Zamknij

Emocje na spotkaniu rolników: KRUS, definicja rolnika i hodowla trzody chlewnej w centrum uwagi FILM

19:56, 17.02.2025 Aktualizacja: 08:53, 18.02.2025
Skomentuj

Wczoraj Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował spotkanie dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z powiatów: świeckiego, chełmińskiego, grudziądzkiego i wąbrzeskiego. 

Spotkanie i debata miały związek z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Odbyły się w poniedziałek 17 lutego w świetlicy wiejskiej w Sulnowie. Hasło przewodnie wydarzenia to Konkurencyjne i Odporne Rolnictwo. 

— Spostrzeżenia, postulaty i uwagi od rolników, które wybrzmiały, są zapisywane i zostaną przekazane do odpowiednich instytucji, w tym do ministra Czesława Siekierskiego, wszystko po to by poprawić sytuację rolników w Polsce — podkreślał podczas spotkania Łukasz Urbański, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Po oficjalnym otwarciu i powitaniu gości Łukasz Urbański, dyrektor KPODR w Minikowie, opowiedział o założeniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (m.in. znoszeniu barier, mniejszej biurokracji, uczciwej konkurencji, ochronie wrażliwych sektorów rolnictwa)

Kolejno o swoich zadaniach opowiedzieli zabranym przedstawiciele zaproszonych instytucji:

  • Magdalena Kiciak-Kucharska — dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddziału Regionalnego w Toruniu
  • Edyta Zakrzewska — dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa — Oddział Terenowy w Bydgoszczy
  • Grażyna Smolińska — dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego — oddział terenowy w Grudziądzu.
  • Waldemar Sieńko — Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
  • Dorota Stankiewicz — zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
  • Łukasz Domski — przedstawiciel Departamentu Rolnictwa i Geodezji w Urzędzie Marszałkowskim
  • Joanna Iwińska i Marta Mierzwicka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
  • Dariusz Pliszka — zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa
  • Ryszard Kierzek — prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej

Na sali gościli też:

  • Małgorzata Murawska — kierownik oddziału WIORN w Świeciu
  • Małgorzata Woropaj-Janczak — kierownik dziuły badawczo-doświadczalnego Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstkowie
  • Wiesław Kaliszewski, Kazimierz Kowalski, MarcinGrabowski — przedstawiciele Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy

Rolnicy na bieżąco zadawali pytania zaproszonym gościom. 

[FOTORELACJA]4234[/FOTORELACJA]

Temat świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w tym świadczeń rehabilitacyjnych, chorobowych i emerytalnych, wywołał burzliwą dyskusję. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że KRUS wymaga restrukturyzacji.

Podnoszono również potrzebę stworzenia precyzyjnej definicji rolnika, aby uniknąć traktowania drobnych producentów rolnych na równi z właścicielami dużych gospodarstw towarowych.

Duże emocje wzbudził także temat hodowli trzody chlewnej, gdzie rolnicy wskazywali na trudności związane z opłacalnością produkcji.

— W obecnych czasach produkcja trzody to hobby, przecież drugie tyle ile dostaniemy za sprzedaż tucznika musimy wyłożyć z własnej kieszeni na jego utrzymanie — mówił Zbigniew Rydziel, rolnik z Czapelek.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

W temacie trzody chlewnej, Dorota Stankiewicz opowiedziała o działaniach lekarzy weterynarii, którym przez długi czas skutecznie udawało się powstrzymać rozprzestrzenienie wirusa ASF. Przypominała o konieczności stosowania zasad bioasekuracji przez wszystkich rolników, zarówno tych małych, jak i dużych oraz bardzo obrazowo wyjaśniła jak długo zakażenie utrzymuje się w mięsie czy w ziemi. 

Przedstawiciel Izb Rolniczych podkreślał, że postulaty rolników i propozycje wsparcia hodowców trzody są omawiane na spotkaniach w ministerstwie. 

— Jaki przyniesie to skutek, nie wiem i niczego nie mogę zagwarantować — zapowiadał Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Edyta Zakrzewska zauważyła, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy „głód ziemi”, dlatego czasami podczas przetargów padają bajońskie kwoty. 

Rolnicy wyjaśniali, że w niektórych sytuacjach są do tego zmuszeni, gdy w ramach realizacji programów czy otrzymania wsparcia, zobowiązują się do powiększenia areału. 

Spotkanie w Sulnowie trwało kilka godzin.

To ostatni moment, by wykorzystać zimowy czas i mrozy na spotkania i rozmowy o przyszłości rolnictwa i koniecznych do wprowadzenia zmianach, zanim rolnicy ruszą do wiosennych prac.

[ZT]25828[/ZT]

[ZT]25824[/ZT]

[ZT]25834[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%