Brakuje Ci ostatnio energii? Doskwiera Ci zmęczenie? Twój humor zmienia się jak w rosyjskiej ruletce? Być może dopadła Cię jesienna chandra? Przestań ignorować obniżony nastrój. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, żeby uchronić się przed jesienną depresją. Dowiedz się, jak sobie pomóc.
Objawy jesiennej chandry
Jesienna chandra to jeden z popularnych problemów, który wprowadza zawirowania do naszej codzienności. Dlaczego tak się dzieje? Dni są coraz krótsze, mniej się ruszamy, na naszym talerzu pojawia się mniej warzyw i owoców, pojawiają się niedobory witaminy D. W tym okresie warto ją suplementować. Dawkowanie skonsultuj z lekarzem. Najlepiej zrób sobie badanie krwi, by ustalić poziom witaminy D w Twoim organizmie. Dzięki temu zadbasz o siebie tak, jak należy.
Zastanawiasz się, czy obniżony nastrój jesienią to stan, w którym się teraz znajdujesz? Poznaj najczęstsze objawy jesiennej chandry:
- spadek motywacji,
- niższy poziom energii,
- większa drażliwość,
- huśtawka nastrojów,
- większa senność połączona z uczuciem niewyspania.
Jeśli te objawy nie utrudniają Ci zbytnio codziennego funkcjonowania, ten stan niebawem przejdzie. Czujesz się, źle? Nie możesz się zmotywować do wykonywania codziennych obowiązków? Uchylasz się od nich? Zaniedbujesz prace domowe? To, co do tej pory sprawiało Ci radość, już takie nie jest? To może być początek depresji sezonowej. Nie lekceważ tego!
Objawy jesiennej depresji - jak ich nie pomylić z jesienną chandrą?
Czy to już depresja jesienna, czy jeszcze jesienna chandra? Jak nie pomylić objawy tych dwóch sezonowych zmian nastroju? Poznaj najważniejsze różnice.
Przypadki jesiennych zaburzeń nastroju są różne. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, możesz podejrzewać u siebie depresję sezonową albo inną. Koniecznie skonsultuj się w takiej sytuacji z doświadczonym psychologiem, który pomoże Ci przejść obronną ręką przez tę trudną życiową podróż.
Oto najczęstsze objawy jesiennej depresji:
- smutek,
- przygnębienie,
- większa płaczliwość niż zazwyczaj,
- przewlekłe zmęczenie,
- obojętność,
- zaburzenia snu,
- brak apetytu lub wzmożona chęć jedzenia,
- niepokój,
- lęk,
- poczucie winy.
Pamiętaj: depresja to choroba. Nieleczona może prowadzić do samobójstwa. Przeciwdziałaj jej. Nie pozwól, by odebrała Ci życie.
Jak zapobiegać jesiennej depresji?
Istnieje wiele skutecznych sposobów, by zapobiegać jesiennej depresji. Poznaj niektóre z nich i wybierz te rady, które z Tobą rezonują. Nie rób niczego na siłę.
Zadbaj o Twoje zdrowie
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz... Pamiętasz jeszcze tę fraszkę ze szkolnych lat? Kochanowski miał rację! Zadbaj o to, co ląduje na Twoim talerzu. Prawidłowo zbilansowana dieta w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, zdziała cuda. W ten sposób zadbasz nie tylko o ciało, ale też o ducha. Poczujesz się o niebo lepiej. Zminimalizujesz ryzyko stanów depresyjnych.
Przestań się zamykać w czterech ścianach
Jesteśmy istotami społecznymi. Długotrwałe przebywanie w domu i ograniczony kontakt z ludźmi obniżają nastrój. Sama tego wielokrotnie doświadczyłam. Unikanie kontaktów towarzyskich szkodzi. Negatywnie wpływa do ludzi. Warto regularnie spotykać się z przyjaciółmi.
Ruch to zdrowie
Nie lubisz? Ja też nie! Nie jestem typem sportsmenki. To tak naprawdę żadem problem. Wystarczy 30-minutowy spacer, jazda na rowerze lub inna aktywność fizyczna, która sprawi Ci radość, by podnieść poziom serotoniny? Dalej kręcisz nosem na nie? Zamiast tego, wybierz ruch w ogródku. Prace ogrodowe gwarantują kontakt z naturą, stymulują różne partie mięśni i poprawiają samopoczucie. Przy okazji pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów.
Fototerapia
Światło słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Niestety naturalnego światła w okresie jesiennym jest coraz mniej. To powoduje sezonowy spadek formy. Jeśli chcesz szybko uzupełnić braki słońca i skutecznie podnieść poziom serotoniny, skorzystaj z fototerapii. To świetna opcja w sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób chwali sobie to rozwiązanie. Brakuje Ci czasu lub pieniędzy? Skorzystaj za darmo z naturalnego światła. Wyjdź na dwór w godzinach porannych. Taki spacer zdziała cuda.
Obniżony nastrój u Twoich bliskich? - Dowiedz się, jak im pomóc!
Partner lub partnerka ostatnio zachowuje się inaczej? Obserwujesz u niego/niej przygnębienie, apatię, brak radości z życia? Wykonywanie codziennych obowiązków stało się udręką? Spędźcie razem więcej czasu. Porozmawiajcie szerze o tym, co się dzieje. Wyjdźcie gdzieś. Spotkajcie się ze znajomymi. Zadbajcie o swoją relację. Nie oceniaj swojej drugiej połówki. Bądź dla niej wsparciem. Uzbrój się w cierpliwość. W tym trudnym czasie potrzebne jest zrozumienie.
Jeśli ktoś z Twoich bliskich zmaga się ostatnio z obniżonym nastrojem, znajdź dla niego czas. Nie zostawiaj go samego. Izolacja boli. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, powoli zaczyna zabijać. Prowadzi do depresji.
Rozmawiaj, namawiaj na spacer, wyjście z domu. Gdy objawy są nasilone, zaproponuj wizytę u psychologa albo psychoterapeuty. Taka terapia nie jest powodem do wstydu. Jest konieczna, by pomóc komuś wrócić do normalności. Bądź Aniołem Stróżem dla Twojego otoczenia
Poprawa nastroju z jesiennymi piosenkami
Jesień jest piękna. Kolorowe liście cieszą nasze oczy podczas spacerów. Taka przechadzka w nieśmiałych promykach słońca poprawia nastrój. Dzięki niej widzisz, że życie jest piękne. Niestety ta radość nie trwa długo. Gdy pojawiają się pierwsze słoty, wielu z nas cierpi na obniżony nastrój. Pojawia się smutek, nostalgia, przygnębienie... Atmosfera pogarsza się jeszcze bardziej w okolicach Wszystkich Świętych, gdy wspominamy bliskie nam osoby, które są już po drugiej stronie.
Ta wybuchowa mieszanka skrajnych emocji, stała się inspiracją dla wielu twórców. Na pewno możesz wymienić przynajmniej jedną piosenkę o jesieni. Wiele tekstów niesie w sobie nadzieję na lepsze jutro. To motor napędowy naszego życia.
Hanka Ordonówna w jednej ze swojej piosenek śpiewała:
Gdy jesień się zaczyna
A liście z drzew opada
Zasiadam u komina
Gdy wczesny zmrok się skrada
Tak miło się wspomina
Tak łatwo z sercem gada
Gdy jesień się zaczyna
A liście z drzew opada.
Zatem wspominaj miło, to co Ci się przytrafiło. Doceń całe dobro, które Ci się przytrafiło. Dostrzeż, jak wiele dobrych chwil przeżyłaś/-eś. Takich momentów będzie jeszcze całkiem sporo. Uwierz mi. Gdy tylko sobie przypomnisz piękne momenty z Twojego życia, na Twojej twarzy pojawi się uśmiech. Poziom serotoniny podniesie się w mig.
Jesteś rodzicem przedszkolaka? Czujesz, że doskwiera Ci sezonowe obniżenie nastroju? Twój maluch też posmutniał? Posłuchajcie razem takich utworów jak: Malowała jesień, Co nam przyniesie jesień, Jesień znów z nami jest. W Waszym domu od razu zrobi się radośniej. Wspólne śpiewanie połączone z tańczeniem to świetny sposób na pogorszenie nastroju.
Michaela Fuchs
Content writerka, copywriterka, redaktorka oraz wydawczyni portali internetowych: e-wordpower.eu, e-dzieciaki.pl, tapicerzypolscy.pl.
Prywatnie mama 4 dzieci i wielka miłośniczka gier planszowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz