Zamknij
zdjęcie ilustracyjne

Są dotacje na zbieranie deszczówki. Ruszył nabór wniosków

. 09:52, 09.08.2023 Aktualizacja: 10:01, 09.08.2023

Są dotacje na zbieranie deszczówki. Ruszył nabór wniosków

Program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą starać się o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Podpowiadamy co trzeba zrobić.

Dla kogo ta dotacja?

O wsparcie mogą się starać osoby fizyczne, które chcą zbudować swój przydomowy system „małej retencji” na terenie swojej działki. 

Dofinansowanie przekazywane jest właścicielom lub współwłaścicielom na konkretny cel - budowę instalacji, która pozwali zatrzymywać deszczówkę w obrębie nieruchomości. Dzięki temu wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place), lecz służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych.

O dofinansowanie mogą się ubiegać zarówno osoby będące właścicielami, współwłaścicielami  lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny i ci którzy planują budowę lub na której rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. 

Zainteresowanie jest duże

- Program Moja Woda od początku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Gromadząc wodę opadową w zbiornikach a następnie ją wykorzystując np. do podlewania ogrodów, nie zużywamy zasobów wód podziemnych. Dla mieszkańców naszego regionu dysponujemy kwotą 6,9 mln zł na zakup, montaż i budowę instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem – mówi prezes WFOŚiGW w Toruniu Ireneusz Stachowiak.

Warto się pośpieszyć i złożyć wniosek

3 sierpnia ruszył nabór wniosków do programu „Moja Woda”. Można uzyskać dotację w wysokości 6 tys. zł, która obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia służącego przydomowej retencji.

Pieniądze z NFOŚiGW należy przeznaczyć na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych lub na koszty adaptacji elementów już istniejących.

W zakres inwestycji wchodzą zakup, montaż, budowa i uruchomienie

  • instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”
  • retencjonowania w gruncie i na dachach tzw. zielone dachy
  • wykorzystywania zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń

Jak złożyć wniosek?

W celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy:

1)  Założyć konto na Portalu Beneficjenta na stronie portal.wfosigw.torun.pl w celu pobrania, wypełnienia i przesłania wniosku o dofinansowanie. 

2) Pobrać, a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie

3) Wysłać wypełniony formularz wniosku do Funduszu za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF”– dostępnej na Portalu Beneficjenta.

4)  Wydrukować wypełniony formularz wniosku wraz z załącznikami, podpisać i dostarczyć w wersji papierowej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

Ważne informacje

Termin realizacji inwestycji nie później niż 30.06.2024 r. 

Termin złożenia dokumentów do rozliczenia dotacji nie później niż 31.07.2024 r. 

Minimalna wartość wnioskowanego i udzielonego dofinansowania nie może być niższa niż 2 000 zł

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%