Zamknij

Alarmy bombowe we wszystkich szkołach średnich Świecia

11:58, 08.05.2019 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj
Sierż. szt. Jarosław Jesionkowski ze swoim psem sprawdzili pomieszczenia 1 LO. Fot. Krzysztof Nowicki

„Jeden z uczniów podłożył bomby rozrywające. Wszyscy uciekajcie!” To fragment maila, przysłanego do świeckich szkół.

Dziś trzeci dzień matur – egzamin obowiązkowy z języka angielskiego. Wszędzie egzaminy rozpoczęły się zgodnie z planem, czyli o godzinie 9, ale dyrektorzy szkół i służby mundurowe znowu miały dużo roboty ze sprawdzeniem szkolnych pomieszczeń.

O godz. 4.30 skrzynkę mailową sprawdziła wicedyrektor 1 LO i znalazła w niej maila z informacją o podłożeniu bomby.

- Już piętnaście minut później byłam w szkole, by razem z policją sprawdzić wszystkie pomieszczenia w budynku – mówi Małgorzata Cardona-Kocikowska, wicedyrektor 1 Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu. – Na szczęście alarm okazał się fałszywy.

Wszystkie drzwi w budynku zostały opieczętowane, aby była pewność, że nikt nie wchodził do pomieszczeń. Już po ósmej do ogólniaka przyszli pierwsi abiturienci, większość nie wiedziała nawet o mailu z pogróżkami.

- Dobrze, że nie musimy czekać na zewnątrz, nie wiedząc o której zacznie się egzamin – komentują maturzyści. – Dzięki temu nie mamy dodatkowego stresu.

W 2 LO dyrekcja też rano odczytała maila z pogróżkami, ale nie zrobił na nich większego wrażenia.
Dlaczego?

- Za radą policji wczoraj wieczorem sprawdziliśmy całą szkołę i w obecności policjanta zapieczętowaliśmy drzwi – mówi Adam Kufel, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych w Świeciu. – Dzięki temu rano wiedzieliśmy, że nikt nie wchodził do szkoły i mogliśmy normalnie przeprowadzić egzamin maturalny.

Podobne rozwiązanie zastosowano w Menedżerze. Tam maila o zagrożeniu odczytano wczoraj o godz. 21.30, ale budynek szkoły był już po 16 opieczętowany. Cały czas pilnowała go też straż miejska.

- Byłem przy szkole jeszcze o 19.30 i o piątej rano – informuje Przemysław Krzyżanowski, dyrektor Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu. – W rozmowie ze strażnikami ustaliłem, że nie działo się nic niepokojącego. Matury rozpoczęły się bez przeszkód, a zdający nawet nie wiedzieli o całej akcji.

Stresujący poranek miał w poniedziałek personel ZSP w Świeciu. Udało się jednak sprawdzić szkołę do godziny ósmej, tak że maturzyści mogli bez problemu wejść na salę i przystąpić do egzaminów. Podobnie alarmujący e-mail dotarł też wczoraj popołudniu.

- Od razu zawiadomiłam policję i szkoła została sprawdzona i opieczętowana – mówi Ewa Joachimiak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu. – Dziś udało się bez problemów wystartować z egzaminem.

 

Oto fragment wiadomości e-mail, która została przysłana do świeckich szkół:

"Jeden z uczniów podłożył bombę rozrywające. Ładunki są umieszczone w salach gdzie się odbywają matury, w szatniach, toaletach. Wszyscy uciekajcie. Poprzedni dzień to był sprawdzian dla służb, a teraz to naprawdę się stanie."

[ZT]7794[/ZT]

 

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (3)

123123

3 5

Nie zdziwiłabym się gdyby to była sprawka jakiegoś chorego nauczyciela, niezadowolonego po swoim *%#)!& strajku. ;) 14:54, 08.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oloolo

1 1

Dokładnie o tym samym pomyslalem 08:15, 09.05.2019


BibiBibi

0 0

Broniarz bombiarz. 14:33, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone