Zamknij

Zmiany w prawie hazardowym w Polsce: opinia ekspertów

22:15, 14.10.2024 .materiał partnera Aktualizacja: 22:16, 14.10.2024

Kilka rekomendacji ekspertów odnosi się do polskich przepisów regulujących hazard. Przede wszystkim zaleca się podniesienie minimalnego wieku gracza do 21 lat oraz ograniczenie dostępu do salonów gier na automatach. Kontrole i inspekcje w salonach, kasynach i punktach sprzedaży detalicznej powinny stać się częstsze, pożądane jest wprowadzenie karty gracza i konta osobistego.

Rekomendacje te opierają się na danych analitycznych Instytutu Psychiatrii i Neurologii i zostały przedstawione na konferencji prasowej zorganizowanej przez Fundację Inspiracja.

Prof. Łukasz Wieczorek zabierając głos na konferencji prasowej zauważył, że na świecie stosuje się wiele modeli kontroli sektora hazardowego. Jednocześnie niewiele jest wśród nich tych czystych, stosowane są przede wszystkim warianty hybrydowe. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest monopol państwowy. Jednocześnie organizacje pozarządowe mogą organizować gry hazardowe i czerpać z nich bezpośrednie korzyści. Innym modelem jest sytuacja, w której prywatne przedsiębiorstwa organizują gry hazardowe po uzyskaniu odpowiednich licencji lub koncesji od państwa. Tak więc pierwszy model w postaci monopolu państwowego został wdrożony w Finlandii, a Korea Południowa jest bardzo rygorystyczna w kwestii hazardu - w tym kraju hazard jest generalnie dozwolony tylko w niektórych obszarach. 

Jeśli chodzi o Polskę, ponad jedna trzecia populacji zetknęła się z hazardem, a około 1% Polaków ma problemy z uzależnieniem od hazardu. Hazard staje się coraz poważniejszym problemem w polityce społecznej i zdrowotnej - eksperci przypisują to jego rosnącej dostępności. 

Przykładowo, Łukasz Wieczorek powiedział na konferencji prasowej, że kraje takie jak Australia czy Niemcy starają się wprowadzić regulacje dotyczące hazardu online, a on sam boryka się z problemami w tym obszarze. 

Za podstawowy sposób walki z uzależnieniem od hazardu słusznie uważa się ograniczenie dostępu do niego. Obecnie w większości krajów kasyna są otwarte 24 godziny na dobę, więc trudno mówić o jakichkolwiek skutecznych ograniczeniach. A dostęp do hazardu w Internecie nie jest w ogóle ograniczony. 

Znaczące zmiany zaszły również w tzw. profilu gracza. Obecnie około połowa osób uprawiających hazard to kobiety. Względy finansowe skłaniają do takiej rozrywki osoby starsze. 

Hazard w Polsce wymaga bardziej systematycznego podejścia. Według danych z badań, w regionach, w których obowiązują ograniczenia wiekowe, nieletni są znacznie mniej zaangażowani w hazard. Skutecznym środkiem byłoby prawne podniesienie minimalnego wieku graczy do 21 lat. Obecnie wiek dostępności jest zbyt niski, aby chronić nastolatków i młodych dorosłych przed niebezpiecznymi zachowaniami związanymi z hazardem. Aby kontrolować wiek graczy, warto zwiększyć liczbę kontroli i inspekcji w salonach, kasynach i salonach dealerskich.

Istotnym instrumentem regulacji może stać się również system, w którym każdy gracz korzysta z zarejestrowanego indywidualnego konta. Przykładowo Finlandia wprowadziła system, w którym gracze identyfikowani są za pomocą specjalnej karty. Pozwala to między innymi na ustalanie zakazów i ograniczeń.

Kolejnym krytycznym czynnikiem jest dostępność obszernej bazy uczciwych kasyn online z licencją, które mają wiele dobrych recenzji i ugruntowaną pozytywną reputację. Wybierając kasyno, doświadczeni gracze z Polski studiują wszystkie szczegóły zainteresowanej marki na stronach z ocenami i recenzjami, z których najbardziej znaną jest PolskieKasyna.BIZ. Zawiera on listę wszystkich popularnych kasyn dla polskich graczy i szczegółowo przedstawia wszystkie ich zalety i wady.

Skuteczna regulacja tego sektora jest niezbędna, ponieważ ma on znaczący wkład w gospodarkę. W Polsce w 2022 roku łączne przychody z legalnego hazardu wyniosą 59,31 mld zł, czyli o 18,10 mld zł więcej niż w 2021 roku.

(.materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%