Zamknij
REKLAMA

Syberia, szaman i problem Europy - spotkanie z Arunem Milcarzem

07:11, 08.11.2018 | Emilia Drachal
REKLAMA
Skomentuj
Emilia Drachal

We wtorek 6 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu, w ramach Prologu Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018, gościł pochodzący z Grudziądza pisarz i podróżnik Arun Milcarz.

Autor wielu podróżniczych reportaży opowiedział uczestnikom spotkania w niezwykle barwny sposób o swojej wyprawie do syberyjskiej wioski Czełutaj, w której żyje sławny i silny buriacki szaman Bair Rinczinow. Arun przez 3 miesiące mieszkał z rodziną szamana, pomagał jej w pracy, rozmawiał i brał udział w rytuałach. Reporter wzbogacił swoją relację z syberyjskiej przygody wyświetlając nagrany przez siebie film. Zebrani dowiedzieli się jak wygląda podróż koleją transsyberyjską, zobaczyli szamana i jego rodzinę, a także warunki w jakich żyją. - Okazało się, że szaman Bair 2 tygodnie przed moim przyjazdem stracił syna i szukał spokoju nie chcąc już pomagać ludziom poprzez rytuały, ale jego żona przekonała go, aby nadal pomagał – powiedział Arun Milcarz. Uczestnicy zobaczyli nagranie rytuału odprawianego w jurcie, podczas którego ubrany w specjalny strój szaman wprowadził się w trans za pomocą rytmu wystukanego na bębnie, usłyszeli dziwne dźwięki wydawane przez szamana oraz obserwowali w jaki sposób uzdrawia tamtejszych ludzi oraz tych przybyłych z całej Rosji. Arun zapytał szamana i jego żonę co sądzą o Europejczykach. - Żona szamana odpowiedziała mi, że my Europejczycy wiele rzeczy chcemy mieć nie dając nic z siebie. Zauważyłem, że coś w tym jest, ponieważ gdy u nas rodzi się dziecko, to świat kręci się wokół tego dziecka, to dziecko dostaje wszystko tylko za to, że się urodziło. U nich natomiast bardziej ceni się starszych, przodków, którzy wnieśli do rodziny kawał historii. Tam kilkuletnie dzieci pracują ucząc się dzięki temu życia i wiedzą, że aby mieć, to trzeba coś dać. Z kolei szaman powiedział, że problemem Europejczyków jest to, że patrzą w przyszłość, a nie wiedzą nic o swojej przeszłości, swoich przodkach i rodzinnej historii – wyjaśnił Arun Milcarz.

Podczas spotkania podróżnik promował książkę będącą antologią najlepszych reportaży o Azji, jakie ukazały się na łamach „Kontynentów” w latach 2012-2017. Wśród nich jest też reportaż Aruna Milcarza pt. „Buriacja – Szaman. Trzecia część duszy”. Uczestnicy Prologu Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2018 mieli okazję kupić tę książkę i zdobyć autograf Aruna.

Organizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej.

 

(Emilia Drachal)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone