Zamknij
REKLAMA

Wpadanie do wody może być fajne. Zobacz zdjęcia z wymiany

13:11, 22.05.2018 | Nadesłane
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Archiwum Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Mikołaja Kopernika w Świeciu

Uczestnicy wymiany międzynarodowej pomiędzy Szkołą Podstawową nr 3 w Świeciu i Stiftsgymnasium w Xanten świetnie się bawili, integrowali, poznawali niemiecką kulturę i uczyli się współpracy.

W funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa  sukces jest  wynikiem współpracy, a nie tylko konkurowania. Ważne są także otwartość, umiejętność porozumiewania się i tolerancja. Takie wartości i zadania postawili sobie uczestnicy wymiany międzynarodowej  pomiędzy Szkołą Podstawową nr 3 w Świeciu i Stiftsgymnasium w Xanten. Tym razem niemieccy gospodarze przygotowali do realizacji program: „Ruch, równowaga i zaufanie – podstawy dobrej pracy zespołowej”, uzyskał on dofinansowanie Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To już ósma wizyta młodzieży z  „Trójki” w Xanten.

Już w Polsce uczestnicy wymiany nie tylko doskonalili umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, ale też zgłębiali w zespołach wiedzę o landach niemieckich, razem też przygotowali wystawę o  Niemczech.  Po przyjeździe do Xanten czekała ich moc atrakcji. Najpierw spędzili dzień w domach  rodzin niemieckich. Po przełamaniu pierwszej nieśmiałości okazało się, że sposobów na porozumiewanie się jest wiele, liczy się  chęć, otwartość. Wspólne pikniki, wizyty w wesołym miasteczku, czy poznawanie okolic sprzyjały nawiązywaniu więzi koleżeńskich.

Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły p. Josefa Klassena przystąpili do działania. Podczas gry miejskiej wspólnie odnajdywali najpiękniejsze miejsca w Xanten. Zadania wymagały skorzystania z pomocy mieszkańców Xanten. Włączyli się oni z uśmiechem do gotowania jaj, czy też  odnajdowania selfi punktów. Później  mieszane polsko- niemieckie grupy uczestniczyły w grach integracyjnych typu „Alaska Football”. Wymagały one porozumienia, odpowiedniej strategii i dobrego humoru.
Kolejny dzień przyniósł okazję do  wykazania się kreatywnością w stworzeniu choreografii do tańca hip – hop. Tu szczególną inwencją wykazała się grupa Weroniki i Marty. Nie tylko kroczki, ale gwiazdy i inne ewolucje wzbudziły uznanie widowni.
Uczniowie ze Świecia nieco obawiali się „Paddelingu”, czyli nauki pływania na desce do surfingu. Ich obawy okazały się niepotrzebne. Ubrani w piankowe stroje najpierw oswajali się z wodą, a następni grupami uczestniczyli w zadaniach, których celem było utrzymanie równowagi na deskach. I choć co chwilę ktoś wpadał do wody, to nikt nie zamierzał wyjść na brzeg. Wkrótce można było rozpocząć wiosłowanie po zakamarkach jeziora.
Podobny entuzjazm wzbudziły zajęcia z tworzenia choreografii na trampolinach. W świetnie wyposażonej  sali młodzi ludzie tworzyli całe sekwencje figur, salt i przewrotów. Umiejętność współdziałania przydała się podczas prób znalezienia korony w labiryncie. Wszystkie grupy po pokonaniu ślepych korytarzy, wodotrysków - triumfalnie zdobywały trofeum.

Niemieccy gospodarze przygotowali dla uczestników wymiany bardzo ciekawy program zwiedzania Nadrenii. Zauroczyła wszystkich opowieść o historii katedry w Xanten i Aachen oraz stare zaułki tych miast, kamieniczki i place, fontanny i młyny tworzyły bajkowy klimat. Słuchający uważnie opowiadania przewodnika uczniowie nie mieli problemów z odpowiedziami na zagadki dotyczące historii miast i ich mieszkańców.

Najważniejszy był czas spędzony z rówieśnikami. Po pokonaniu pierwszego onieśmielenia, wszyscy doskonale się porozumiewali. Młodzi ludzie nie tylko uczestniczyli w obowiązkowych zajęciach, ale też każdego dnia urządzali spotkania pełne wesołych rozmów i zabaw. Życie i problemy nastolatków niemieckich i polskich okazują się bardzo podobne. W tak dobrej atmosferze przekonali się, że jeśli tylko się chce, Europy i jej mieszkańców nie muszą dzielić granice, a umiejętność współpracy na pewno pomoże w aktywnym i mądrym rozwiązywaniu problemów mieszkańców naszego kontynentu. 

(Nadesłane)
REKLAMA

Komentarze (1)

RodzicRodzic

1 0

Ciekawe jakby młodzi Niemcy dogadali się podczas gry terenowej z mieszkańcami Świecia?
Ale generalnie super, że są takie wymiany. Burzą mury i budują mosty. 14:20, 28.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone