Podwyższenie progów dochodowych, podniesienie kwoty wsparcia finansowego, maksymalna dotacja z audytem nawet do 136 tys. 200 złotych – to tylko niektóre zmiany wprowadzane przez rząd w programie Czyste Powietrze od 3 stycznia 2023 roku.
W ciągu czterech lat funkcjonowania programu Czyste Powietrze w powiecie świeckim złożonych zostało 1667 wniosków na kwotę ponad 26,4 mln złotych dotacji i prawie 500 tys. złotych pożyczek. Podpisane zostały 1523 umowy na kwotę ponad 24,5 mln złotych. Największą liczbę wniosków złożyli i najwięcej umów podpisali mieszkańcy Świecia, którzy zawarli z WFOŚiGW w Toruniu 292 umowy na kwotę prawie 4 mln złotych. Na drugim miejscu pod względem podpisanych umów uplasowała się gmina Pruszcz, a na trzecim gmina Jeżewo. Od 2023 roku wdrażana jest czwarta część programu, która stwarza o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o wysokość dotacji i podwyższenie progów dochodowych.
- To są kluczowe zmiany, które mają zachęcić do podejmowania kompleksowych działań. Wszystko po to, aby nasze domy stały się bardziej energooszczędne. Dzięki takim działaniom możemy zaoszczędzić nawet od 50 procent do 70 procent energii. Beneficjenci, którzy wymienią źródło ciepła, dokonają kompleksowej termomodernizacji domu, a przy tym, jeśli będą chcieli założyć również instalację fotowoltaiczną, to będą mogli liczyć na jeszcze wyższe wsparcie finansowe - mówi prezes WFOŚiGW w Toruniu Ireneusz Stachowiak.
Szczegółowe informacje na temat zmian w programie dostępne są na stronach: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz