Zamknij

Osie kolebką lokalnego rocka. Lokalni muzycy chcą stworzyć Muzyczny Dom

17:26, 17.07.2024 Aktualizacja: 08:56, 18.07.2024
Skomentuj Zespół Egipt zagrał podczas pierwszego BórFestu w 2023 r./fot. Paweł Jędryczka Zespół Egipt zagrał podczas pierwszego BórFestu w 2023 r./fot. Paweł Jędryczka

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że w Osiu działa muzyczne podziemie, które nieprzerwanie od wielu lat spotyka się, tworzy i pomaga młodym artystom.  Doświadczeni muzycy wspierają radami młodych i dają im możliwość spróbowania własnych sił. W najbliższy weekend muzycy wyjdą z podziemia za sprawą BórFestu. 

Jednym z działaczy i bardzo dobrze znanym lokalnym muzykiem jest emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego i biologii w miejscowej szkole — Michał Dombrowski. 

— Muzyka w moim życiu zawsze odgrywała znaczącą rolę. Mając kilkanaście lat zacząłem poznawać tajniki gry na gitarze — opowiada. — Miałem wielu inspiratorów, od których mogłem czerpać pomysły i rozwijać się. W moim środowisku, w tamtym czasie, było kilka zespołów, które dały mi wielką energię. Mogłem ją wykorzystać później, już  jako doświadczony  i zahartowany muzyk, grając na wielu imprezach i udzielając się w różnych projektach muzycznych. Niejednokrotnie byłem świadkiem, uczestnikiem inicjatyw muzycznych, które wnosiły wiele świeżości do monotonni życia codziennego — dodaje.

Kto jeszcze pamięta imprezę — Rock dla Osia?

Michał Dombrowski jest lokalnym animatorem kultury, społecznikiem. W latach 90’ był inicjatorem i organizatorem wydarzenia ,,Rock dla Osia", które dało początek Dniom Osia. 

— To był jeden z wielu projektów i propozycji dla społeczeństwa oskiego i nie tylko, mający na celu pobudzenie ludzi do zaangażowania się i kształtowania kultury muzycznej oraz do tworzenia atmosfery wspólnego muzykowania — podkreśla. 

Te działania przyniosły efekty. Muzyka młodzieżowa z czasem zaczęła wypierać przebrzmiałą muzykę popularną w tamtych czasach.

Tak powstał Egipt

Zaowocowało to powstaniem dużej ilości zespołów pod nazwą  „muzyka młodej generacji", która zaczęła bezwzględnie dominować na rynku muzycznym w Polsce.

Na kanwie tego ruchu powstało dużo inicjatyw. Było kilka zespołów grających muzykę zabawową, ale też powstały zespoły rockowe. 

Jednym z wiodących był zespół EGIPT z Osia, którego Michał Dombrowski był założycielem i członkiem. Grupa prężnie się rozwijała i dwukrotnie była laureatem toruńskiego festiwalu KATAR (Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu). Brali udział również w Gitariadzie w Aleksandrowie, a perkusista wielokrotnie był wybierany tam najlepszym perkusistą festiwalu. Był moment, że perkusista miał propozycję gry w zespole Lombard, a basista miał koncertować w Sweet Noise’ach. Grupa dała kilkadziesiąt koncertów w regionie, również w Grudziądzu, Wąbrzeźnie, i toruńskiej OdNowie. 

— Wiele zespołów czerpało inspirację z Egiptu, wielu przewinęło się przez tę grupę. Byli muzycy nie tylko z Osia, ale także Świecia i Grudziądza — wspomina Dombrowski. 

Muzycy nadal spotykają się w Osiu

Muzycy starszego pokolenia, posiadający już doświadczenie i obycie ze sceną, którzy w przeszłości tworzyli m.in. zespół Egipt, przyjeżdżają na spotkania do Osia.  Służą pomocą młodym, początkującym muzykom.

Wynajmują pomieszczenia w Osiu za własne pieniądze i wspólnie muzykują. 

— Gramy tam hard rocka, bluesa, ale czasami także jazz— przyznaje Dombrowski. 

To miejsce, gdzie wiek nie gra roli. Nastolatkowie mają szansę zagrać z bardziej doświadczonymi 40-latkami. Oprócz lokalnych muzyków przyjeżdżają także instrumentaliści z Torunia. Wszyscy biorą udział w sesjach muzycznych, dowiadują się o różnych ważnych sprawach  dotyczących samej gry na instrumentach, jak również zachowania na scenie i przygotowania do koncertu.

Jest plan na stworzenie w Osiu — Muzycznego Domu

Zdeterminowana grupa muzyków z Osia chce iść o krok dalej i rozwijać kulturę muzyczną w gminie. 

Złożyła do wójta i Rady Gminy Osie projekt budowy Muzycznego Domku, który  zaspokoiłby wszystkich zainteresowanych, wszelkie potrzeby związane z kształtowaniem i wychowaniem młodych adeptów sztuki muzycznej. 

Z inicjatywy Sebastiana Kwidzińskiego powstała również impreza — BórFest, czyli Kociewski Pokojowy Festiwal Muzyczny z Rockowym Pazurem. 

W  tym roku odbędzie się druga edycja tego festiwalu.

Festiwal BórFest ma być podsumowaniem działań środowisk muzycznych gminy Osie, ale nie tylko. Zaproszone zostały zespoły prezentujące różne gatunki muzyczne. Zarówno doświadczeni jak i dopiero zaczynający muzykowanie mają okazję do zaprezentowania swoich możliwości i umiejętności gry. Na BórFeście będziemy mieli okazję spotkać się z gwiazdami polskiej sceny rockowej, m.in. jednym z  członków zespołu Acid Drinkers. Udział w imprezie jest darmowy.

Dokładny program wydarzenia możecie znaleźć tutaj:

[CGK]1643[/CGK]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%