Zamknij

Nowa droga z Osia do Warlubia to spełnienie marzeń wielu kierowców

18:59, 04.05.2023
Skomentuj

Remont dawnej drogi wojewódzkiej łączącej Osie z węzłem autostrady A1 w Warlubiu to dla wielu kierowców ogromna ulga. Droga była bolączką mieszkańców gmin Warlubie, Osie, a nawet Tuchola. Z jednej strony stanowiła skrót do autostrady, z drugiej strach było nią jeździć, ze względu na ilość dziur. Dzięki staraniom samorządowców doczekała się remontu.

Kierowcy regularnie zgłaszali usterki wywołane nierównościami w tej drodze. Uszkodzone koło, zerwane zawieszenie to była codzienność, bo dziury pojawiały się tam z dnia na dzień.

- Koszty bieżącego utrzymania tej drogi były wysokie. Praktycznie przez całą zimę musieliśmy mieć brygadę remontową, żeby łatać tam dziury, bo nawierzchnia była mocno skorodowana - przypomina Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. 

Przypomnijmy, że powiat przejął tę 6-kilometrową drogę od województwa.

- Gdyby nie to w życiu nie doczekalibyśmy się jej remontu - komentuje Franciszek Koszowski, wicestarosta powiatu świeckiego. 

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Remont pierwszego newralgicznego i najtrudniejszego odcinka liczącego ponad 4 kilometry właśnie trwa. Jezdnia zostanie poszerzona do 6 metrów. 

- To trudny teren, droga wiedzie przez las, gdzie grunty nie są nośne. Inwestycja była związana z wymianą gruntu, wzmocnieniem korpusu drogowego oraz wykonaniem nowej nawierzchni - wyjaśnia Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. 

Firma bardzo sprawnie zabrała się do prac. Od 21 do 24 kwietnia zamknięto zupełnie ruch na tym odcinku, bo układano asfalt. 

- Firma układała warstwę ścieralną nawierzchni całą szerokością jezdni - wyjaśnia Adam Meller. -  Preferujemy takie rozwiązania mimo chwilowych utrudnień dla kierowców, ponieważ komfort jazdy jest później zupełnie inny. Nie ma łączenia między pasami, które jest wyjątkowo narażone na działanie warunków atmosferycznych, bo nawet kiedy złącze jest najlepiej wykonane to z biegiem lat przestaje być szczelne - dodaje.  

Dziś droga jest już przejezdna. Do wykonania zostały już tylko oznaczenia pionowe i poziome, bariery sprężyste do zabicie. 

Koszt przedsięwzięcia to 9,6 mln zł. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powiat pozyskał 3,46 mln zł.

 

Do wyremontowania został jeszcze niecały 2-kilometrowy odcinek, aby ukończyć pracę przy drodze prowadzonej od Borowego Młyna do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 214 w miejscowości Warlubie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%