Zamknij
REKLAMA

Koszt badań technicznych drastycznie wzrośnie? To może być nawet...

09:37, 15.10.2021 | Źródło: Auto Świat
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Badanie techniczne samochodu osobowego może być zdecydowanie droższe. Podwyżki opłaty niezmienianej od 17 lat domaga się Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów.

Obecnie właściciele osobówek za co roczne badanie płacą 99 złotych. Izba wskazuje, że ceny za badania techniczne są takie same od 2004 roku, a wokół zmieniło się wszystko. 

Wskazują na choćby minimalne wynagrodzenie, które od wtedy wzrosło aż czterokrotnie (z 824 na 2800 zł brutto). 

PISKP chce by kwota za badanie techniczne była uzależniona od "obiektywnych kryteriów". 

– Będziemy chcieli rozmawiać z Ministerstwem Infrastruktury, żeby wprowadzić mechanizm, który będzie uzależniał wysokość opłat za badania techniczne od obiektywnych kryteriów, a jednocześnie dostosowywał stawki za badania do aktualnych realiów gospodarczych. W naszej ocenie uczciwa stawka za badanie techniczne samochodu osobowego powinna wynosić 150 zł netto –  powiedział dla serwisu "Auto Świat" prezes Izby Marcin Barankiewicz. 

Te "kryteria obiektywne" jego zdaniem to np. wskaźnika inflacji za poprzedni rok. Dzięki temu cena badania podlegałaby waloryzacji. 

Innym pomysłem Barankiewicza jest zapisanie kwoty bazowej w ustawie. Mogłoby być to, jego zdaniem, np. 7 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- Kwota bazowa odpowiadałaby wartości za badanie techniczne samochodu osobowego, które przeprowadzane są najczęściej. Od kwoty bazowej byłyby następnie naliczane opłaty za inne badania - tłumaczy. 

Jak propozycje PISKP przełożyłyby się na ceny? 

- Jeśli Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowałoby podwyżkę proponowaną przez PISKP oraz wpisanie do rozporządzenia kwoty netto, właściciele aut osobowych zapłaciliby ostatecznie wraz z 23-procentowym podatkiem VAT ok 184,5 zł - podaje "Auto Świat".

(Źródło: Auto Świat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

lollolollo

0 0

Podostawali dotacje na otwieranie nowych stacji i otwierali je na potegę to chyba się to opłaca. 1000 zł za badanie i nic nie zrobienie im się marzy... 13:14, 15.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%