Zamknij

Świąteczne drzewko dla urzędu wybrane

08:20, 06.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

W piątkowy poranek (3 grudnia) dzieci ze szkół z gminy Unisław pomagały marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu w wyborze choinki, która stanie przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego. Z lasu pod Raciniewem (powiat chełmiński) do Torunia świerk trafi w poniedziałek. Wybór choinki to pierwszy etap przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz galerię zdjęć pod artykułem

 - Choinka kojarzy się z magiczną aurą, rodzinnym ciepłem i spotkaniami z najbliższymi. Przygotujmy się do nadchodzących świąt szczerze, pozytywnie nastawiając do drugiego człowieka. Nie zapominajmy, że ten czas ma tylko wtedy sens, gdy ludzie się spotkają się – jeśli nie fizycznie to duchowo, wybaczą sobie. Wtedy te święta będą lśnić prawdziwym blaskiem, uzewnętrzniając to, co jest w naszych sercach – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 Dzieci towarzyszące marszałkowi to uczniowie Szkół Podstawowych w Kokocku i Grzybnie, Zespołu Szkół w Unisławiu i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brukach Unisławskich. Dzieci poznały kilka „tajemnic” lasu, wiedzą już dlaczego prawdziwe drzewko zakupione w legalnym punkcie jest lepsze niż plastikowe drzewko rozkładające się od 300 do nawet 500 lat. Pogadankę poprowadziła rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Honorata Galczewska.

 - W czasie świąt najpiękniejsza choinka z Raciniewa stanie przed Urzędem Marszałkowskim. W naszym lesie świerk jest gatunkiem pomocniczym, bo składem docelowym, który ma tu występować jest brzoza. Leśnicy starają się aby lasy były coraz piękniejsze, dlatego w miejsce każdego wyciętego drzewka posadzimy nawet dziesięć następnych. Zależy nam mocnym drzewostanie w przyszłości, dlatego konieczne jest usuwanie innych drzew w cięciach pielęgnacyjnych – wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń Bogusław Kashyna.

 Wybrane drzewko to potężny świerk pospolity (Picea abies (L.) H. Karst) rosnący w zasobach Lasów Państwowych zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję w Toruniu. Już tradycyjnie, każdego roku leśnicy uczestniczą w naszych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Choinka zostanie przystrojona, po raz pierwszy rozbłyśnie 18 grudnia.

 

 Nadleśniczy przypomniał, aby zaopatrywać się w świąteczne drzewka tylko w legalnych punktach sprzedaży. Przed siedzibą Nadleśnictwa Toruń od 14 grudnia odbędzie się sprzedaż choinek. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie Nadleśnictwa. Na terenie Leśnictwa Olek w kolejną sobotę (11 grudnia) będzie można wybrać własne drzewko podczas „choinkobrania”.

 

 Przed Urzędem Marszałkowskim stanie także bożonarodzeniowa szopka. Jej wnętrze przygotują uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Więcej informacji o naszych świątecznych atrakcjach wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl oraz w specjalnej zakładce.

 Relikt epoki lodowcowej w kujawsko-pomorskim lesie

Niedaleko Raciniewa na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska w 1956 roku utworzono rezerwat przyrody „Linje”. Obejmuje on powierzchnię 12 ha, z czego blisko połowa to rezerwat ścisły. Głównym obiektem ochrony jest brzoza karłowata, która jest reliktem epoki lodowcowej. Osiąga wysokość do jednego metra. W Polsce, oprócz rezerwatu Linje, naturalnie występuje jedynie w Sudetach.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%