Zimowa pora to dla ptaków trudny czas. Gatunki wodne, osiadłe, które nie wybierają się do ciepłych krajów migrują z małych oczek wodnych i jezior na zbiorniki przeplywowe. W takich miejscach woda nie zamarza nawet przy silnych mrozach, co pozwala ptakom dostać się do pożywienia.
Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego położone są dwa zbiorniki retencyjne, które choć sztuczne, bardzo dobrze spełniają zimową rolę jezior przepływowych.
W miniony weekend odbyła się ogólnopolska akcja Zimowe Ptakoliczenie 2023 organizowana przez OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wydarzenie ma na celu zebranie jak największej ilości danych na temat zimujących gatunków.
W sobotę dołączyliśmy do akcji i wraz z zaproszonymi wolontariuszami policzyliśmy ptaki w Gródku na Zalewie Gródeckim oraz kanale prowadzącym do elektrowni. Dla nas, pracowników Parku, była to świetna okazja, aby podszkolić swoje umiejętności w zakresie inwentaryzacji, a także aby pokazać naszym przyjaciołom podstawowe gatunki.
W sumie naliczone przez uczestników zostało około 700 osobników na zaledwie nieco ponad kilometrowym odcinku! Głównym gatunkiem zimującym okazała się Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos), u której zauważyliśmy wyraźną przewagę samców. Były też rzadsze gatunki jak Świstun (Mareca penelope), czy Gągoł (Bucephala clangula).
[FOTORELACJA_LISTA]3465[/FOTORELACJA_LISTA]
Po liczeniu grupa wybrała się na zwiedzanie Diabelskiego Kamienia w Leosi, a po wszystkim czekało na nich gorące ognisko. Dodatkowo małą nagroda trafiła do najmłodszego obserwatora dizajnerską budką lęgową ufundowaną przez lokalną firmę ogrodniczą MC las.
Okazuje się, że zimowe obserwacje mogą być równie ciekawe jak letnie. Sezon na podglądanie przyrody trwa cały rok, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz