Zamknij
REKLAMA

Porady eksperta: Jak szybko odzyskać pieniądze ze skarbówki?

07:00, 09.04.2021 | Izabela Jagielska
Skomentuj
REKLAMA

Spodziewasz się zwrotu podatku dochodowego? Podpowiadamy co zrobić, żeby pieniądze mieć szybciej na koncie. Przypominamy też jakie ulgi podatkowe obowiązywały w 2020 roku i kiedy możesz je wykorzystać.

Każdy obywatel osiągający dochody w zeszłym roku musi rozliczyć się z fiskusem. Wyjątkiem są młodzi ludzie (do 26 roku życia), którzy są zwolnieni z podatku dochodowego. O ile ich zarobki w 2020 roku nie przekroczyły kwoty 85 528 zł (około 7127 zł brutto miesięczne), nie muszą składać zeznania rocznego PIT.

Co zrobić, żeby szybko dostać zwrot podatku?

Można zrobić dwie rzeczy.
Po pierwsze, rozliczyć się z urzędem skarbowym jak najszybciej. Ktoś, kto złożył zeznanie w styczniu – nawet czekając 3 miesiące – zwrot dostanie najpóźniej w kwietniu.
Po drugie, złożyć zeznanie elektronicznie - przez portal E-PIT. Ta forma, nie dość że dla wielu osób będzie łatwiejsza, bo system podstawia część danych i prowadzi przez formularz, to jeszcze ma krótki termin zwrotu do 45 dni.

Najszybciej pieniądze mogą dostać z powrotem posiadacze karty Dużej Rodziny, termin zwrotu do 30 dni.

Pamiętaj o ulgach podatkowych

Przy wypełnianiu PIT warto pamiętać o tym, że obowiązuje kilka ulg obniżających wartość należnego podatku.

1. Nadal najczęściej wybierana to ulga prorodzinna, zwana ulgą na dzieci.
W przypadku rozliczania ulgi na jedno dziecko, należy pamiętać, że należy się wtedy, gdy:

  • dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,
  • dochody podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000 zł; wyjątek od tej reguły stanowi podatnik samotnie wychowujący małoletnie dziecko, dla którego limit dochodów wynosi 112 000 zł.

Zatem przy jednym dziecku i przekroczeniu limitu dochodów ulga prorodzinna nie będzie w ogóle obowiązywać.

Odliczenie dotyczy również dzieci do ukończenia 25 roku życia, uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3 089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

2. Ulga termomodernizacyjna w wysokości maksymalnie 53 000 złotych na podatnika, jeśli nieruchomość posiada dwóch współwłaścicieli, to każdemu z nich z osobna przysługuje 53 000 zł do odliczenia - zatem razem aż 106 000 zł.

Modernizacja to pojęcie, które może np. określać wymianę pieca węglowego na gazowy lub pompę ciepła. Może też być to wymiana okien na bardziej nowoczesne i energooszczędne albo instalacja fotowoltaiczna na dachu domu produkująca własną energię elektryczną. Ważne jest, aby każdy taki wydatek został udokumentowany odpowiednią fakturą i dowodem zapłaty.

3. Ulga internetowa w maksymalnej kwocie 760 zł, przy czym ulga ta może być zastosowana w dwóch kolejnych latach. Jeżeli za rok 2019 odliczyliśmy np. 360 zł, to możemy jeszcze dokonać odliczenia tylko za rok 2020 w kwocie maksymalnie 400 zł.

4. Dla osób niepełnosprawnych przewidziano trzy ulgi: ulgę na sprzęt rehabilitacyjny w kwocie do odliczenia faktycznie poniesionych wydatków, ulgę na leki dla osób, którym lekarz zalecił stałe ich przyjmowanie, czy też ulgę na samochód.

Ulga na leki pozwala odliczyć faktycznie poniesione wydatki na ich zakup, przy czym do odliczenia jest kwota powyżej 100 zł. Oznacza to, że jeśli leki kosztowały np. 230 zł, to odliczeniu podlega kwota 130 zł. Maksymalna kwota ulgi na samochód zaś to kwota 2 280 zł. Dotyczy ona wydatków poniesionych np. na przystosowanie samochodu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej. Należy zaznaczyć, że dla skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na samochód, podatnik musi mieć orzeczony stopień niepełnosprawności przez lekarza orzecznika .

5. Ulgą, która pojawiła się niedawno w związku z trwającą pandemią, jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19. Ciekawostką jest, że od dochodu możemy odliczyć podwójną wartość darowizny, jakiej dokonaliśmy na ten cel. Oznacza to, że jeśli podarowaliśmy np. szpitalowi 50 000 zł, to od dochodu możemy odliczyć aż 100 000 zł. Górnym limitem odliczenia jest osiągnięty przez nas dochód. Z prostego wyliczenia wynika, że jeśli nasz dochód roczny wyniósł 100 000 zł, a szpitalowi podarowaliśmy 50 000 zł, to dochód do opodatkowania wyniesie 0 zł. Podobna ulga obowiązuje przy darowiźnie tabletów lub laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe.

Ulga dla ozdrowieńców COVID-19, którzy przekazali swoją krew i osocze. Mogą oni odliczyć 130 zł za każdy litr pobranej krwi oraz 200 zł za każdy litr osocza z wytworzonymi przeciwciałami. Z kolei dawcy, których osocze zostało podane podczas zabiegów medycznych, mogą odliczyć 350 zł za litr. Ulga ta obejmuje jednak tylko honorowych dawców, którzy oddali krew nieodpłatnie.

Przekaż 1% - to nic nie kosztuje, a pomaga

Przy rozliczaniu zeznania rocznego pamiętajmy o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), którą sami mamy prawo wybrać. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów gov.pl można znaleźć informacje o rozliczaniu przekazanego przez podatników 1% podatków. Bardzo cieszy fakt, że liczba podatników jak i kwota jest z roku na rok wyższa. To świadczy o tym, że wiedza podatników jak i chęć pomocy jest coraz większa w naszym społeczeństwie.

Temat rozliczeń PIT to jest bardzo obszerny i nie da się go omówić w jednym artykule. Jeśli macie Państwo pytania lub wątpliwości zapraszam do naszego Biura - chętnie pomożemy.

(Izabela Jagielska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%