Zamknij

Sekret popularności gier karcianych — co sprawia, że ludzie tak je lubią?

13:08, 20.12.2024 Aktualizacja: 13:10, 20.12.2024

Gry karciane towarzyszą nam od setek lat. Pierwsze gry tego typu miały powstać w Chinach, w okresie 600 a 900 lat naszej ery — dokładne daty nie są jednak znane. Dopiero w XIV wieku, gdy trafiły do Europy, ich historia zaczęła być zapisywana nieco lepiej.

Wiele z gier, które pojawiły się wtedy, przetrwały do dzisiaj — a duża część z nich przeniosła się nawet do sieci, dzięki czemu w klasyczne gry karciane zagrać można, chociażby w Wazamba casino online. Co jednak sprawiło, że przetrwały one aż taką próbę czasu? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w tym tekście!

Główne powody, dla których karty przetrwały tak wiele lat

Wymienić moglibyśmy naprawdę wiele powodów, ale do tych podstawowych, naszym zdaniem, się zaliczają:

  • Bardzo łatwy dostęp — by zacząć grać w karty wystarczy mieć talię kart. No i w większości gier karcianych — partnera do rozgrywki, ale chociażby pasjansa można układać zupełnie samodzielnie. Wracając jednak do naszej pierwotnej myśli, do gier karcianych wcale nie potrzeba wiele, a poza tym, koszt talii kart to raptem kilka złotych. Oczywiście, można kupić znacznie droższe talie, ale takimi granie w pokera, wojnę czy makao odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku kart tańszych. Sprawia to, że każdy, właściwie niezależnie od grubości portfela, może pozwolić sobie na taką rozgrywkę.
  • Niska cena — kontynuując ostatnią myśl poprzedniego punktu, granie w karty jest po prostu tanie. Gry planszowe czy inne formy rozrywki, na przykład w sieci, potrafią obecnie kosztować naprawdę dużo. Kupując talię kart, możemy zacząć bawić się za grosze, a karty posłużą nam przez naprawdę długo, jeżeli będziemy o nie właściwie dbać.
  • Powszechność — gry karciane dostać można w naprawdę wielu miejscach — od małych osiedlowych sklepików po duże hipermarkety. Nie musimy zatem zastanawiać się długo, gdzie dostaniemy talię kart, jeżeli akurat najdzie nas ochota na granie.
  • Niski próg wejścia — mamy na myśli to, że wiele gier karcianych jest naprawdę prostych. Oczywiście, poker czy blackjack mają nieco bardziej złożone zasady, wymagają większej ilości graczy czy nawet talii. Jednak gry takie jak makao czy wojna nie wymagają wcale dużo nauki. Zresztą, znalezienie kogoś, kto nie wie, jak się gra w te gry, graniczy z cudem! Oznacza to, że z talią kart zaczniemy grać o wiele szybciej niż z dużą, rozbudowaną grą planszową, której zasady będziemy musieli tłumaczyć wszystkim uczestnikom przez kilkanaście minut!
  • Mobilność — talię kart zabierzemy ze sobą wszędzie — to naprawdę kompaktowa gra, która zmieści się do małego plecaka, czy nawet kieszeni naszych spodni. Jeżeli będziemy nudzić się w pociągu, czy czekając na przystanku autobusowym, zawsze będziemy mogli zagrać szybką rundkę z kimś — czy to zaprzyjaźnionym podróżnikiem, czy zupełnie obcą osobą!
  • Balans między losowością i strategią — stawiając na nieco bardziej rozbudowane gry karciane, możemy otrzymać świetny miks rozgrywki, która połączy elementy losowości, bo przed każdą rozgrywką talia kart jest tasowana, oraz strategii. W grach takich jak blackjack bowiem bardzo ważne jest umiejętne liczenie kart, co może zwiększyć nasze szanse na wygraną. Oprócz tego gry zespołowe, takie jak brydż również będą testować naszą umiejętność zarządzania strategią, oraz współpracy z innym graczem.
  • Rozwój umiejętności — gry karciane to także sprawdzony sposób na poszerzanie naszych umiejętności. Grając regularnie w różne gry karciane, możemy rozwijać swój umysł, angażując nasze umiejętności logicznego myślenia, przewidywania ruchów przeciwnika, radzenia sobie ze stresem czy zdolności analityczne. Osoby regularnie grające w karty z pewnością zobaczą wiele pozytywów w swoim codziennym życiu czy pracy!

Emocje związane z grami karcianymi

Poza tymi aspektami gier karcianych osobny akapit warto poświęcić nieco mniej „namacalnemu” dowodowi, którym jest swojego rodzaju emocjonalne podejście do gier karcianych. Wiele z zasad takich gier jak poker, wojna, makao czy brydż przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Rozgrywka w gry karciane z dziadkami czy rodzicami, którzy od czasu do czasu pozwalali nam wygrać, mając nawet idealną rękę, zapada w pamięć na długie lata, nawet we wspomnieniach małego dziecka.

Później te zasady przekazujemy swoim dzieciom czy wnukom, kontynuując tę niepisaną tradycję. To z kolei powoduje, że każda kolejna generacja podchodzi do gier karcianych z dużym szacunkiem, a gdy będą już nieco starsi, także z pewną dozą melancholii czy pozytywnych wspomnień.

Gry karciane w sieci

Ostatnim ważnym, naszym zdaniem, aspektem trwającej popularności gier karcianych jest przeniesienie wielu z nich do sieci. To ponownie pokazało, jak ponadczasowe są to gry — te same zasady, właściwie taka sama rozgrywka i jeszcze większa dostępność, bo w końcu nie musimy nawet iść po karty do sklepu. Gry karciane w kasynach online czy nawet na stronach poświęconych wyłącznie takim grom, cieszą się ogromnym zainteresowaniem i na pewno będą zyskiwały jeszcze większą ilość graczy każdego roku!

Klasyczne gry karciane — zostaną z nami na zawsze?

Odpowiadając na pytanie zadane w nagłówku: tak! Ogromna dostępność, niski koszt, łatwe zasady, możliwość rozgrywki z innymi — wszystkie te powody sprawiają, że tradycyjne gry karciane nie tracą na popularności. I na pewno przetrwają jeszcze wiele lat — nawet kolejne rozwoje technologiczne nie sprawią, że przestaniemy grać w pokera czy makao!

(.materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%