Zamknij
REKLAMA

Najpopularniejsze przesądy wigilijne

08.00, 23.12.2022 Aktualizacja: 10.13, 23.12.2022

Najpopularniejsze przesądy wigilijne

Wielkimi krokami zbliżają się do nas święta Bożego Narodzenia. Wypadająca w sobotę Wigilia Bożego Narodzenia jest świętem bardzo wyjątkowym, obfitującym w tak zwane przesądy wigilijne, zapoczątkowane w dawnych, lokalnych wierzeniach pogańskich. 

Powszechnie uważa się, że dzień ten zapoczątkowuje wszelkie pomyślności i nieszczęścia nadchodzącego roku. Niektóre z przesądów mogą nas śmieszyć, inne straszyć, ale warto pamiętać, że są to tylko tak zwane zabobony, na które należy spojrzeć z przymrużeniem oka.

Przedstawiamy najpopularniejsze przesądy wigilijne.

 Jaka Wigilia, taki cały rok

Według wierzeń bardzo ważne jest, aby 24 grudnia nie popadać w konflikty czy drobne spory. Pamiętajmy, że to jaka atmosfera będzie gościć w naszym domu w dniu Wigilii, taka już pozostanie na cały rok. 

Cenne łuski

Dla wielu osób wigilijny wieczór jest jedyną w ciągu roku okazją do skosztowania karpia. Przy sporządzaniu tej ryby pamiętajmy, aby nie pominąć żadnej łuski. Zeskrobane łuski należy wysuszyć i wsypać każdemu z domowników do portfela, wówczas pieniądze będą się ich trzymać przez cały rok.

Pamiętajmy również, aby w dzień ten nie pożyczać nikomu pieniędzy, ponieważ nigdy się nie wzbogacimy.

Uczciwość małżeńska

Jeśli w Wigilię jednemu z domowników spadł na podłogę opłatek, oznacza to, że w najbliższym roku w jego małżeństwie dojdzie do zdrady.

Precz z bólem

Tradycja głosi, że osoba, która w Wigilię natrze sobie zęby czosnkiem uniknie bólu przez cały rok. Dodatkowo zjedzenie jabłka zapobiegnie bólowi gardła, zaś orzechów – bólowi głowy

Plaga w ogrodzie

Według wierzeń osoba, która wsunie pod obrus żelazko, uniknie w ciągu roku plagi kretów w swoim ogrodzie.

Mężczyźni przodem

Gdy w Wigilię spodziewamy się gości, zadbajmy o to, aby pierwszym z nich był mężczyzna. Pierwszy gość płci męskiej ma zapewnić powodzenie i dostatek rodzinie, której składa wizytę.

Pomocna dłoń

Osoba, która jako pierwsza przełamie się opłatkiem w czasie Wigilii, w zbliżającym się roku będzie pierwszą, która udzieli pomocy w razie kłopotów.

Przybysz z zaświatów

W dawnych czasach wierzono, że podczas wieczerzy wigilijnej ujrzeć można osobę zmarłą w bieżącym roku. Aby to uczynić, należało wyjść do innego pomieszczenia i spojrzeć przez dziurkę od klucza. Zmarła osoba pojawiała się w pokoju, siedząc z innymi domownikami. Wierzono, że na wieczerzy wigilijnej pojawiają się dusze zmarłych. Dla "przybysza z zaświatów" zostawiano nawet wolne miejsce przy stole. Zwyczaj ten przypuszczalnie przetrwał do dziś, jako wolne miejsce pozostawione dla niespodziewanego gościa. 

 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%