Pisaliśmy o tym już nie jeden raz, ale po ostatnim wypadku z udziałem dwóch nastolatków w Świeciu przypominamy kilka podstawowych zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych.
[ZT]26760[/ZT]
[ZT]23396[/ZT]
Hulajnogą bezwzględnie nie można przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów, a także poruszać się nią w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
Hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby dorosłe, czyli takie, które ukończyły 18 lat.
Jeśli na hulajnogę wsiadają osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Kierujący hulajnogą elektryczną powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Wówczas koniecznie musi trzymać się tych zasad:
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz