Zamknij

Co zrobić, by grzybobranie nie zmieniło się w dramatyczne chwile w lesie?

13:57, 13.10.2024 . Aktualizacja: 14:15, 13.10.2024
Skomentuj fot. KP PSP w Świeciu fot. KP PSP w Świeciu

W piątek policja i strażacy ponownie wyruszyli na poszukiwania zagubionej w lesie grzybiarki. Służby przypominają o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by korzystać z uroków przyrody bez żadnych przykrych niespodzianek.

11 października po godz. 19 strażacy zostali poproszeni o wsparcie działań policji w poszukiwaniach zaginionej osoby.

— Kobieta podczas zbioru grzybów zabłądziła, a po wykonaniu połączenia na nr alarmowy 112 zdołała tylko powiedzieć, że jest przy słupku z numerem 151 - na tym kontakt się urwał — relacjonują druhowie z OSP Osie. 

Lokalizacja telefonu wskazywałam, że będzie to najprawdopodobniej obszar osady - Orli Dwór.

Później, po dokładnych ustaleniach z policją, leśniczym oraz nawiązaniu kontaktu z rodziną zaginionej, udało ustalić się dokładniejszą lokalizację. Okazało się, że kobieta przebywa nieopodal miejscowości Lipinki, w Leśnictwie Borowy Młyn.

Zanim strażacy wyruszyli w teren, kobietę odnaleźli policjanci.

Jak nie zgubić się w lesie?

Sezon grzybowy rozpoczął się na dobre. Miłośnicy grzybobrania wychodzą z lasów z pełnymi koszami. Niestety zdarzają się przypadki, że ludzie pochłonięci zbieraniem darów lasu, tracą orientację i nie wiedzą, jak wrócić do domu, samochodu, czy w umówione miejsce.

Policjanci przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa, by korzystać z uroków przyrody bez żadnych przykrych niespodzianek.

Wybierając się na grzyby pamiętaj:

  • zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy. Kiedy stracisz orientację w terenie i zgubisz się, wówczas łatwo wezwiesz pomoc;
  • zanim wyruszysz do lasu, zapisz tzw. pinezkę z miejsca początkowego, żeby później kierowany nawigacją GPS, łatwo było wrócić w to samo miejsce;
  • zabierz ze sobą jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do temperatury i warunków pogodowych,
  • nie pozwól, aby dzieci oraz osoby starsze same wybierały się na grzybobranie,
  • zawsze staraj się poruszać w określonym, tym samym kierunku,
  • kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, zapamiętuj charakterystyczne elementy, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną,
  • jeśli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się sam,
  • nie wybieraj się na grzyby zbyt późno, pamiętajmy, że w lesie szybciej robi się ciemno, a wówczas łatwiej stracić orientację w terenie
  • informuj rodzinę, kiedy zamierzasz wrócić i dokąd się wybierasz,
  • jeśli się zgubisz, staraj się dotrzeć do najbliższej drogi,
  • pamiętaj, że elementy odblaskowe, czy jasny strój mogą okazać się przydatne w razie akcji poszukiwawczej;
  • jadąc samochodem na grzyby, zostaw pojazd w miejscach wyznaczonych, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.

Pamiętajmy! Jeśli zagubimy się w lesie bądź nasi bliscy nie będą potrafili odnaleźć drogi wyjścia, natychmiast poinformujmy policję. Czas jest bardzo ważny, ponieważ po zmroku trudniej prowadzić działania poszukiwawcze, a w nocy temperatura spada i bardzo łatwo o wychłodzenie.

Służby szkoliły się z poszukiwań

Tego samego dnia służby szkoliły się na temat organizacji działań poszukiwawczych osób zaginionych. W warsztatach, które odbyły się w siedzibie Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe wzięli udział funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Służby Leśnej

Przeprowadzono cykl wykładów, a następnie zrealizowano ćwiczenia dot. poszukiwania osoby zaginionej z wykorzystaniem dronów. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%