Zamknij
Uczestniczki spotkania w Łążku już umówiły się na kolejne spotkanie warsztatowe/fot. archiwum projektu „Kobieta zdrowa, piękna, pewna siebie”

Kobieto zadbaj o siebie, bo z pustego to i Salomon nie naleje. Trwa projekt skierowany do kobiet

08:55, 15.08.2023 Aktualizacja: 13:00, 15.08.2023

Kobieto zadbaj o siebie, bo z pustego to i Salomon nie naleje. Trwa projekt skierowany do kobiet

Pięć pięknych i pełnych energii kobiet z powiatu świeckiego zachęca płeć piękną o to by dbała o swoje zdrowie, siebie i uwierzyła we własne możliwości. Uczestniczki spotkań z „Kobietami w Centrum” są zachwycone. - Spotkania bardzo pomogły mi po tym co przeszłam, potrafię rozmawiać o swoich problemach, o swoim strachu - komentowała jedna z nich. Kolejne spotkania we wrześniu.

Pięć kobiet: Iwona Karolewska, Jolanta Piekarska, Agnieszka Kłopotek, Jola Robert i Iwona Zielińska-Ignaszak lubią działać na rzecz innych kobiet i motywować je do działania. Pod jej szyldem prowadziły spotkania dla kobiet, ale pomyślały, że fajnie byłoby prowadzić je w sposób bardziej zorganizowany.

Iwona Karolewska wpadła na pomysł, żeby stworzyć projekt i napisać wniosek do programu „Działaj lokalnie”.

- Jesteśmy nieformalną grupą, którą nazwałyśmy „Kobiety w Centrum”, ale o grant mogłybyśmy się starać dzięki uprzejmości KGW Jeżewo - podkreśla Jolanta Piekarska, koordynatorka przedsięwzięcia.

Dofinansowany projekt zakłada 12 spotkań w 12 wsiach powiatu świeckiego. Do tej pory odbyły się 4 spotkania w gminach Jeżewo i Osie. Pierwsze było z przytupem, bo oprócz poczęstunku był występ dziecięcego ludowego zespołu „Chaberki”.

[FOTORELACJA]3568[/FOTORELACJA]

Każde spotkanie ma motywować

Jak podkreśla koordynatorka projektu, w kawiarnianej atmosferze w sposób interaktywny, warsztatowy toczą się rozmowy o zdrowiu, urodzie i kobiecej pewności siebie. Każde spotkanie podzielone jest na trzy moduły.

O zdrowiu mówi Agnieszka Kłopotek, ambasadorka kampanii” BreastFit - profilaktyka raka piersi”, prowadzonej przez Fundację OnkoCafe. W bardzo przystępny i fachowy sposób mówi o profilaktyce raka piersi, samobadaniu, a także profilaktyce wirusa HPV.

Temat wiary we własne możliwości porusza, zaproszony do współpracy psycholog Mateusz Karolewski, który prowadzi warsztaty na temat pewności siebie i motywuje do autorefleksji.

Iwona Karolewska, na co dzień samorządowiec, zachęca kobiety do aktywności społecznej, mówi o ich roli w życiu społecznym.

- Nasze spotkania mają zachęcić kobiety do większej aktywności społecznej. Kobieta tak naprawdę może wszystko, czasami ograniczają nas tylko nasze wyobrażenia - podkreśla Iwona Karolewska, pomysłodawczyni projektu. – Trzeba pamiętać, że w każdej grupie społecznej mniejszość zaczyna mieć znaczenie, a jej poglądy zaczynają być dostrzegane, kiedy ta grupa ma minimum 30 proc. reprezentantów. Tymczasem kobiet w różnych gremiach jest zdecydowanie mniej. W parlamencie, organach wykonawczych i wszędzie tam, gdzie tworzy się prawo, te 30 proc. nigdy nie zostało przekroczone, więc punkt widzenia kobiet nie jest reprezentowany. A przecież kobiety są silne i empatyczne, a te cechy, zwłaszcza empatia, pozwalają myśleć o przyszłych pokoleniach - dodaje.

Trzecim modułem jest uroda i dbałość o wizerunek

Iwona Zielińska-Ignaszak, właścicielka salonu optycznego w Świeciu, zajmuje się wizażem - podpowiada, jaką porą roku jest każda z kobiet, z każdą z pań indywidualnie przeprowadza dobór pasujących do niej barw i oprawek okularów. Poza tym daje konkretne porady w zakresie profilaktyki okulistycznej.

Jola Robert, szefowa zespołu pieśni i tańca „Kociewianki”, zajmuje się działką modową. Poza tym, na każdym spotkaniu, dba o takie elementy jak wystrój, dekoracje.

Podczas spotkania w Łążku i Osiu Lidia Thiede ze Studia Zdrowia i Urody opowiadała o holistycznym podejściu do skóry i ciała. Na miejscu wykonywała analizę składu ciała i komputerowe badanie cery. Pomagały jej w tym Joanna Grzegorz i Agnieszka Manikowska.

„Wszystko jest w rękach kobiet”

Każde spotkanie przebiega w miłej, sympatycznej atmosferze.

- Absolutnie nie chcemy nastawiać nikogo w sposób bojowy tylko pokazać, że wszystko jest w rękach kobiet. Przede wszystkim zdrowie o które same muszą zadbać, bo „z pustego to i Salomon nie naleje”. Namawiamy do badań profilaktycznych - komentuje Iwona Karolewska.

Według statystyk, z darmowej morfologii korzysta zaledwie 36 proc. kobiet, a z cytologii 11 proc. Tymczasem choroba onkologiczna tj. rak piersi, odpowiednio wcześnie wykryta, jest niemal w 100 proc. uleczalna.

Każda z uczestniczek ma wyciągnąć z warsztatów to co dla niej najlepsze. Już po pierwszych spotkaniach kobiety dziękowały organizatorkom. Jedna z nich napisała: Spotkania bardzo pomogły mi po tym co przeszłam, potrafię rozmawiać o swoich problemach, o swoim strachu.

Kobiety zaczynają zauważać, że mogą coś zrobić dla siebie, dla swojej urody, lepszego samopoczucia. Grupa pań z Łążka umówiła się już na warsztaty makijażu.

O kolejnych spotkaniach będziemy informować wkrótce.

0%