Zamknij
REKLAMA

To oni pomagają innym. Teraz zostali wyróżnieni. Dzień Wolontariusza

15:25, 07.12.2017 | E.D
REKLAMA
Skomentuj
Emilia Drachal

W Mikołajki, w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu obchodzono Dzień Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze, zarówno dorośli jak i dzieci, zaprezentowali swoją działalność dobroczynną. Niektórzy z nich otrzymali statuetki i wyróżnienia za pomoc innym.

Wśród prezentujących się byli: Tomasz Pasiek, koordynator projektu Wolontariat Europejski, Adam Pawłowski z WOŚP w Świeciu. Grupy wolontariacie zaprezentowały: Katarzyna Krzyżanowska - ZSP, Barbara Berendt  - Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu, Roksana Rybus – Schroniska dla zwierząt w Sulnówku oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu. Spotkanie wolontariuszy uświetniły występy Chóru Parati Semper oraz grupy artystycznej z OKSiR.

Wyróżnieni przez władze miasta
Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia oraz Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miasta, wręczyli wolontariuszom statuetki i wyróżnienia.  W kategorii Wolontariat Młodzieżowy statuetkę otrzymał Patryk Rode, a wyróżnienia: Klaudia Welzant i Julia Balicka. W kategorii Wolontariat Dorosły statuetkę zdobyła Marta Winszewska, natomiast wyróżnienia: Józef Szydłowski, Kacper Zalewski i Oliwia Hajne.  W kategorii Wolontariat Grupa statuetka przypadła Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu, a wyróżnienia: Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu oraz Fundacji Makowo.

Grupa wolontariuszy z SP 1
Magda Pogoda, logopeda w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu, prowadzi wolontariat od 2012 roku. Zajęcia dla młodych wolontariuszy odbywają się raz w tygodniu. Cała grupa liczy 10 uczniów z klas IV-VII.

– We wrześniu każdego roku jest problem, ponieważ jest więcej chętnych niż miejsc w kółku wolontariuszy – wyznaje Magda Pogoda. – Są jednak takie akcje, w których wszystkie dzieci ze szkoły mogą brać udział – dodaje. Początkowo w ramach kółka dzieci zbierały karmę dla zwierząt ze schroniska, plastikowe nakrętki. – Z czasem nawiązałam współpracę z Klubem Szkół UNICEF, który prowadzi różne akcje charytatywne. W ramach przynależności do tego klubu również bierzemy udział w przeróżnych akcjach – opowiada logopeda. – Podczas jednej z nich cała szkoła, dzieci i rodzice, szyli laleczki, które później sprzedawaliśmy w OKSiR w Świeciu. Zaprosiliśmy mieszkańców miasta na kiermasz i zachęcaliśmy ich do pomocy innym . Trzeba tu zwrócić szczególna uwagę na zaangażowanie rodziców, którzy tak naprawdę sami stali się wolontariuszami – wyjaśnia. Wygranie statuetki było zaskoczeniem dla grupy wolontariuszy z SP 1. – Dzieci nie wiedziały nic o tym, że podczas tego spotkania będzie można coś wygrać. Miały po prostu przedstawić innym działalność naszego kółka. Nie mieliśmy pojęcia, że to właśnie my otrzymamy statuetkę, ponieważ wolontariusze, którzy prezentowali się przed nami  mieli ogromny dorobek – przyznaje Magda Pogoda.

Młodzi wolontariusze nadal pomagają potrzebującym. – Obecnie trwa u nas w szkole akcja UNICEFu, dzięki której pomoc mają otrzymać dzieci z Syrii. Jej finał będzie prawdopodobnie w marcu. Ponadto zbieramy różne przedmioty dla mieszkańców miejscowości poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy. Zebraliśmy już dużo całkiem nowych rzeczy dla tych ludzi. Dodatkowo będziemy się jeszcze zajmować zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska – tłumaczy wolontariuszka.

(E.D)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone