Zamknij

Jaką kupić pompę głębinową do domu jednorodzinnego?

15.10.2021

Jaką kupić pompę głębinową do domu jednorodzinnego?

Boom budowlany, z jakim mamy do czynienia od dobrych kilkunastu lat, winduje ceny mieszkań oraz gruntów, szczególnie podmiejskich. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup działki w atrakcyjnej lokalizacji, z dostępem do kompletu mediów. Coraz więcej osób postanawia wybudować dom na gruncie położonym „pośrodku niczego”, w tym z dala od sieci wodociągowej. To poważny problem, który można rozwiązać inwestując we własne ujęcie wody.

Aby jednak móc z czerpać wodę ze studni niezbędny jest zakup odpowiedniej pompy. Obecnie standardem jest korzystanie z nowoczesnych, wydajnych pomp głębinowych. Jaką kupić do domu jednorodzinnego? Omawiamy najważniejsze kryteria wyboru.

Nie „na oko”!

„Weź taką z silnikiem 1,5 kW” – to częsta i jednocześnie niepoprawna odpowiedź na pytanie, jaką kupić pompę głębinową do domu jednorodzinnego. Kierowanie się tutaj wyłącznie kryterium mocy silnika jest prostą drogą do zabrnięcia w ślepą uliczkę. Po pierwsze: nie moc silnika decyduje o wydajności pompy. Po drugie: nie ma sensu kupować pompy z mocnym silnikiem, którego potencjału i tak nie wykorzystamy, za to będziemy ponosić wysokie koszty zużycia energii.

Zapomnij więc o wszystkich „uniwersalnych” radach, zwykle udzielanych przez osoby, które nie mają wystarczających kompetencji do doboru pompy głębinowej na potrzeby domu jednorodzinnego.

Zwróć uwagę na podstawowe parametry studni

Do tych parametrów, które są podstawą przy doborze pompy głębinowej, zaliczamy:

  • wydajność źródła,
  • głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody (zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas poboru),
  • średnica otworu studziennego,
  • jakość wody (przede wszystkim chodzi o ewentualne zapiaszczenie).

Bardzo ważne jest również to, z jaką studnią mamy do czynienia. Jeśli jest to nowe źródło, to z pewnością zostało wykonane metodą wiercenia, jednak studnia już zastana na działce mogła zostać wykopana (tzw. studnia kręgowa), co też będzie miało wpływ na wybór konkretnej pompy.

Informacje na temat parametrów studni musi Ci przekazać jej wykonawca. Dopiero na tej podstawie można wstępnie wytypować kilka modeli pomp nadających się do zastosowania w konkretnym ujęciu.

Studnia tylko dla domu, czy może też do podlewania ogrodu?

Dobierając pompę głębinową do domu jednorodzinnego musimy znać zapotrzebowanie na wodę. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że czteroosobowa rodzina zużywa miesięcznie około 8-10 metrów sześciennych wody. Jednak to zużycie będzie o wiele większe, jeśli studnia ma również zaopatrywać w wodę system nawadniania ogrodu.

Trzeba to wszystko uwzględnić na etapie doboru konkretnej pompy, aby nie doszło do sytuacji, w której urządzenie nie jest w stanie zaspokoić potrzeb właścicieli – wówczas pompa będzie bardzo intensywnie eksploatowana, co skróci jej trwałość i zwiększy awaryjność.

Warto zainwestować w markową pompę głębinową

Taki zakup po prostu się opłaci, ponieważ pompa głębinowa dobrego producenta, prawidłowo dobrana do źródła oraz potrzeb użytkowników, będzie służyć latami, nie generując przy tym wysokich kosztów eksploatacji. Najtańsze pompy niewiadomego pochodzenia są nie tylko nietrwałe i awaryjne, ale także praktycznie nigdy nie trzymają deklarowanych przez sprzedawcę parametrów.

Jeśli chodzi o polecanych producentów pomp, to na pewno zaliczymy do nich polską firmą Hydro-Vacuum z Grudziądza, a z wyższej półki cenowej także Grundfos, Pedrollo czy ZDS.

Dobór pompy głębinowej do domu jednorodzinnego nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Rozsądnie będzie więc skorzystać tutaj z pomocy ekspertów, którą swoim klientom, zupełnie bezpłatnie, zapewnia firma Hydros. Z ofertą pomp głębinowych czołowych producentów możesz się zapoznać na sklep-hydros.pl.