto zwyciężył?
Zawodnicy zmagali się w kilku kategoriach wiekowych i na różnych dystansach.

Najlepszą drużyną wśród szkół ponadpodstawowych okazało się I LO w Świeciu. Na podium znalazło się również ZSP w Świeciu oraz ZSP w Nowem – odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

W młodszej kategorii zwyciężyła drużyna chłopców i dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem. Drugi stopień podium zajęła drużyna SP 1 w Świeciu i trzecie miejsce podstawówka z Warlubia. Taki sam wynik punktowy, lecz odrobinę gorszy czas uzyskała drużyna reprezentująca szkołę w Drzycimiu – ta ekipa była na 4 miejscu.

Dzieci i młodzież dawała z siebie wszystko i nie odpuszczała do ostatnich metrów. Po wbiegnięciu na metę lub przekazaniu pałeczki zawodnicy często padali zmęczeni na bieżnię. Tym bardziej zrozumiałe były okrzyki radości zwycięzców i gorzkie łzy przegranych.

Nie tylko zawody sportowe
Zmagania biegowe poprzedził test wiedzy olimpijskiej. W auli SP 5 rywalizowały szkoły podstawowe. Zwyciężyli gospodarze, na drugim miejscu uplasowała się świecka Dwójka, na trzecim reprezentacja szkoły w Laskowicach.