Świecki zamek to największe zimowisko nietoperzy w województwie kujawsko-pomorskim. Dlatego gmina zanim przystąpiła do remontu musiała wykonać kosztowne badania i oceny przyrodnicze. Ostatnie zimowe liczenia tych ssaków pokazują, że mają się tu dobrze, bo jest ich coraz więcej.
Obszar Natura 2000 w Świeciu obejmuje zamek krzyżacki z XIV w. oraz tereny przyległe w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wdy (od strony zachodniej Zamku) oraz w odległości ok. 500 m od rzeki Wisły.
Został stworzony by chronić siedlisko nietoperza mopka zachodniego.
- Z mopkiem współwystępują także inne gatunki nietoperzy np. mroczek późny, karlik, nocek rudy, nocek Natterera, gacek - wylicza Anna Gondek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy,
15 lat temu na podstawie badań naukowców przyjmowało się, że liczebność mopka w świeckim zamku wynosi od 40 do 70 osobników, ale może tu zamieszkać nawet 245 osobników (taką liczbę nietoperzy stwierdzono w 1992 r.).
Zgodnie z wynikami corocznego monitoringu, realizowanego przez RDOŚ w Bydgoszczy, w roku 2021 r. stwierdzono 60 osobników nietoperzy, w tym 27 osobników mopka.
Rok później było 70 osobników nietoperzy, w tym 24 osobniki mopka.
W tym roku stwierdzono 96 osobników nietoperzy, w tym 30 osobników mopka.
Przypomnijmy, że przed rozpoczęciem remontu gmina musiała przeprowadzić ocenę oddziaływania na obszar Natura 2000. Natomiast warunki prac budowlanych były uzgadniane z RDOŚ w Bydgoszczy.
- Ustalone były terminy prac, które można było wykonywać w piwnicach. Jeśli czegoś nie udało się zakończyć, trzeba było czekać do wiosny - mówi Paweł Knapik. - W miejscach nocowania mopka zamontowane były specjalne czujniki i nikomu nie można było tam wejść, żeby nie zakłócać snu nietoperzy - uzupełnia.
[ZT]16194[/ZT]
Remont obiektu zamku w Świeciu był zaplanowany w zadaniach ochronnych ww. obszaru Natura 2000, uwzględnia występowanie oraz ekologię gatunków nietoperzy i jest prowadzony pod nadzorem przyrodniczym.
- W oparciu o aktualnie posiadane dane, nie stwierdza się, aby realizacja ww. prac skutkowała negatywnym wpływem na gatunki nietoperzy w obszarze Natura 2000 Zamek Świecie - podkreśla Anna Gondek z RDOŚ.
- Cieszymy się z opinii wydanej przez RDOŚ i tego, że populacja nietoperzy jest coraz większa. Mamy nadzieję, że dzięki temu wszystkie organy będą patrzeć przychylnym wzrokiem na kolejne prace planowane w zamku i jego otoczeniu - komentuje Paweł Knapik.
[ZT]14693[/ZT]
0 0
Świecki zamek nie jest największym zimowiskiem nietoperzy w woj. Kuj - Pom......
Pytanie jak kształtuje się liczebność nietoperzy w skali ostatnich 10 lat?
To, że w 2023 policzono więcej niż w 2022 tzn. że remont działa korzystnie? Nie sądzę. Mało rzetelnie opisane.
Super, że będzie zagospodarowany zamek, no ma potencjał tyrtmystyczno - kulturalny, ale ideologia do poruszonego tematu dorobiona jest na siłę, pod publikę.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz