Zamknij
REKLAMA

Trzeba zapobiec katastrofie ekologicznej po pożarze w Raciniewie

10:30, 17.11.2020 | K.N
Skomentuj Dogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
REKLAMA

Samorząd województwa pomoże w usunięciu pozostałości po pożarze nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim, by nie dopuścić do chemicznego skażenia gleby i wód gruntowych w tym rejonie. Marszałek Piotr Całbecki, który był w niedzielę (15 listopada) na miejscu akcji ratowniczej, uzgodnił wstępnie zasady wsparcia z wójtem gminy Unisław. Zadeklarował też dotacje dla straży pożarnej na odbudowę części zasobów wyposażenia zużytych podczas walki z żywiołem.

Wielki pożar na półtorahektarowym składowisku zużytych opon wybuchł w piątek (13 listopada) i zostanie najprawdopodobniej ostateczne dogaszony dopiero dziś (17 listopada). W akcji uczestniczyło 150 zastępów straży pożarnej, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotniczych straży pożarnych – łącznie kilkuset ratowników. Dymy, a nocą łuna pożaru widoczne by w promieniu wielu kilometrów. Akcję utrudniała stosunkowo gęsta zabudowa i trujące produkty spalania. 

- Chciałbym serdecznie podziękować strażakom i pogratulować im sprawnie przeprowadzonej akcji. Dziękuję też zaangażowanym w akcję ratunkową mieszkańcom Raciniewa. Jeśli to było, jak wynika ze wstępnych ustaleń, podpalenie, mam nadzieję, że sprawca zostanie przykładnie ukarany – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

   

Do działań w Raciniewie został wykorzystany m.in. nowoczesny sprzęt pożarniczy sfinansowany w ostatnim czasie przez administrację marszałkowską, w tym samochody bojowe i cysterny.

Samorząd województwa pomoże gminie Unisław w sfinansowaniu porządkowania pogorzeliska i rekultywacji gleby na jego terenie. Chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej zapobiegając skażeniu gleby i wód gruntowych toksycznymi substancjami chemicznymi. Środki zostaną przekazane za pośrednictwem regionalnego stowarzyszenia samorządowego Salutaris. Decyzją marszałka województwa Państwowa Straż Pożarna i uczestniczące w akcji gaśniczej jednostki ochotniczej straży pożarnej otrzymają wsparcie na zakup sprzętu i wyposażenia, które przynajmniej w części zastąpią te zużyte i zniszczone podczas interwencji w Raciniewie.   

Do koordynacji działań w tym zakresie gospodarz województwa wyznaczył wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, który wczoraj (16 listopada) udał się do Raciniewa, by na miejscu uczestniczyć w szacowaniu możliwości wystąpienia katastrofy ekologicznej i ustaleniu najbliższych działań w celu jej zapobieżenia.

- Po dogaszeniu pożaru najpierw sprawą zajmie się prokuratura. Ustaliliśmy, że po zakończeniu postępowania wójt gminy Unisław da właścicielowi składowiska 14 dni na uporządkowanie terenu, a jeśli ten polecenia nie wykona, samorząd gminy zorganizuje porządkowanie i rekultywację z wykorzystaniem środków województwa. Ustaliliśmy też, że Urząd Marszałkowski otrzyma listę jednostek uczestniczących w akcji gaśniczej i ich strat poniesionych w akcji gaszenia tego ogromnego pożaru, bo chcemy pomóc w zakupie sprzętu, który zastąpi części zniszczonego. Chciałby jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym tu strażakom zawodowym i ochotnikom – powiedział w Raciniewie wicemarszałek Sosnowski, który spotkał się m.in. z dowódcą akcji.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

tgf11tgf11

4 0

Czy właściciel nielegalnego składowiska opon zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? 14:06, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PragPrag

1 1

Odpowiedzialne służby nie wiedziały wcześniej o takim składowisku, które było nielegalne ? Ciekawe, że nie zobligowany właściciela do likwidacji . 07:35, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA