Zamknij

Nagrody dla wolontariuszy i wspomnienia o Zbysławie Budzyńskim

19:31, 07.12.2018 | Emilia Drachal
REKLAMA
Skomentuj
fot. Emilia Drachal

Piątek 7 grudnia 2018 r. jest Światowym Dniem Wolontariusza. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu zebrano się, aby nagrodzić wolontariuszy, którzy bezinteresownie pomagają i działają na rzecz społeczeństwa.

Myślą przewodnią spotkania było wspomnienie zmarłego Zbysława Budzyńskiego, przewodnika PTTK. Zaraz po otwarciu spotkania przez Krzysztofa Kułakowskiego, burmistrza Świecia, wyświetlono film o Zbysławie Budzyńskim, zrealizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej. -„ Jestem niespokojnym duchem. Tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, tam chcę być i ja, żeby w tym uczestniczyć” - powiedział o sobie zmarły przewodnik w filmie, dlatego wszyscy zebrani mieli wrażenie, że jest obecny również na obchodach Dnia Wolontariusza. Nie zabrakło też wspomnień o Zbysławie. O tym, jak dobrym był człowiekiem, miłośnikiem Świecia i inspiratorem młodych pokoleń, opowiadali Władysław Fliegier z PTTK w Chełmnie, Wiesław Podsiadły z Koła Przewodników PTTK w Grudziądzu, Mirosław Sejkowski z TMZŚ i Józef Szydłowski z Klubu Miłośników Historii KaMuH.

Następnie, żona i syn Zbysława Budzyńskiego odebrali z rąk Krzysztofa Kułakowskiego i Tadeusza Pogody, byłego burmistrza Świecia, Medal Burmistrza Świecia za działalność promującą walory turystyczne i krajoznawcze Ziemi Świeckiej, którym zmarły przewodnik nie zdążył zostać nagrodzony za życia. Nie zabrakło łez wzruszenia i słów podziękowań ze strony najbliższej rodziny działacza. - Taki medal otrzymało tylko dziesięć osób zasłużonych dla Świecia – powiedział Krzysztof Kułakowski – Pan Zbysław Budzyński jest jedenastym odznaczonym – dodał.

Po występie artystycznym gitarzysty Przemysława Drewkowskiego, uczestnicy obchodów udali się na krótką przerwę, podczas której mogli podziwiać wystawę fotografii upamiętniającą Zbysława Budzyńskiego.

Druga część spotkana była poświęcona nagradzaniu wolontariuszy. Odznaczeni zostali:

Kategoria Wolontariat Młodzieżowy

Francesca Korcz – tytuł Świecki Wolontariusz Roku 2018

Kategoria Wolontariat Dorosły

Tomasz Pasiek - tytuł Świecki Wolontariusz Roku 2018

- wyróżnienie - Elżbieta Kapuścińska

- wyróżnienie – Paula Kuklińska

- wyróżnienie – Joanna Jaśniewska

- wyróżnienie – Marta Wisznewska

- wyróżnienie – Magdalena Otulak

- wyróżnienie – Czesław Wejner

- wyróżnienie – Dariusz Chojnacki

Kategoria Wolontariat Grupa

Pomagam bo lubię – Szkolne Koło Wolontariatu ZSP - tytuł Świecki

Wolontariusz Roku 2018

- wyróżnienie – grupa wolontariuszy Blues na Świecie

Celem obchodów z okazji Światowego Dnia Wolontariusza było podniesienie świadomości opinii społecznej na temat wartości i społecznie doniosłej roli wolontariatu, jak również promowanie jego różnorodnych form. Oby dobro, które czynią wolontariusze, wracało do nich jak najczęściej.

REKLAMA
(Emilia Drachal)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone