Zamknij

Ponad 250 nauczycieli z gminy Świecie wzięło udział w szkoleniu. Jakie zmiany pojawią się szkołach?

17:52, 11.05.2024 . Aktualizacja: 23:31, 10.06.2024
Skomentuj

Dziś od rana w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Świeciu odbywało się szkolenie dla nauczycieli wszystkich publicznych placówek prowadzonych przez gminę Świecie. Wzięło w nim udział ponad 250 nauczycieli.

Duża dawka motywacji — tak w dużym skrócie można podsumować dzisiejsze szkolenie, które przeprowadził Niepubliczny Ośrodek Szkolenia Nauczycieli „Sensor”.

Wśród wykładowców byli Joanna Hofman, Karolina Domagalska oraz Dawid Łasiński znany z kanału na YT Pan Belfer. 

— Nauczycielu jesteś cudem, każdy z nas jest cudem, musimy uwierzyć w siebie i chwalić się swoimi sukcesami i sukcesami swoich uczniów — podkreślał Pan Belfer.

Podczas szkolenia dużo się mówiło na temat autentyczności, relacji oraz ciekawości, która jest motorem nauki.

Całe spotkanie poprowadziła Ewa Radanowicz, właścicielka firmy Sensor, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta i Gminy w Goleniowie, wcześniej  dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu. Członkini międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools. Autorka książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”.

— Motorem do zmian jest strategia opracowana jeszcze zanim zostałam szefem oświaty w gminie Świecie — przyznaje Iwona Haber, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w gminie Świecie. — Ewa Radanowicz zmieniła szkołę publiczną w Radowie Małym. Przyznam, że jestem nią zaczarowana.  Ten przykład pokazał mi, że można zmieniać nawet nasze publiczne szkoły, dlatego bardzo mi zależało na tym, żeby wszyscy nauczyciele posłuchali pani Ewy, która jest praktykiem. Szkolenie pokazuje co możemy zrobić. Mam nadzieję, że doda odwagi naszym nauczycielom. Chodzi też o to by wykorzystując swój potencjał, nam wszystkim pracowało się lepiej, a szkoła była miejscem przyjaznym uczniom — dodaje.

Jakie zmiany szykują się w szkołach w gminie Świecie?

— Chcielibyśmy zająć się szkolnymi systemami wsparcia dla dzieci. W szkole mają pojawić się nauczyciele — interwenci, którzy w momencie pojawienia się problemu wysłuchają dziecko i przeprowadzą z nim rozmowę, bo nauczyciel nie ma na to czasu, nauczyciel musi przeprowadzić lekcje — zdradza Iwona Haber. — W czerwcu chcemy przeszkolić osoby, które będą mogły przeprowadzać takie interwencje. To będzie dobre dla dzieci, ale ułatwi też pracę nauczycielom — podkreśla. 

Pojawią się pracownie dla najmłodszych

W ramach projektu „Uczę się uczyć” gmina Świecie ma zabezpieczone pieniądze na dodatkowe działania.

— Te pieniądze chcemy wykorzystać na stworzenie przestrzeni, w której uczniowie sami będą mogli zgłębiać wiedzę —podkreśla Haber. 

Będą to pracownie, w których nauka będzie prowadzona interdyscyplinarnie. Dzieci będą się uczyły podstawy programowej realizując konkretne projekty, łączące różne zagadnienia i przedmioty. Mogą to być pracownie: teatralna, kulinarna, techniczna, wszystko zależy od grona pedagogicznego i jego predyspozycji. W tej sytuacji świetnie się sprawdzą okulary zerówki.

[FOTORELACJA]3929[/FOTORELACJA]

Zajęcia będą prowadzone w zespołach międzyklasowych, np. pierwsza klasa z drugą.

— Teraz ogromne wyzwanie stoi przed liderami, czyli dyrektorami szkół, aby wyciągnąć od nauczycieli te możliwości i predyspozycje, zachęcić do zmian. Dzięki tym pracowniom dzieci będą uczyć się życia. Będą miały styczność np. z teatrem, z gotowaniem, będą się uczyć czytać instrukcje czy poznawać zasady przebywania w takich pracowniach — dodaje. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%