Gmina Świecie zamierza zwiększyć możliwości retencyjne zbiorników wodnych przy ul. Długiej w Świeciu oraz w Sulnowie. Do końca roku mają być gotowe projekty obydwu inwestycji.
Ostatnia powódź na południu Polski zmusza wszystkie samorządy, niezależnie od położenia, do zweryfikowania możliwości zbiorników retencyjnych, których zadaniem jest magazynowanie wody w okresach kiedy opadów jest więcej.
Specjaliści wzywają do podejmowania działań, które pozwolą w przyszłości ograniczać skutki zarówno powodzi, jak ulew potrafiących na długo sparaliżować życie zwłaszcza mieszkańców miast.
W budżecie gminy Świecie zabezpieczono 140 tys. zł na przygotowanie projektów zwiększenia zdolności retencyjnych zbiornika wodnego przy ul. Długiej w Świeciu oraz drugiego w Sulnowie.
To, na ile będzie możliwe zwiększenie pojemności obydwu zbiorników uzależnione jest od wyników ich badań m.in. dna. Nie wiemy jak gruba jest np. warstwa mułu – wyjaśnia Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Gospodarki Wodno-Ściekowej Urzędu Miejskiego w Świeciu.
Plany zakładają zwiększenie retencji na poziomie 30-40 proc. Faktyczne możliwości znane będą pod koniec tego roku.
Chcemy, aby do tego czasu powstały obydwa projekty – mówi Aleksandra Arczyńska-Lisek.
Realizację inwestycji przewiduje się w przyszłym roku, gdy zostaną uruchomione odpowiednie dotacje z budżetu państwa.
Gmina chce, żeby zbiorniki te były nie tylko funkcjonalne, ale by miały również funkcję ozdobną i był miejscem sprzyjającym spacerom i wypoczynkowi. Oprócz pogłębionego dna, skarpy zostaną wzmocnione wikliną, a teren wokół zagospodarowany. Pojawią się tam elementy małej architektury, ustawione głównie z myślą o osobach korzystających ze ścieżek rowerowych.
— Wszystkie zadania związane z retencją wykonujemy już od kilku lat — podkreśla Marta Karolczak, wiceburmistrz Świecia. — Wykonywaliśmy prace na Małym Blankuszu, na Dużym Blankuszu, wzmacnialiśmy brzeki Struchawy. Teraz będziemy zwiększać objętość kanalizacji na ulicach Sądowej i Witosa — wylicza.
[ZT]23830[/ZT]
Lutek16:15, 01.10.2024
0 0
Lepiej późno niż wcale. Dotychczasowe ulewy w Świeciu pokazały co dzieje się gdy popada trochę więcej deszczu. Studzienki napełniają się w rekordowym tempie a mieszkańcy , cóż.. Gdyby wylała zaś Wda i Wisła to połowa miasta jest pod wodą 16:15, 01.10.2024