Zamknij
REKLAMA

Czy możliwa jest wymiana okien za darmo?

10.54, 08.01.2023 Aktualizacja: 10.55, 08.01.2023

Czy możliwa jest wymiana okien za darmo?

Jak informują przedstawiciele Koalicji Termomodernizacji, w połowie grudnia ogłoszono dwie rewolucyjne zmiany w zasadach działania programu Czyste Powietrze 3.0. Jedna dotyczy priorytetu wymiany stolarki i docieplenia budynku nad wymianą źródła ciepła, a druga 100-procentowej dopłaty do tej inwestycji dla najmniej zarabiających. 

-Na spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska 15 grudnia 2022 poinformowano o nowych zasadach funkcjonowania programu Czyste Powietrze. „Dotychczas stawiał on przede wszystkim na wymianę pieców węglowych, tzw. kopciuchów, na bardziej ekologiczne, niskoemisyjne źródła ciepła. Od 2023 roku priorytet uzyska głęboka termomodernizacja, a w tym przede wszystkim wymiana okien i drzwi oraz docieplenie ścian i stopów – mówi Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

 

               Paweł Gregorczyk, Koalicja Termomodernizacji

Do tej pory trzeba było rozliczyć zadanie, pokazując najpierw wymianę „kopciucha”, a dopiero później można było wykonać termomodernizację domu. Dzisiaj odwracamy tę kolejność: pozwalamy rozliczyć najpierw zadanie polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem beneficjent będzie musiał pokazać, że wymienił „kopciucha” na źródło niskoemisyjne, wysokosprawne.

Od początku programu Czyste Powietrze, a więc od roku 2018, dotacje wypłacono 531 tysiącom inwestorów, którzy wymienili „kopciuchy”. Jeżeli nie wykonali przy tym wymiany okien i ocieplenia ścian, to będą mieli teraz możliwość złożenia drugiego wniosku. Na zadanie termomodernizacji będą teraz mogli uzyskać dotacje w wysokości od 33 tys. zł w I grupie (dochody poniżej 135 tys. zł rocznie) do 70 tys. zł w grupie III (dochody do 1090 zł na osobę w rodzinie).

Od nowego roku wymiana okien za darmo?
Grupy najmniej zarabiających dotyczy też druga, rewolucyjna zmiana w programie: będą mogli oni skorzystać z całkowitej, 100-procentowej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu. Jak mówi ekspert z Koalicji Termomodernizacji: Nigdy jeszcze w historii Polski nie było takiego rozwiązania. Od nowego roku będą mogli złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego budynku, także na wymianę stolarki, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40 proc., wówczas otrzymają pełny zwrot kwot netto wydanych na tę inwestycję.

- W najwyższej grupie dofinansowania rzeczywiście występuje dofinansowanie w wysokości 100 procent. Jest jednak tu mała gwiazdka, niezależna od nas – powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski na czwartkowym spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - Unia Europejska, dając nam środki na ten program, zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. Więc będziemy rozliczali zadania w kwotach netto, ale żeby ulżyć tym beneficjentom, podwyższyliśmy kwoty dofinansowania. Wcześniej w III grupie było to maksymalnie 90% - teraz jest 100% dofinansowania.

Priorytet termomodernizacji nad wymianą kopciuchów oraz możliwość 100-procentowego dofinansowania inwestycji to nie jedyne zmiany w programie Czyste Powietrze 3.0. Podwyższono progi dochodowe, wprowadzono wyższe dofinansowanie, urealniono koszty jednostkowe materiałów i usług oraz uproszczono procedury rozliczeń. Nabór wniosków do programu rozpoczął się 3 stycznia. Na ich bazie Koalicja Termomodernizacji już w połowie stycznia poprowadzi pierwszy kurs dla doradców ds. dotacji i wyda podręcznik o zasadach korzystania z dotacji programu Czyste Powietrze 3.0 .

 

komentarz (1)

ZadowolonyZadowolony

0 0

We wrześniu minoł rok jak dostałem informację że te ćwoki z Torunia przyznali mi refundację w kwocie 3000 PLN za wymianę kopćucha dokonanej za własne pieniądz wydałem 12000 za całą inwestycję do dzisiaj nie mam pieniędzy miałem stary kocioł mogłem palić wszystkim oczywiście oprócz opon 😁 teraz skazany jestem na ekogroszek za jedyne !!!!!!!!! Oszukują ciemną masę i ja się załapałem do tego grona 😭 19:51, 10.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%