Zamknij
REKLAMA

Najlepsze drony, jakie można kupić w 2021 roku

08:50, 13.01.2022 | .
Fot. Pexels
REKLAMA

Jeśli kiedykolwiek byłeś na wakacjach, podczas których widziałeś innych turystów nagrywających dla siebie wspomnienia za pomocą nie tylko telefonu na selfie sticku, ale także za pomocą drona, to jesteśmy w 100% pewni, że Tobie także zamarzyła się taka opcja.

Zapewne dlatego trafiłeś właśnie na nasz dzisiejszy artykuł, nieprawdaż? Zdajemy sobie sprawę, że być może też nie jesteś specjalistą z dziedziny dronów, więc postaramy się po prostu zaprezentować Ci prosty w odbiorze poradnik, który pomoże Ci wybrać optymalnego drona do swoich własnych potrzeb. Zapraszamy więc do zapoznania się z treścią naszych dzisiejszych porad.

Co powinien mieć dobry dron?

Odpowiedź na powyższe pytanie wcale nie jest taka prosta. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki mamy budżet oraz czego konkretnie oczekujemy od naszego urządzenia. Czy to ma być dron do zabawy (na przykład dla dziecka), czy też urządzenie, które pozwoli nam łatwo i szybko nagrać efektowne ujęcia z urlopu, czy też dron, którym będziemy mogli wyczyniać w powietrzu istne harce, latać z oszałamiającą prędkością, wykonywać dzikie nawroty i ogólnie różnego rodzaju szaleństwa? Każde z tych urządzeń musi mieć inne cechy. Niemniej jednak spróbujemy skupić się na kilku najważniejszych właściwościach:

  • Silniki bezszczotkowe. Drony dysponują dwoma rodzajami silników — szczotkowymi i bezszczotkowymi. Ogólna zasada jest taka, że napęd szczotkowy jest znacznie tańszy, ale co jakiś czas (z reguły co 3-5 godzin lotu) należy wymienić szczotki w silnikach. Z kolei silniki bezszczotkowe jak sama nazwa wskazuje, nie mają szczotek, nie trzeba ich więc wymieniać. Są zatem całkowicie bezobsługowe — ale też około dwukrotnie droższe.
  • Odporna obudowa. To może wydawać się z pozoru mało istotne, ale w rzeczywistości ma spore znaczenie. Dronom często zdarza się twarde lądowanie, uderzenie w jakąś przeszkodę itp. Obudowa z kruchego plastiku raczej długo nie wytrzyma takich warunków. Na szczęście jedynie najtańsze urządzenia cechują się podatnością na pękanie i rozbicie.
  • Zdolność do zawisania na wskazanej wysokości. Jeśli planujesz nagrywanie filmów, to taka cecha jest bardzo pożądana. Nakazujesz dronowi zawiśnięcie nieruchomo na danej wysokości, a następnie możesz swobodnie planować różne ujęcia, jak choćby panoramę dzięki obrotowi o 360 stopni. Nie musisz jednocześnie walczyć z dronem o zachowanie stabilnego lotu.
  • GPS. To funkcjonalność pozwalająca dronowi samodzielny powrót do punktu startu lub na przykład lot po z góry zaplanowanej uprzednio trasie. To bardzo pożyteczny dodatek, głównie na potrzeby filmowania. Niektóre urządzenia potrafią także wysyłać powiadomienia ze swoją pozycją, co jest świetnym rozwiązaniem, jeśli stracimy drona z oczu, a on spadnie gdzieś w rozległym terenie.
  • Wysokiej jakości kamera. Jeśli interesuje nas robienie zdjęć i nagrywanie filmów dronem, to bardzo dobrym pomysłem jest urządzenie, które fabrycznie wyposażono w dobrej klasy kamerę, na przykład nagrywającą filmy w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę.
  • Jeśli chodzi o ten ostatni punkt, to warto jednak rozważyć opcję alternatywną. Mamy tutaj na myśli to, że jeśli na przykład dysponujesz już przyzwoitą kamerą, na przykład Go Pro Hero lub alternatywną sportową, to być może warto wziąć pod uwagę zakup drona bez kamery, ale za to z możliwością zamontowania kamery sportowej na specjalnym gimbalu lub wysięgniku. Wtedy możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jakie modele warto wziąć pod uwagę w 2021 roku?

Tutaj wszystko rozbija się o budżet. Dlatego też przedstawimy Ci kilka propozycji, które powinny być dobre na każdą kieszeń.

Kilka naszych propozycji

Jeśli chodzi o kupowanie tanich dronów, to musimy sobie jasno powiedzieć jedną rzecz — 99% tych urządzeń reklamowanych jako świetne, tanie drony to jednorazówki, które po pierwszym locie zapewne wylądują na śmietniku. Możesz oczywiście zaryzykować i liczyć na to, że trafisz udaną konstrukcję, ale szansę na to są znacznie niższe, niż trafienie pełnego jackpota w kasynie GGBET casino. Dlatego też warto ominąć najtańsze produkty i wycelować w trzy godne uwagi naszym zdaniem opcje:

  • Mi Remote Control Drone Mini — bardzo udany dron firmy Xiaomi. Wyposażony jest w przyzwoitą kamerę, tryb powrotu do miejsca startu i potrafi unosić się w powietrzu przez około 10 minut. W momencie pisania tych słów kosztuje on 259 PLN, ale zdarzają się liczne promocje i wyprzedaże, w ramach których można go kupić za około 150-160 PLN. Jeśli więc zależy Ci na jak najtańszym urządzeniu, to celuj właśnie w tego drona.
  • DJI Ryze Tello. Najtańszy dron znanego producenta, firmy DJI. Kosztuje około 250-300 PLN, pozwala na lot nieprzekraczający 13 minut, wyposażony jest w kamerę o rozdzielczości 720p i świetnie nadaje się dla osób początkujących.
  • MJX Bugs 3. Ten dron występuje także pod wieloma innymi nazwami. Sam kosztuje od 250 do 350 PLN i w odróżnieniu od dwóch pozostałych konstrukcji nie zawiera kamery. Za to jest to już poważne urządzenie, nieprzypominające zabawki, ale o parametrach poważnego drona. Jest o wiele większy, cięższy (ale wciąż mieści się w zakresie niewymagającym zgody na latanie, ani też odpowiednich uprawnień) i szybszy. Pozwala na lot w linii prostej z prędkością do 90 km/h (ale sterownik pozwala na wybór bezpieczniejszego ustawienia, w którym prędkość drona ograniczona jest do 25 km/h), wykonywanie licznych akrobacji, ponadto czas latania wynosi tutaj 18 lub 25 minut w zależności od rodzaju baterii. Ale najważniejsze jest to, że silniki bezszczotkowe pozwalają Bugsowi 3 na unoszenie ładunku do 350 gramów, co oznacza, że bez problemu możesz podłączyć do niego kamerę sportową typu Go Pro Hero. Jest to urządzenie dla nieco bardziej zaawansowanych pilotów, ale za to ze sporymi możliwościami.

A jeśli możesz wydać nieco więcej, to naszym zdaniem nie warto rozglądać się za niczym innym poza dronami firmy DJI — na przykład Mini 2, Air 2S, Mavic Air 2, Phantom, FPV Combo. Owszem, kosztują więcej, niektóre nawet dużo więcej, ale dostajesz za tę cenę naprawdę znakomite urządzenia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%