Zamknij
REKLAMA

Jak przystroić wielkanocny stół? Tradycje i zwyczaje - WIDEO

08:00, 03.04.2021 | K.N
Skomentuj
REKLAMA

Warsztaty z tradycyjnego barwienia jajek i przygotowywania świątecznego baranka, materiały wideo przedstawiające najpopularniejsze wielkanocne zwyczaje, czy występy i koncerty w formie online - to część atrakcji, które w świątecznym okresie przygotowały marszałkowskie instytucje kultury. Wszystkie do obejrzenia w domu. Zapraszamy do wspólnych przedświątecznych przygotowań!

Specjalne materiały poświęcone świątecznym tradycjom przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na stronie internetowej instytucji dostępny jest przewodnik poświęcony dawnym i współczesnym sposobom zdobienia pisanek oraz świąteczna galeria zdjęć. Muzeum przygotowało wiele materiałów wideo - wśród nich poradniki wykonywania ozdób, nagrania z tworzenia wielkanocnych aranżacji oraz film, w którym pracownicy ośrodka opowiadają o najpopularniejszych świątecznych tradycjach. Wszystkie materiały są dostępne na kanale YouTube instytucji.

 

Wielkanocne nagrania przygotowało także Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które w ramach cyklu "Wielkanoc na Kujawach", opowiada o świątecznych tradycjach w naszym regionie. Seria trzech filmów dostępna jest na kanale YouTube muzeumSzczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ośrodka.

 

W czwartek (1 kwietnia) w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej odbyła się prezentacja unikatowego starodruku ze zbiorów biblioteki, tzw. "Postylli Toruńskiej". Zabytkowy zbiór kazań można zobaczyć online za pośrednictwem mediów społecznościowych instytucji.

 

W Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy od czwartku (1 kwietnia) prezentowana jest wystawa "Wielkanoc na Kurpiach- Palmy, leluje i byśki...", którą do 14 maja będzie można obejrzeć w wirtualnej formie. Ekspozycja powstała w ramach cyklu "Piękna nasza Polska cała", szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na stronie internetowej ośrodka.  

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych przygotowała film instruktażowy, jak samodzielnie wykonać ozdobnego baranka. Przed siedzibą ośrodka na Rynku Nowomiejskim 17 można natomiast obejrzeć wystawę plenerową, która powstała z okazji przypadającego 1 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ptaków. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej galerii.

 

Dla melomanów świąteczną ofertę przygotowała Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, która w wielkanocną niedzielę (4 kwietnia) udostępni słuchaczom koncert poświęcony twórczości Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego. Występu będzie można posłuchać od godziny 19 za pośrednictwem kanału YouTube instytucji.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w czasie świąt planuje udostępnić nowe odcinki z cyklu miniatur dźwiękowych "Kącik dla introwertyków". Ponadto w dniach 1-5 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy spektakl teatru "Patyki i badyle" prezentowany w formie online. Więcej informacji o sztuce powstałej na podstawie książki Urszuli Zajączkowskiej dostępne jest na stronie internetowej instytucji.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi w materiale, są to również:

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Opera „NOVA” w Bydgoszczy

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Pałac Lubostroń w Lubostroniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%