Zamknij
09:41, 26.12.2021

Żołnierze WOT od blisko czterech miesięcy prowadzą operację pk. „Silne Wsparcie”. Od kilku tygodni gros zadań w ramach tej operacji wykonują żołnierze brygad obrony terytorialnej nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny.

Terytorialność jest wpisana w DNA WOT-u, stanowi fundament naszej formacji, co do zasady żołnierze WOT wykonują swoje zadania w stałych rejonach odpowiedzialności – dla brygad OT są to województwa. Od tej zasady są jednak odstępstwa. Możliwość delegowania żołnierzy WOT poza rejon stałej odpowiedzialności daje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Do tej pory takie sytuacje miały miejsce przy okazji działań kryzysowych.

W tej chwili działania Straży Granicznej oraz wojsk operacyjnych na granicy polsko – białoruskiej wspierają żołnierze dziewięciu brygad OT, dla których ten rejon działania nie jest stałym rejonem odpowiedzialności. Plan rotacji pododdziałów WOT na granicy został opracowany z założeniem dwutygodniowych zmian personelu i dotyczy okresu do połowy 2022 roku. Rotacja sił umożliwia zdobycie cennych doświadczeń w realizacji zadań wspólnie z innymi służbami i rodzajami sił zbrojnych.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz