Zamknij

Rwa kulszowa, barkowa, udowa- jak poradzić sobie z bólem domowymi sposobami?

.art. sponsorowany + 20:54, 18.12.2024 Aktualizacja: 20:54, 18.12.2024
Rwa kulszowa, barkowa oraz udowa to schorzenia związane z uszkodzeniem lub podrażnieniem nerwów, które wywołują silny ból promieniujący wzdłuż ich przebiegu. Schorzenia te mają różne lokalizacje, ale ich objawy i metody leczenia są dość zbliżone.

Czym jest rwa i jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Rwa to dolegliwość nerwowa, która wynika z ucisku na nerwy. W przypadku rwy kulszowej ból promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego – od dolnej części kręgosłupa, przez pośladek, aż do kończyny dolnej. Rwa barkowa objawia się bólem w okolicy barku, promieniującym w kierunku ręki, a udowa – bólem od kręgosłupa lędźwiowego, przez przednią część uda, aż po kolano. Dolegliwości te najczęściej wywołane są przez zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, przeciążenia lub urazy. Niekiedy rwa może mieć związek ze stanem zapalnym, rozwijającym się w okolicy nerwu. Co więcej, również nieprawidłowa postawa ciała, siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do takich problemów.

Jak poradzić sobie z bólem domowymi sposobami?

Ból związany z rwą jest silny i nieprzyjemny, a także nasila się przy poruszaniu, co znacznie pogarsza codzienne funkcjonowanie. Aby go złagodzić w warunkach domowych, można zastosować ciepłe okłady lub plastry wygrzewające, co pomoże rozluźnić mięśnie. Ważny w tym czasie jest także odpoczynek i odciążenie obolałego miejsca, dlatego należy unikać długotrwałego siedzenia, ponieważ może ono jedynie nasilić dolegliwości. Sprawdzą się również delikatne ćwiczenia rozciągające oraz masaż, który pomoże rozluźnić napięte mięśnie. 

Rwa kulszowa, barkowa, udowa- leki bez recepty

Zwykle stosowanymi preparatami w przypadku rwy są niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, m.in. diklofenak, ketoprofen, naproksen, meloksykam czy ibuprofen. Są to substancje dostępne w formie tabletek, bez recepty. Dla osób, które stosują leki przeciwzakrzepowe bądź zmagają się z problemami żołądkowymi, lepszym rozwiązaniem będzie zapewne paracetamol. Jest to lek bezpieczniejszy, ale mniej skuteczny w przypadku łagodzenia bólu kostno-stawowego (sprawdź: rwa kulszowa leki bez recepty na aptekadlarodziny.pl).

Substancje o aktywności przeciwbólowej i przeciwzapalnej dostępne są również w formie maści i plastrów do przyklejania na skórę. Generują one wówczas mniej działań niepożądanych, ze strony żołądka, a niekiedy bywają równie skuteczne (sprawdź: rwa barkowa leki - Apteka dla Rodziny). W przypadku rwy, związanej ze spiętymi mięśniami pomocne mogą okazać się także plastry i kompresy rozgrzewające. Wydzielane przez nie ciepło, pozwala rozluźnić mięśnie i zniwelować napięcie wokół nerwów (sprawdź: rwa udowa leki - aptekadlarodziny.pl). 

Zwykle domowe sposoby, plastry rozgrzewające i leki bez recepty przynoszą ulgę w przebiegu rwy. Nie mniej, jednak gdy ból utrzymuje się ponad tydzień, nasila się mimo wdrożonego samoleczenia, problem często nawraca bądź pacjent odczuwa drętwienie kończyn czy osłabienie mięśni, należy skonsultować problem z lekarzem. Warto również pamiętać, że regularna, odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna zapobiegnie nawrotom rwy. 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%